Wyglądają jak chwasty, mimo to mają działanie zdrowotne

Wyglądają jak chwasty, mimo to mają działanie zdrowotne
5 (100%) 1 vote

Walory zdrowotne korzeni i kłączy znane już były w starożytności. Największą wiedzę na ten temat mamy w kontekście medycyny chińskiej i to nie tylko jeśli idzie o wykorzystanie żeń-szenia. Korzenie w celach uodparniających i leczniczych wykorzystywali między innymi Inkowie, Majowie oraz Indianie północnoamerykańscy.Korzenie i kłącza wykorzystywane są również w kosmetyce między innymi do produkcji kremów, balsamów i szamponów.

Znane i mniej znane

Perz większości z nas może kojarzyć się z uciążliwym chwastem trudnym do wyplenienie, jednak właściwości lecznicze jego korzenia docenione zostały już przed wiekami. Dotyczy to również kłączy tej rośliny.

Jak większość korzeni i również korzeń perzu zawiera wiele składników potrzebnych ludzkiemu organizmowi, choćby kwasy organiczne lub sole mineralne. Ma też właściwości antytoksyczne. Odwary z perzu zaleca się przy problemach z miażdżycą, nadmiarze cholesterolu, przy dolegliwościach wątroby i nerek. Wyciąg z perzu wykorzystywany jest przy produkcji naturalnych suplementów diety.

Na terenach wilgotnych w Polsce nierzadko można spotkać kozłka lekarskiego. Korzeń tej rośliny zawiera miedzy innymi waleropotriaty wpływające łagodząco na stres. Wyciąg z kozłka wykorzystywany jest bardzo często w ziołowych lekach uspokajających.

Również od stuleci wykorzystywane są walory zdrowotne kłącza tataraku. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwdziałać może bezsenności. Wykorzystywany jest również w kosmetyce i naturalnych suplementach.

Do łask wraca pokrzywa i to nie tylko jako dodatek do regionalnej kuchni, ale również ze względu na swoje właściwości lecznicze. Napar z korzenia pokrzywy może złagodzić objawy alergii, choćby katar sienny; może też zmniejszyć rozrost gruczołu krokowego i zwiększyć ilość czerwonych krwinek.

Oczywiście wymieniając rodzime korzenie o właściwościach odżywczych i zdrowotnych, nie zapominajmy o korzeniu chrzanu. Dzięki dużej zawartości fitoncydów Jest przede wszystkim naturalnym antybiotykiem. Obniża ciśnienie. Można go dodawać do leczniczych syropów i naparów.

Korzenie zza granicy

Część korzeni sprowadzono do nas zza granicy, choćby żeń-szenia. O jego uniwersalnym działaniu leczniczym pisano już książki.

Mniej znane jest jeszcze działanie macy, której działanie zdrowotne najpierw docenili Indianie południowoamerykańscy z Andów. Obecnie wyciągi z korzenia macy wykorzystywane są miedzy innymi do produkcji naturalnych suplementów. Mogą łagodzić przebieg menopauzy, wzmacniać mięśnie. Poprawia libido.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *