Producentom środków farmaceutycznych opłaca się (ponownie) inwestować w systemy wizyjne

Czy wiesz, że ośmiu na dziesięciu pacjentów oczekuje obecnie od producentów leków ujawnienia, w jaki sposób leki są wytwarzane, przetwarzane, transportowane i przechowywane?

Swoją opinią podzielił się Daniel Dombach, Director of Industry Solutions, EMEA, Zebra Technologies.

Te pytania nie są kierowane do dystrybutorów, firm dostawczych czy lekarzy a do producentów leków. Co więcej, 80 proc. pacjentów twierdzi, że ważne jest dla nich, aby producenci weryfikowali źródła pochodzenia składników użytych w lekach, w tym ich kraj pochodzenia i lokalne normy dotyczące samego medykamentu. Oczekiwania te pytania wynikają z nieufności wobec farmaceutycznego łańcucha dostaw, w tym podmiotów wytwarzających, dystrybuujących, przepisujących i wydających leki-ujawnia raport Zebra Pharmaceutical Vision Study, który został opublikowany pod koniec 2021 r.

Dlaczego inwestować w systemy widzenia maszynowego?

Cokolwiek dzieje się w punktach produkcji ma wpływ na wszystkich uczestników łańcucha dostaw, w tym dystrybutorów, dostawców usług medycznych i pacjentów. Fakt, iż czterech na dziesięciu pacjentów obawia się, że problemy związane z łańcuchem dostaw produktów farmaceutycznych stwarzają ryzyko zachorowania lub śmierci, jest sygnałem, że podmioty działające na pierwszej linii nie robią wystarczająco dużo, aby przygotować kolejne strony do skutecznego przechowywania, dystrybucji i wydawania leków.
Cokolwiek dzieje się w punktach produkcji ma wpływ na wszystkich uczestników łańcucha dostaw, w tym dystrybutorów, dostawców usług medycznych i pacjentów. Fakt, iż czterech na dziesięciu pacjentów obawia się, że problemy związane z łańcuchem dostaw produktów farmaceutycznych stwarzają ryzyko zachorowania lub śmierci, jest sygnałem, że podmioty działające na pierwszej linii nie robią wystarczająco dużo, aby przygotować kolejne strony do skutecznego przechowywania, dystrybucji i wydawania leków.
Na przykład dziewięciu na dziesięciu pacjentów twierdzi, że ważne jest, aby mogli oni potwierdzić, że temperatura leków wrażliwych na czynniki zewnętrzne pozostała niezmienna w zalecanym zakresie, ale skąd producenci mogą mieć pewność, że wskaźniki temperatury zostały prawidłowo umieszczone na każdej butelce lub opakowaniu? Nie poprzez wyznaczenie pracownika do przeprowadzania kontroli wzrokowej. Nasze oczy często nas zwodzą, nawet gdy coś skrupulatnie sprawdzamy.
Jeśli w zakładach produkcyjnych mamy systemy wizyjne przeprowadzające kontrole jakości na pierwszej linii, wówczas operatorzy kontroli jakości mogą pozostawać w gotowości do przechwycenia odrzuconych elementów oraz szybkiego zbadania i rozwiązania podstawowych problemów, które doprowadziły do odrzucenia.

 

Dostrzeganie tego, co inni mogą przeoczyć

W przeciwieństwie do systemów wizyjnych stosowanych w przeszłości, dzisiejsze inteligentne kamery i platformy informatyczne mogą być trenowane za pomocą sieci neuronowych opartych na głębokim uczeniu się, aby zapewnić, że poziomy napełnienia są precyzyjne, nośniki są wolne od ciał obcych i zanieczyszczeń, a zarówno tabletki, jak i ich opakowania mają odpowiednie oznaczenia.
W rzeczywistości dzisiejsze systemy wizyjne mogą wspierać bezbłędne dekodowanie, kontrolę i sortowanie każdego elementu i opakowania przechodzącego przez produkcję, magazynowanie czy realizację zamówienia. Co więcej, jeden system może być wykorzystywany do potwierdzania jakości i ilości pigułek, zatwierdzania prawidłowego zastosowania wskaźników temperatury oraz zapewniania czytelności i zgodności etykiet wysyłkowych. Nie trzeba też usuwać i wymieniać sprzętu i oprogramowania za każdym razem, gdy chce się dostosować system wizyjny do nowego cyklu pracy czy też dodać nową aplikację. Te same kamery można przeprogramować, aby analizowały szczegółowo każdy nawet najmniejszy element i wydawały obiektywne i spójne rozstrzygnięcia typu „zaliczone/niezaliczone”. O wiele łatwiej jest wtedy budować zaufanie do jakości produktów, wiedząc, że każdy element schodzący z linii produkcyjnej jest zgodny z przepisami.
Jednak prawdziwe piękno nowoczesnych systemów wizji maszynowej, przynajmniej w mojej opinii, polega na tym, że robią one coś więcej niż tylko alarmują, gdy wystąpi rozbieżność i element nie przejdzie pozytywnie kontroli. Systemy te informują dokładnie, dlaczego dany element został odrzucony, dzięki czemu operator może podjąć szybkie i świadome działania naprawcze. Nikt nie traci czasu, próbując dowiedzieć się, co tym razem poszło nie tak. Nikt też nie przeoczy kluczowych błędów, które mogą prowadzić do kar za niezgodność z przepisami, wycofania z rynku, poprawek, usunięcia lub innych sytuacji, które mogą wpłynąć na zdrowie publiczne i jeszcze bardziej podważyć zaufanie do produktu danej firmy.

Myśl końcowa

Jeszcze kilka lat temu identyfikacja radiowa (RFID) nie była postrzegana jako realne rozwiązanie do śledzenia produktów farmaceutycznych, a obecnie jest uważana za jedno z najlepszych rozwiązań do ich monitorowania. Podobnie, technologia wizji maszynowej była wcześniej odrzucana przez producentów ze względu na jej ogromną złożoność lub brak możliwości przechwytywania danych i kontroli produktów farmaceutycznych zgodnie z wysokimi standardami. Jednak systemy widzenia maszynowego znacznie się rozwinęły, dzięki potężnym, intuicyjnym zestawom narzędzi i skalowalnym platformom programowym zasilanym przez sztuczną inteligencję (AI) i algorytmy uczenia maszynowego. Należą one obecnie do najprostszych technologii automatyki przemysłowej, które można skonfigurować, obsługiwać i którą można sprawnie zarządzać. Technologia ta jest również jedną z najbardziej wartościowych dla każdego, kto troszczy się o zgodność z przepisami lub dba o to, aby niedobór wykwalifikowanej siły roboczej nie był większym problemem. Prawie każdy pracownik może rozpocząć pracę i z powodzeniem obsługiwać dzisiejsze systemy wizji maszynowej, przede wszystkim dlatego, że proces podejmowania decyzji jest całkowicie zautomatyzowany. Ktoś musi tylko być w gotowości do działania, gdy system zasygnalizuje niezgodność.
Nie warto tracić więc czasu na martwienie się o to, czy dobrze zoptymalizowane operacje produkcji farmaceutycznej spełni wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Najważniejsze jest, aby wprowadzać na rynek produkt wysokiej jakości, zdejmując z pracowników część odpowiedzialności. Warto przyjrzeć się dostępnym dziś opcjom systemów wizyjnych z otwartym umysłem, a gdy już znajdziemy taki, który będzie łatwy do wdrożenia, użytkowania i zarządzania dla zespołu, należy go jak najszybciej uruchomić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *