Jakie są objawy zapalenia ucha zewnętrznego?

Zapalenie ucha zewnętrznego zwane uchem pływaka jest to dolegliwość o charakterze infekcyjnym, najczęściej wywoływaną przez bakterie, rzadziej grzyby i wirusy. Jest to stan zapalny obejmujący zewnętrzny przewód słuchowy, może  rozszerzyć się również na małżowinę uszną i błonę bębenkową.

Nazwa ucho pływaka wiąże się z 5-krotnie częstszym ryzykiem wystąpienia zapalenia ucha zewnętrznego u osób często pływających. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi  drobnoustrojów chorobotwórczych jak bakterie, rzadziej wirusy lub grzyby w zewnętrznym aparacie słuchowym. Typową bakterią wywołującą schorzenie jest pałeczka ropy błękitnej. Rozwojowi zakażenia sprzyja używanie nieodpowiednich narzędzi do usuwania z przewodu słuchowego woskowiny takich jak waciki bawełniane itp. Ryzyko infekcji zwiększają zadrapania, uszkodzenia w uszach umożliwiające wnikanie bakterii. Ucho pływaka w początkowej fazie ma łagodny przebieg, jednak wskazany jest kontakt z lekarzem, bo szybkie leczenie znacznie zmniejsza ryzyko powikłań i poważniejszych dolegliwości.

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego

Objawy ucha pływaka mogą wystąpić o każdej porze roku, jednak najczęściej schorzenie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci diagnozuje się okresie letnim. Początkowe objawy ucha pływaka są najczęściej łagodne: pojawia się świąd, obrzęk i niewielkie zaczerwienienie przewodu słuchowego, występuje lekki dyskomfort nasilający się podczas pociągnięcia małżowiny usznej lub chrząstki po przeciwległej stronie małżowiny, przy wejściu do kanału słuchowego i podczas jedzenia. Wytwarza się niewielki, bezwonny i bezbarwny wyciek z ucha. Jeśli nie rozpocznie się leczenia, objawy zaostrzają się dość szybko. Nasila się zaczerwienienie, świąd oraz ból. Pojawia się wysięk ropny i pęcherzyki z wydzieliną zabarwioną krwią. Występuje uczucie pełności wewnątrz ucha. W efekcie zawężenia kanału słuchowego może pogorszyć się słuch.

Następny etap to zaawansowana postać ucha pływaka objawiająca się silnym bólem ucha promieniującym w kierunku szyi, twarzy lub boku głowy. Postępuje całkowita niedrożność przewodu słuchowego, obrzęk, zaczerwienienie małżowiny usznej, powiększenie węzłów chłonnych w szyi i gorączka. Objawem charakterystycznym zakażenia grzybiczego jest czarna, szara lub biała masa przypominająca pleśń. Objawem zakażenia wirusowego może być  niedowład lub porażenie nerwu twarzowego. Gdy symptomy zaostrzają się szybko, wzrasta ryzyko powikłań, szczególnie u osób starszych, u osób  z obniżoną odpornością, diabetyków, alergików. W przypadku braku leczenia, może dojść do złośliwego zapalenia ucha zewnętrznego, wówczas  infekcja obejmuje tkanki podskórne, skórę, chrząstki oraz nerwy i elementy kostne ucha.

Leczenie ucha pływaka

Zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej nie jest poważnym schorzeniem, jednak nieleczone może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań takich jak tymczasowa utrata słuchu, zapalenie może przybrać także formę przewlekłą, dlatego należy skorzystać z pomocy laryngologa w placówce zajmującej się leczeniem schorzeń z rejonu szyi i głowy jak na przykład Szpital Optimum w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *