Klejenie stali, aluminium, miedzi, szkła, pleksi.

Najbardziej podstawowym sposobem łączenia metali jest spawanie, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z tym samym rodzajem metalu. Tam, gdzie spawanie nie jest możliwe, stosuje się połączenia mechaniczne, takie jak śruby, zgrzewanie czy zaciski. Wierzymy, że połączenia mechaniczne są wytrzymałe, trwałe i bezpieczne. Jednak sytuacja komplikuje się, gdy konieczne jest połączenie dwóch różnych rodzajów metali, na przykład aluminium i miedzi. Dlaczego by to robić? To zależy od potrzeb projektanta i technologa. Przyjrzyjmy się zatem alternatywnym metodą łączenia metali.

Klejenie różnych gatunków metali

Czysta stal łatwo ulega sklejeniu. Po odpowiednim oczyszczeniu i odtłuszczeniu staje się łatwym materiałem do połączenia za pomocą większości taśm i klejów. Choć można połączyć dwie części stali za pomocą zwykłej taśmy piankowej, uzyskane połączenie nie będzie zbyt silne ze względu na niską kohezję tej taśmy. Kohezja odnosi się do spójności materiału, którym kleimy. Innymi słowy, gdy połączenie dwóch elementów rozerwiemy, a na obu pozostaną klej lub fragmenty taśmy, mówimy o słabej kohezji, czyli połączenie rozwarstwia się. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie środka klejącego.

Jeśli chodzi o klejenie stali, istnieje wiele możliwości. Nie wszystko jednak da się skleić za pomocą kleju. Warto jednak rozważyć zastąpienie tradycyjnych metod, takich jak spawanie czy zgrzewanie, klejem. Jak już wspomniano, stal można połączyć nawet klejem cyjanoakrylowym, ale istnieją również specjalne dwuskładnikowe kleje, takie jak Epoxy Metal i Epoxy Metal Master. Oba zawierają żywicę epoksydową, przy czym Epoxy Metal Master ma w sobie do 70% metalu, co sprawia, że jest niezwykle twardy i nadaje się do obróbki mechanicznej, takiej jak szlifowanie czy wiercenie. Niska kurczliwość pozwala na nakładanie grubych warstw, co jest przydatne przy uzupełnianiu ubytków czy wypełnianiu dziur.

Jednak klejenie wymaga specjalnych narzędzi, takich jak pistolet do wyciskania. Mimo że dostępne są kleje dwuskładnikowe w postaci strzykawek, które eliminują konieczność posiadania specjalnych podajników i dysz, można także mieszać klej ręcznie. Niemniej jednak, jest to uznawane za wadę, podobnie jak brak możliwości uzyskania idealnie równej spoiny – zawsze gdzieś można nałożyć więcej lub mniej kleju.

W przypadku klejenia stali ze szkłem często używa się klejów UV. Natomiast do łączenia stali nierdzewnej z powodzeniem stosuje się mieszanki klejów cyjanoakrylowych, które szybko łączą elementy, tworząc cienką i mało widoczną spoinę. W przypadku łączenia gwintów powszechnie używa się klejów anaerobowych.

Taśmy do klejenia stali, szkła.

Taśmy klejące do metalu zdobywają coraz większą popularność w przemyśle. Telefony, a także różne elementy samochodowe, coraz częściej korzystają z tego typu rozwiązania. Przykładowo, lusterka przyklejane do przedniej szyby samochodu wykorzystują specjalną taśmę SBT, zapewniając trwałość, odporność na promieniowanie UV i zmienne temperatury. Należy jednak pamiętać, że aplikacja takiej taśmy wymaga warunków, które zazwyczaj nie są dostępne w domu ani w warsztacie. Ekrany telefonów z kolei są często klejone za pomocą bardzo cienkich taśm, znanych również jako błony klejowe.

Obecnie do łączenia metalu z metalem zaleca się stosowanie taśm akrylowych. Są to jednorodne taśmy występujące w różnych grubościach. Korzystanie z taśmy akrylowej przynosi szereg korzyści:

  1. Kompensuje różnice w rozszerzalności termicznej, umożliwiając łączenie szkła z metalem. Taśmy te są stosowane do połączeń elewacji szklanych z konstrukcją budynków.
  2. Aplikacja jest niezwykle łatwa i szybka, nie wymaga specjalistycznych narzędzi.
  3. Taśma może separować od siebie dwa różne rodzaje materiałów, które po bezpośrednim połączeniu mogą prowadzić do np. korozji jednego z nich.
  4. Redukuje drgania i zmniejsza sztywność połączenia.
  5. Połączenie jest bardzo szczelne.

Podsumowując, jeśli mamy do połączenia różne materiały, warto rozważyć możliwość skorzystania z taśm klejących. Często okazuje się to szybszym i tańszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *