Jak skutecznie rzucić palenie?

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwało już wielu. Wielu zastanawiało się nie tylko jak to zrobić, ale także wymieniało liczne powody, dla których palić się nie powinno. Niestety nie pomagało. Podobnie jak stosowanie pastylek czy plastrów nikotynowych, przez co nie tylko truli się w nieco inny sposób, ale także tracili kolejne pieniądze. Niektórych walka z samym sobą wyniszczała. Nie zadali sobie jednak pytania ‘po co?’. A w odpowiedzi kryje się skuteczna metoda na zaprzestanie palenia.

Czemu palimy?

Początki nałogów zwykle są dość proste. Robimy coś co sprawia nam przyjemność lub zaczynamy wykonywać jakąś czynność z okoliczności czy pod wpływem towarzystwa. Tak jest z alkoholem, który najpierw jest przyjemnością, zanim stanie się koniecznością. Tak jest i z hazardem, który wywołując dreszcz emocji dał nam wiele radości, zanim zabrał wszystko. Tak samo jest z paleniem. Ale nieistotne jest to jak zaczynaliśmy, ale co ciekawego widzimy w danym nałogu.

Palenie jest…?

No właśnie. Jedną z rzeczy, którą zakłada metoda Easyway Allena Carra – skuteczny sposób na rzucenie palenia – jest myślenie o paleniu, a nie o niepaleniu. Dlaczego? Rzucenie palenia powoduje stres oraz strach. Strach przed odrzuceniem, przed zmianą sytuacji oraz przed nowymi możliwościami. Strach przed tym, jak sobie poradzimy bez papierosa. Tymczasem myśleć należy zupełnie odwrotnie.

Myśl o tym po co palisz

A więc zastanów się co daje Ci palenie, odpowiedz na pytani czemu palisz. Dalej krok do uzdrowienia jest już na wyciągnięcie ręki. Wystarczy uświadomić sobie, że palenie nie przynosi żadnych korzyści. Że ten stres i zdenerwowanie oraz brak luzu nie wynikają z rzucenia palenia, ale właśnie z niego. Takie odwrócenie retoryki, wybudzenie mózgu z pułapki daje natychmiastowe rzucenie. Do tego nie trzeba mieć żadnej silnej woli.

Skuteczne metody na rzucenie palenia są w nas. To my musimy to zrobić. Nie przekonają nas do tego ani osoby, ani rzeczy, ani wydarzenia. Pod ich wpływem możemy zacząć myśleć inaczej. Możemy też na nie przestać czekać i zacząć myśleć o tym co tak naprawdę daje nam palenie i dlaczego strach przed ich rzuceniem jest tak silny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *