Polecane książki dla dorosłych dzieci alkoholików

Istnieje wiele pomocnych książek dla Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA) na temat leczenia współuzależnienia, traumy i dysfunkcyjnych wzorców relacji.

Poniżej znajdują się niektóre z sugestii dotyczących książek dla dorosłych, którzy zostali dotknięci alkoholizmem swoich rodziców. Większość z tych książek jest również przydatna, jeśli doświadczyłeś innego rodzaju traumy w dzieciństwie lub dysfunkcji rodziny, takich jak bycie świadkiem przemocy domowej, rodzic z problemem zdrowia psychicznego lub uzależnienie (od substancji, hazard), maltretowanie dzieci lub zaniedbanie emocjonalne w dzieciństwie.

Syndrom DDA poruszany w książkach http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/syndrom-dda/

„Dorosłe dzieci alkoholików” Janet Woititz i „Regeneracja: przewodnik dla dorosłych dzieci alkoholików” autorstwa Gravitza i Bowdena są podstawowymi źródłami zrozumienia choroby rodzinnej związanej z alkoholizmem, a konkretnie tego, jak wpływa ona na dzieci w dorosłości. Te książki potwierdzają i otwierają oczy, jeśli dostrzegasz związek między twoimi obecnymi zmaganiami a doświadczeniami z dzieciństwa z rodzicem alkoholikiem. Polecamy również książkę „Nic już nie chcę” Michała Chruściela, momentami drastyczną, wulgarną, ale też niezwykle wzruszającą i dającą wiele do myślenia. Porusza problem przemocy w rodzinie, alkoholizm.

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych – SPRAWDŹ

Charakterystyka dorosłych dzieci alkoholików – SPRAWDŹ

Podczas gdy tylko niektóre dorosłe dzieci alkoholików doświadczyły przemocy fizycznej lub fizycznego zaniedbania jako dzieci, jest prawdopodobne, że wszyscy doświadczyli przynajmniej pewnego poziomu emocjonalnego zaniedbania. W Running on Empty, Jonice Webb wyjaśnia, że ​​emocjonalne zaniedbanie odnosi się do braku emocjonalnego dostrojenia, połączenia i reakcji rodziców, co skutkuje poczuciem rozłąki i wad. Webb dostarcza praktycznych wskazówek dotyczących leczenia w swojej książce.

Trauma i PTSD

Niestety, DDA często doświadczały traumy w dzieciństwie. Według Administracji Służby Zdrowia Psychicznego, uraz indywidualny jest wynikiem zdarzenia, serii zdarzeń lub zbioru okoliczności doświadczanych przez daną osobę jako fizycznie lub emocjonalnie szkodliwe lub zagrażające życiu, z trwałymi negatywnymi skutkami dla jej funkcjonowania i psychicznego, fizycznego, dobre samopoczucie społeczne, emocjonalne lub duchowe. Ponad połowa wszystkich dorosłych Amerykanów doświadczyła co najmniej jednego traumatycznego wydarzenia.

Niektóre pomocne książki dla dorosłych dzieci alkoholików, które doświadczyły traumy, to: Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików, którego autorem jest Tommy Hellsten, Dzieciństwo? Czyli byłam molestowana seksualnie Mileny Kamińskiej.

Małżeństwo/Związki intymne

Czy czujesz, że utknąłeś w tych samych wzorcach relacji, tych samych kłótniach, wybierając tego samego rodzaju partnerów lub walcząc o nawiązanie kontaktu i zaufanie? Wielu z nas celowo postanowiło poślubić kogoś, kto według nas różni się od naszych rodziców. Jednak po latach byliśmy zdumieni, gdy odkryliśmy, że nasz partner wydaje się mieć wszystkie najgorsze cechy naszych rodziców!

W „Zdobędziesz miłość, której pragniesz” Harville Hendrix pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób rany z dzieciństwa wpływają na wybór partnerów oraz jak nasze dysfunkcjonalne wzorce relacji powtarzają się w naszych dorosłych, intymnych związkach. Według Hendrixa odtwarzamy wzorce z dzieciństwa z naszymi intymnymi partnerami, aż nauczymy się leczyć i zaspokajać nasze potrzeby w zdrowy sposób.

Granice

W rodzinach alkoholików zazwyczaj brakuje granic. Może to obejmować wszystko, od niespójnych zasad, przez brak prywatności, po niechciany fizyczny dotyk. Wiele DDA stało się opiekunami rodziców i rodzeństwa z konieczności, co utrudnia ustalanie granic i odmawianie. Ponadto opieka i zadowolenie ludzi były sposobem, w jaki czuliśmy się doceniani i potrzebni; baliśmy się konfliktu i obawialiśmy się, że jeśli ustalimy granice, zostaniemy porzuceni lub odrzuceni.

Rodzicielstwo

Tak jak wprowadzamy dysfunkcyjne wzorce relacji do naszych intymnych relacji, bierzemy je również do naszego rodzicielstwa. Jak można się spodziewać, posiadanie dysfunkcyjnego modelu rodzicielstwa sprawia, że ​​trudno jest zorientować się, jak wygląda zdrowa relacja rodzic-dziecko, jakie są oczekiwania odpowiednie do wieku lub jak radzić sobie z zachowującym się dzieckiem bez utraty zdrowia psychicznego. Świadome rodzicielstwo wychowaj szczęśliwe dziecko dzięki większej samoświadomości autorstwa Dana Siegela i Mary Hartzell pomoże  zrozumieć własną historię, w tym przywiązanie i rozwój, abyś mógł być rodzicem, którym chcesz być. Siegel napisał kilka innych książek dla rodziców.

Samoakceptacja

Uważam, że kolejne dwie książki są obowiązkową lekturą dla prawie każdego. Książka Brene Browns Dary niedoskonałości (lub którakolwiek z jej kolejnych książek) dociera do sedna naszych zmagań z godnością, perfekcjonizmem, wstydem i ostatecznie odwagą, by być sobą. Dotychczasowe publikacje Brené Brown to między innymi: „Rosnąc w siłę. Rozpoznanie. Zmagania. Rewolucja”, „Z odwagą w nieznane” oraz „Z wielką odwagą”.

„Jak być dobrym dla siebie życie bez presji otoczenia przygnębienia i poczucia winy” autorstwa Kristin Neff wprowadza w prostą, ale rewolucyjną koncepcję współczucia dla siebie samego. Umiejętność bycia miłym dla siebie, gdy walczyliśmy, jest podstawowym elementem leczenia każdej emocjonalnej rany. Dla wielu z nas współczucie dla siebie nie przychodzi naturalnie, być może dlatego, że nikt nie modelował współczucia dla samego siebie ani nie dał nam znać, że nasze uczucia i potrzeby mają znaczenie. Neff zapewnia szereg ćwiczeń, które są pomocne w rozwijaniu umiejętności współczucia wobec siebie.

Gdzie się podziało moje dzieciństwo, czyli syndrom DDA  – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/sie-podzialo-dziecinstwo-czyli-syndrom-dda/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *