Dlaczego picie alkoholu w ciąży jest szkodliwe?

Skutki spożywania alkoholu w ciąży są negatywne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dlatego nie jest dziwne, że pojawia się tak wiele akcji społecznych i tak wiele autorytetów przemawia na temat tego, aby kobiety ciężarne nie spożywały alkoholu.

Zaburzenia rozwojowe u dzieci

Dzieci, których matki spożywają alkohol w ciąży nie są chronione przez łożysko. Wiele mówi się o szkodliwości jaką przynosi picie alkoholu w ciąży, a zwłaszcza o alkoholowym zespole płodowym, czyli o FAS. Dzieci, których matki spożywały alkohol w ciąży gorzej rozwijają się umysłowo oraz fizycznie. Są też słabsze. Najbardziej zaś mogą to odczuć, kiedy matka piła do 5 tygodnia ciąży oraz w trzecim trymestrze. Skutki picia alkoholu w ciąży to: poronienie, przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa dziecka, uszkodzenia mózgu dziecka, opóźnienie wzrostu dziecka, ADHD, wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem i słyszeniem. Jak więc widać, spożywanie alkoholu w ciąży rozlegle wpływa na dzieci. Wiele kobiet martwi się, ponieważ czasem nie wiedzą o ciąży, a spożywają alkohol. Natomiast, zazwyczaj jeśli przestaną i jeśli nie były to zbyt duże ilości to dziecku nic nie będzie. Z kolei, kiedy kobieta w ciąży pije nałogowo to musi być świadoma, że szkodzi własnemu dziecku. Warto wtedy szukać pomocy specjalisty, takiego jak Ci z pomocy specjalisty .

Dlatego, kiedy kobieta dowie się, że jest w ciąży, a zmaga się z chorobą alkoholową to powinna jak najszybciej zaprzestać spożywać trunki. Otoczenie powinno zasugerować jej wzięcie udziału w terapii. Dopiero wtedy może ona na nowo wziąć odpowiedzialność za swoje życie. I faktycznie, należy zrobić wszystko, aby kobieta
w ciąży zaczęła dbać o siebie i definitywnie odstawiła alkohol. Jeżeli w ten sposób podejdzie do dbania o siebie to nie będzie musiała przejmować się swoim zdrowiem oraz zdrowiem dziecka. A to powinien być priorytet dla każdej przyszłej mamy. Zdrowie dziecka jest najważniejsze i dlatego nie wolno w ciąży wypić nawet grama alkoholu. Warto się powstrzymać, aby swojemu dziecku zapewnić rzeczywiście idealny start w przyszłość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *