Jesteś tym, co czytasz! Dlaczego nie czytamy książek?

Bezspornie dowiedziono, że czytanie to prozdrowotna aktywność. Pomimo tego niektórzy unikają kontaktu z książką. Warto zawczasu zmienić zgubne nawyki. Czytając, poszerzymy horyzonty oraz zadbamy o dusze i ciało.

Ponieważ stan czytelnictwa nie prezentuje się najlepiej, podejmowane są działania mające zachęcać nas do sięgania po książki. Cyklicznie prowadzone badania jednoznacznie dowiodły, że czytanie to zdrowa dla ciała i umysłu forma relaksu i spędzania czasu wolnego. Korzystać może z niej każdy. Wiek i indywidualne upodobania nie mają znaczenia. Wskazane jest nawet, aby kontakt z literaturą rozpoczynał się jak najwcześniej. Poznając atrakcyjność czytania w dzieciństwie, najpewniej będziemy korzystać z niej w dorosłym życiu.

Powody, dlaczego warto czytać, można długo wymieniać. Nikt nie zaprzeczy, że czytający książki mają większy zasób wiedzy, łatwiej się wypowiadają, potrafią prowadzić interesujące rozmowy. Wiadomym jest także, że czytanie to jeden z najprostszych i najprzyjemniejszych sposobów na nudę i chandrę. Dowiedziono również, że czytanie powoduje korzystne zmiany w mózgu. Nasz umysł dosłownie „lubi czytać”. Maksymalizuje wówczas swą pracę, tworzy nowe połączenia nerwowe, uaktywnia wiele obszarów.

 

Czytanie uzależnia uwaga – wciąga i połyka w całości.

 

Trening mózgu. Umysł na siłowni. Ćwiczenia na pamięć i koncentrację. To hasła wskazujące, co nam daje czytanie książek. Sięgając po lektury i regularnie z nimi obcując, nie tylko umilimy sobie czas. Najważniejszą korzyścią zdaje się bowiem trenowanie mózgu, który musi sprawnie funkcjonować przez całe nasze życie. Fakt, że czytanie obniża prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera, powinien przekonać każdego. Dlaczego jednak tak się nie dzieje?

Umysł na siłowni. Co nam daje czytanie książek?

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/umysl-silowni-nam-daje-czytanie-ksiazek/

Ponad połowa Polaków przyznaje otwarcie, że nie czyta. Książki zalegające w domowych biblioteczkach często są jedynie ozdobą. Z sentymentu nie pozbywamy się ich jak wysłużonych grafów. Świadomość, że książka to przedmiot wyjątkowy, którego po prostu wrzucić nie można zbyt wiele, jednak nie zmienia. By docenić lekturę trzeba bowiem zacząć czytać, a tego wielu unika.

Dlaczego nie czytamy książek?

Pochopne wydawanie osądów nigdy nie jest mądrym posunięciem. Uznanie, że rozwija się plaga wtórnego analfabetyzmu, byłoby nadużyciem. Wszyscy potrafimy czytać i chcąc nie chcąc całe życie coś studiujemy. Niestety okazuje, się, że najczęściej przestajemy czytać po zakończeniu edukacji. W szkole niejako jesteśmy zmuszeni, by czytać. Jeżeli nie docenimy tej aktywności, raczej nie będziemy chcieli jednak jej powtarzać.

Książki, które warto przeczytać – zapraszamy do zapoznania się z polecanymi książkami

http://www.psychoskok.pl/ksiegarnia-wyroznione/bestselery/

Wiele osób twierdzi, że częściową winę za stan czytelnictwa ponosi właśnie szkoła. Lektury z kanonu to konieczna do poznania klasyka, ale nie wskazuje się nowości. Pozycji aktualnych, które dosłownie zalewają rynek. To wielka strata, bo najpewniej każdy znalazłby książkę dla siebie. Taką, która zapadłaby w pamięci i zachęciła do poszukiwania kolejnych tytułów.

Nie czytamy książek z braku czasu

To najczęściej podawany powód. Zasłaniamy się nadmiarem pracy i codziennych obowiązków. Zmęczeni nie mamy ani sił, ani ochoty nawet na najlepsze książki.

Nie czytamy książek, bo nie wynieśliśmy tego nawyku z domu

Niestety to przykra prawda. Znaczna ilość osób zdradza, że nie pamięta, by w rodzinnym zaciszu ktokolwiek czytał książki. Wybierana była prostsza rozrywka, jak telewizja i taką wskazywano dzieciom. Sprawdza się więc porzekadło:

„czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Nawyki i przyzwyczajenia wyniesione z dzieciństwa zbierają żniwo w dorosłym życiu.

Mamy problem, by samodzielnie wybrać książkę

To wcale nie śmieszne. Osoby, które czytają jedynie „okazjonalnie”, czują się zagubione, przeglądając bogate oferty. Tytułów są tysiące. Bezustannie dochodzą nowe. Nawet jeśli mamy wybrany gatunek bywa więc trudno zdecydować się tylko na jedną książkę. Wielu w takiej sytuacji stwierdza, że poszuka czegoś zupełnie innego. Pomocne w tym wypadku okazują się podpowiedzi „doświadczonych” czytelników.

Czytaj książki – http://autorzy365.pl/ poznaj jakie.

Nie chcemy kupować książek

Konieczność poniesienia kosztów zniechęca wielu. Tłumaczenie, że na inne przyjemności wydajemy każdego miesiąca o wiele więcej, na nic się nie zda. By zrozumieć, że to wydatek, który zwróci się z nawiązką, trzeba najpierw znać wartość czytania.

Gdzie kupować książki? – tanie książki, księgarnie internetowe.

 

Nie czytamy, bo brakuje nowości w bibliotekach

Zakurzone, pożółkłe woluminy to atrakcja nie dla każdego. Niestety, jak wiemy, biblioteki nie są w stanie nabywać wszystkich, pojawiających się na rynku wydawniczym książek. Łatwiej jest więc uznać, że nie ma nic interesującego, a w efekcie zamiast na książkę zdecydować się na inną rozrywkę.

Brakuje nam miejsca na półkach

To bezsensowna wymówka, ale by się usprawiedliwić, każda zdaje się dobra. Obstający przy tym wariancie twierdzą, że nie starczyłoby im przestrzeni mieszkalnej, gdyby przez lata mieli zbierać książki, które chcieliby przeczytać.

Jak czytają Polacy?

Wiadomo z całą pewnością, że czytamy za mało. Mamy całkiem sporo wolnego czasu, ale wolimy wybierać „prostsze” rozrywki. Takie, przy których nie trzeba zbyt wiele myśleć i robić. Zagorzali fani literatury i książkoholicy to niestety nadal mniejszość.

Wielu z nas to omniczytelnicy

Oznacza to, że w ciągu miesiąca dajemy radę przeczytać dłuższy tekst, a w ciągu roku choć jedną książkę w formie papierowej lub elektronicznej.

Ludzie poza kulturą pisma także są wśród nas. To osoby, które dosłownie nie czytają niczego. Chyba, że zaliczymy tu ulotki znajdywane w skrzynce pocztowej.

To straszne, ale są osoby, które nie czytają i nie mają ani jednej książki w domu.

zobacz ofertę e-booków i książek

Jesteś tym, co czytasz! Sięgaj po książki.

Czytanie naprawdę poszerza nasze horyzonty, wzbogaca wiedzę i usprawnia umysł. Każda książka, którą przeczytamy, pozostawia w nas ślad. Emocje, spostrzeżenie, myśli, które zabierzemy ze sobą wszędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *