Czy czytanie uzależnia?

Hasło”czytanie uzależnia” pojawia się w Google ponad 80 000 razy. Wyszukiwarka sugeruje, że zdecydowana większość używa tego określenia ironicznie. Chwaląc się swoją obsesją na punkcie książek i czytania – to takie uzależnienie jest odznaką honoru, symbolem statusu.

A co z prawdziwym uzależnieniem?

Wiele już napisano o uzależnieniu od Internetu. Według Jeralda Blocka („Issues for DSM-V: Internet Addiction, 2008”), Korea Południowa jest krajem, który bardzo poważnie podchodzi do tej choroby i szacuje, że dotkniętych jest ponad 210 000 obywateli. Dla Chin liczba ta wynosi 10 milionów.

Jeśli dręczą Cie problemy, trudności – może skorzystać z naszych porad – Jak rozwiązać problemy?

Block chce, aby uzależnienie od Internetu sformalizowane zostało z wpisem w DSM-V. Przedstawia kluczowe cechy:

„1) nadmierne używanie , często związane z utratą poczucia czasu lub lekceważeniem podstawowych napędów, 2) wycofanie , w tym uczucie gniewu, napięcia i / lub depresji, gdy komputer jest niedostępny, 3) tolerancja , w tym potrzeba na lepszy sprzęt komputerowy, więcej oprogramowania lub więcej godzin użytkowania, 4) negatywne reperkusje , w tym argumenty, kłamstwa, słabe osiągnięcia, izolacja społeczna i zmęczenie. „

Czy czytanie uzależnienia?

Wystarczy pomyśleć o tych, którzy czytają książkę podczas spaceru lub stania w windzie.  Zdarzają się szaleńcy, którzy czytają ze swoich smartfonów podczas jazdy? Jest to niezwykle niebezpieczny nawyk, a jednocześnie zbyt powszechny. Ci ludzie dokonali wyraźnego wyboru lektury pomijając  kwestię bezpieczeństwa.

To, co nazywamy uzależnieniem w odniesieniu do telewizji, gier hazardowych, gier lub Internetu, nie odnosi się w takim samym stopniu  do czytania książek. Czy kompulsywny hazard  jest inny niż kompulsywne czytanie?

Wyraźne obawy związane z czytaniem były znacznie częstsze w XVIII i XIX wieku (kiedy pojawiła się wiedza masowa w wyniku poprawy praktyk edukacyjnych i zwiększenia dostępności tanich materiałów do czytania). Wielu uważało wtedy, że czytanie za zagrożenie dla dzieci.

Jak zauważył Arnim Polster („O nadużywaniu lektury”, 1993) „w latach 80. XIX wieku zjawisko czytania dzieci zaczęło być postrzegane przez wielu niemieckich pedagogów z niepokojem”.  Polster cytuje Johanna Gottfrieda Hoche (1762-1836):

„Nałogowe czytanie jest niemądrym i szkodliwym nadużyciem (…), tak zaraźliwym jak żółta febra w Filadelfii”.

——————————————

Korzyści płynące z czytania są nieocenione. Czytelnicy chcący wybrać wartościową lekturę często zadają jednak ważne pytania. Co czytać? Lub bardziej konkretnie, jaką książkę przeczytać?

Zastanówmy się na przykład, w jaki sposób społeczność medyczna postrzega hiperleksję .

Hiperleksja to zdolność do czytania słów, wykraczająca poza to, czego można się spodziewać od dziecka w jego wieku chronologicznym, albo intensywna fascynacja literami lub cyframi. Często, choć nie zawsze, wiąże się z autyzmem. Doprowadziło to do debaty akademickiej na temat tego, czy jest to „niepełnosprawność”, czy „nadpobudliwość” (Grigorenko, „Hyperlexia”, 2003).

Gdzie tanio kupować książki w Internecie?

Podobnie jak ryba, która nie wie, że jest w wodzie, jesteśmy tak zanurzeni w środowisku piśmiennym, że nie możemy łatwo kwestionować ani ocenić jego wpływu (lub ograniczeń) na nas.

Może to mieć negatywne oddziaływanie na inne obszary życia, ale jeśli jesteś osobą, która naprawdę lubi czytać, pomimo tego nadal dobrze funkcjonujesz, to nie koniecznie jest to „uzależnienie”.

Czy czytanie jest chorobą? – czytanie uzależnia?

Nasze pojęcia uzależnienia lub dysfunkcji są wyraźnie ukształtowane kulturowo. Czujemy się swobodnie rozmawiając o nich w odniesieniu do telewizji, gier wideo, Internetu i wielu innych rzeczy, ale czy czytanie może być od tego wolne? Otóż nie, wszystko może stać się uzależnieniem.

Szukasz informacji co czytać, jakie książki zapraszamy na stronę – http://autorzy365.pl/ – portal czytelniczy.

Sam zadaj sobie pytanie:

 • Czy przeszkadza ci to w życiu codziennym, czy zaniedbujesz obowiązki?
 • Czy odizolowałeś się od znajomych i rodziny?
 • Czy opuszczasz szkołę pracę, żeby przeczytać jeszcze jedną książkę?
 • Czy spędzasz całe dnie tylko czytając, czy zapominasz o jedzeniu lub korzystasz z łazienki tylko dlatego, że chcesz  poczytać?
 • Czy czytanie staje się twoim całym życiem?
 • Kiedy nie czytasz, ciągle myślisz o tym myślisz?
 • Czy denerwujesz się, jesteś rozdrażniony lub kłócisz się, kiedy nie możesz swobodnie poczytać?
 • Czy nie zaczynasz oddzielać rzeczywistości od świata twoich książek?
 • Czy wydajesz pieniądze, które normalnie wydasz na rachunki, czynsz, jedzenie lub inne podstawowe potrzeby?

Są to wszystkie pytania, które każdy może zadać sobie na temat wszelkiego rodzaju uzależnień, które można zastąpić słowo: alkohol, narkotyki, seks, internet, telefon komórkowy, papierosy, itp.słowem książka i czytanie. Ludzi podatnych na uzależnienia w rzeczywistości wszystko może w uzależnić.

Warto czytać, ale jeśli staje się to problemem, być może nadszedł czas, aby przewartościować priorytety w twoim życiu.

Najlepszym sposobem, aby poczuć coś, czego nie doświadczasz, jest przeczytanie tego.czytaj książki erotyczne, romanse.

Pomyśl o kontroli – czy czytasz „w sposób niekontrolowany? – Nie mogę przestać? „. Mamy nadzieję, że nie, więc jesteś po prostu jesteś zapalonym czytelnikiem i nie jesteś uzależniony od czytania.

Jest pewne, że czytanie to prozdrowotna rozrywka i najlepszy sposób na spędzanie czasu wolnego. Czytanie niesie ze sobą jednak dziesiątki korzyści.

Można mnożyć je bez końca i bezustannie poszukiwać kolejnych. To jedna z najprostszych, a zarazem najbardziej pozytywnych form relaksu, walki z nudą, czy chandrą. Czytanie to również najlepsza gimnastyka dla mózgu.

Czytanie książek

A co tak naprawdę daje nam czytanie (to tylko kilka korzyści a jest ich znacznie więcej)?:

 1. Czytanie pozwala poszerzać zasób słownictwa,
 2. Czytanie jest umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie,
 3. Czytanie pogłębia wiedzę z dowolnego obszaru,
 4. Ludzie, którzy czytają, stają się mądrzejsi,
 5. Czytanie daje swobodę mówienia i pięknego wysławiania się
 6. Czytanie uczy prowadzenia mądrych, wartościowych rozmów,
 7. Osoby dużo czytające mają mniejszy problem z tworzeniem prac pisemnych
 8. Czytanie odgrywa rolę we wszystkich fazach rozwoju człowieka,
 9. Czytanie skłania do refleksji
 10. Czytając, poznajemy przekazywany pisemnie dorobek ludzkości,

Jeżeli ktokolwiek wątpił, by jeszcze w moc czytania może zasięgnąć kolejnych wiadomości. Wtedy przekona się, że:

Czytanie książek przyczyną długotrwałych zmian w mózgu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *