Gdzie żeglować jesienią? Jacht jesienią to dobry pomysł?

Lato dobiega końca, a powietrzu czuć powoli nadchodzącą jesień. Nie oznacza to jednak, że żeglarstwo powinno się odstawić na boczny tor i czekać do następnego sezonu. Wszak pogoda potrafi zaskoczyć każdego, a ciepłe dni mogą być codziennością przez większość jesieni. Niezależnie jednak od pogody, na jachcie można spędzić najprzyjemniej tę porę roku, ciesząc się każdą chwilą w otoczeniu przyrody, z daleka od codziennych problemów.

Żeglowanie należy do jednych z przyjemniejszych form spędzania czasu, a większość dopiero zaczynających tę przygodę, wraca do niej z radością i budzącą się pasją. Nadchodząca jesień nie oznacza końca przygody. To doskonały czas na żeglowanie!

Zalety żeglowania jesienią 

Żeglowanie jesienią posiada długą listę zalet. Wymieniać je można bez końca, ale warto wspomnieć o tych najważniejszych. Skusić mogą ceny – w wielu miejscach są o wiele niższe niż w sezonie. Można się nawet spotkać z tym, że nie będzie w ogóle opłat w porcie, przez co cumowanie łodzi będzie całkowicie darmowe. Dodatkowym atutem powinny być mniejsze kolejki do wypożyczenia jachtu, a nawet ich brak. Jest to jednoznaczne z tym, że nie będzie tłoku na wodzie, a wycieczka będzie jeszcze bardziej urokliwa, kiedy nie będzie słychać wokół ryków silników motorówek, wszechobecnych latem.

Jeśli wybierasz się na rejs jesienią, koniecznie zaopatrz się w odzież żeglarską, która zapewni odpowiednie zabezpieczenie przed zimnem i ewentualnymi opadami deszczu, które mogą się zdarzyć.

Jachting jesienią w Chorwacji 

Chorwacja jest jednym z miejsc, w których jesienią żegluje się idealnie. Posiada świetnie rozbudowaną infrastrukturę żeglarską, a Adriatyk kusi cudownymi widokami, które zapierają dech w piersiach. Ceny są o wiele niższe niż w sierpniu, na który przypada szczyt sezonu, a żeglować można aż do listopada. Wypożyczenie łodzi nie będzie problemem, ponieważ firmy w tym specjalizujące się ulokowane są wzdłuż całego wybrzeża. Do opłat trzeba doliczyć kaucję, która jest pobierana w razie zniszczenia lub uszkodzenia jachtu. W zależności od firmy, ceny wahają się od 1000 do 5000 euro, jednakże poza sezonem można liczyć na solidne obniżki. Warto pamiętać, że ceny poza sezonem potrafią być obniżone w kurortach i strefie gastronomicznej nawet o 50%! Aby żeglować na Adriatyku potrzebne są uprawnienia, trzeba posiadać co najmniej patent żeglarza jachtowego. Pogoda najbardziej powinna zachęcić do żeglowania w Chorwacji, ponieważ temperatury osiągają powyżej dwudziestu stopni, a woda nie traci ciepła i jest idealna do pływania.

Rejs jachtem w Grecji 

Wybierając miejsce do żeglowania jesienią, Grecja będzie odpowiednim wyborem. Temperatury potrafią dochodzić nawet do dwudziestu ośmiu stopni, a mocno grzejące słońce nie zapowiada nadchodzącej zimy. Jeśli ktoś ceni sobie spokój na wodzie, pragnie nieziemskich widoków, a także uwielbia serdecznych ludzi – powinien wybrać Grecję. Ceny również mogą być kuszące, ponieważ poza sezonem są o wiele niższe. Miejsc do żeglowania jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, a dodatkowo turystów jest o wiele mniej niż w wakacje. Swobodnie można planować żeglowanie aż do końca października, bez obaw o złą pogodę.

Włochy – wspaniałe miejsce na żeglowanie

Włochy to nie tylko kraina pysznego jedzenia, choć nie powinno się o nim zapominać. Każdy żeglarz choć raz powinien popłynąć po Morzu Śródziemnym. To miejsce, w którym czas się zatrzymał, a przeszłość idealnie miesza się z teraźniejszością. Urokliwe porty, piękno przyrody, a także cudowna pogoda powinny być atutem, jeśli chodzi o wybór miejsca na żeglowanie jesienią. Spotkać się tu można z serdecznością, niskimi w tym okresie cenami, a także sprzyjającymi wiatrami – idealnymi dla żeglarstwa.

Polskie jeziora 

Ahoj żeglarzu, nie zapominaj o polskich jeziorach, będą one świetnym wyborem na żeglarstwo, zwłaszcza jesienią, kiedy jest o wiele mniej łodzi na wodzie i panuje wszechobecny spokój. Jesień w Polsce potrafi być piękna, a wiatry mocniejsze, co jest tylko dodatkowym atutem. Jak w przypadku większości miejsc – ceny jesienią są o wiele niższe niż w sezonie, a w porcie nie spotka się tłumów. Rejs jachtem w tym okresie posiada same zalety, ponieważ można się rozkoszować ciszą, przyrodą i snuć plany na kolejny sezon żeglarski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *