Wszystko o zapaleniu migdałków

Zapalenie migdałków to dolegliwość, która może dotknąć każdego, lecz najczęściej rozwija się u dzieci. Powoduje nieprzyjemny i trudny do zniesienia ból, a dodatkowo może wywoływać poważne dla naszego zdrowia powikłania. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia migdałków i jak się je leczy?

 

Przyczyny zapalenia migdałków

Migdałki są to narządy, które znajdują się w gardle każdego człowieka. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest bardzo ważne dla naszego organizmu. Pełnią one bowiem funkcję obronną – zmniejszają ryzyko wystąpienia różnego rodzaju infekcji. Stan zapalny migdałków powoduje, że nie działają one prawidłowo. Zapalenie migdałków może być wywołane przez bakterie bądź wirusy. U najmłodszych dzieci najczęściej występują infekcje wirusowe, natomiast dorośli częściej doświadczają zapalenia migdałków wywołanego bakteriami. Możemy wyróżnić zwykłe zapalenie migdałków oraz przewlekłe zapalenie migdałków. Przewlekłe charakteryzuje się tym, że jego objawy nie są aż tak nasilone, jednak utrzymują się przez bardzo długi czas – nawet ponad 3 miesiące. Warto pamiętać, że zapalenie migdałków to choroba przenoszona drogą kropelkową. Wirusy lub bakterie, które wywołały zapalenie mogą przenosić się na inne osoby, kiedy chory będzie w ich towarzystwie kasłał czy kichał.

 

Objawy zapalenia migdałków

Zapalenie migdałków to choroba, która objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła. Jest on odczuwany szczególnie przy połykaniu śliny, płynów oraz pokarmów. Chorzy opisują to uczucie jako charakterystyczne pieczenie. W związku z tym występują znaczne trudności w przełykaniu. Ponadto chory odczuwa ogólne osłabienie, spowodowane najczęściej wysoką gorączką. Wysokiej temperaturze towarzyszą dreszcze oraz silny ból głowy. Przy przewlekłym zapaleniu migdałków objawy są mniej nasilone, lecz trwają dużo dłużej.

 

Leczenie zapalenia migdałków

Jeśli odczuwamy charakterystyczne objawy zapalenia migdałków, niezwłocznie udajmy się do lekarza. Specjalista pomoże wdrożyć nam odpowiednie leczenie, w zależności od tego, czym spowodowane zostało zapalenie migdałków. Jeśli jest to bakteryjna infekcja, to najlepszym sposobem leczenia jest antybiotykoterapia. Warto pamiętać, aby zawsze wybrać pełną dawkę antybiotyku, którą przepisał nam lekarz. Nie przerywajmy antybiotykoterapii, kiedy ustąpią objawy. Jeśli nie wybierzemy odpowiedniej ilości leków, zapalenie może nawrócić ze zdwojoną siłą. Poza antybiotykiem stosuje się leki, które uśmierzają uciążliwy ból gardła, takie jak np. Faringosept, Gardimax czy Fiorda. Często nawracające infekcje leczy się zabiegiem chirurgicznym poprzez wycięcie migdałków, które są źródłem stanu zapalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *