Najpopularniejsze strategie układania puzzli

Choć technik układania puzzli jest wiele, to warto poznać te najbardziej popularne, by móc na tej podstawie wypracować swoją niezawodną strategię układania. Tak na prawdę każdy puzzlomaniak ma swoje sposoby, ułatwiające mu układanie puzzli różnej wielkości. Jedni zaczynają od segregacji puzzli, a inni od razu przestępują do układania pewnych fragmentów całości. Oto kilka najczęściej stosowanych technik.

Ramka na początek

Niezależnie od tego czy mamy puzzle z 1000 elementów , 2000 czy jeszcze więcej kawałków to spora część puzzlomaniaków zaczyna ich układanie od ramki obrazka. Kiedy ta jest już gotowa, przystępują do jej wypleniania – najczęściej wybranymi fragmentami. Sposób ten ma swoje zalety. Ramka wyznacza przestrzeń do układania i stanowi punkt odniesienia dla pozostałych fragmentów obrazka. Do jej budowy puzzle wybieramy puzzle o charakterystycznym kształcie (z płaskim bokiem).

Sortowanie na kolory albo kształty

Większość puzzlomaniaków rozpoczyna układanie puzzli od ich sortowania na kolory i kształty. Tworzenie tak zwanych „kupek” kolorystycznych ułatwia układanie, ponieważ pozwala oddzielić tło (np. niebo, trawę, wodę) od obrazka, jego punktów charakterystycznych.

Z kolei sortowanie puzzli według ich kształtów odbywa się zwykle w zależności od ilości ich „wypustków”. Puzzli, które mają po dwa „wypustki” jest znacznie więcej niż tych, które nie mają żadnego lub posiadają 1, 3 czy 4. Dodatkowo puzzle z dwoma „wypustkami” można posegregować według ich płożenia – „wypustki” znajdują się na przeciw siebie lub na sąsiadujących końcach. Dzieląc puzzle na coraz mniejsze podzbiory szybko znajduje się punkty odniesienia i zaczyna układać fragmentami całość obrazka. Puzzle podzielone według kształtów można dodatkowo podzielić kolorami, odcieniami czy według elementów najbardziej charakterystycznych.

Sortowanie na grupy i obiekty

Technika ta polega na sortowaniu puzzli na obiekt główny obrazka z największa ilością szczegółów oraz tło – góra i dół w zależności od barwy, odcieni. Niektórzy lubią zaczynać układanie puzzli właśnie od wybranej części tła przechodząc stopniowo do obiektu głównego, a inni najpierw skupiają się na głównym obiekcie, zostawiając sobie na koniec elementy tła (metoda ta rzadko sprawdza się przy układaniu puzzli opartych o słynne motywy malarskie, przykłady na stronie: http://www.puzzle-sklep.pl/puzzle/tematyka/puzzle-malarstwo/).

 

Układanie fragmentami

Strategia dobrze znana wielu fanom puzzli 1000 elementów czy większych. Opiera się na układaniu fragmentów, które przypadały nam do gustu, są najłatwiejsze, czy wypełnione szczegółami lub obejmują jeden rodzaj elementów. Przy tej strategii jednocześnie mogą być układane różne fragmenty obrazka, które z czasem łączą się w jedną całość.

Poznaj – Łamigłówka w postaci puzzli T – mała rzecz – super zabawa

Zgadnij, gdzie moje miejsce

To ciekawa technika, polegająca na losowym wybieraniu puzzli i zgadywaniu jego położenia. Fajny pomysł, ale sprawdzi się raczej przy mniejszych puzzlach. Puzzle 1000 elementów mogą stanowić niezłe wyzwanie, gdy będziemy zgadywali miejcie położenia poszczególnych elementów.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *