Kazimierz Dolny: niezwykłe miasto i jego skarby

Nad Wisłą nie brak pięknych ośrodków miejskich, które do dziś zachwycają nas swoimi zabytkami. Jednym z takich miejsc jest Kazimierz Dolny – miasto wyjątkowe, które przyciąga ciekawą historią, malowniczą okolicą oraz artystyczną atmosferą. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Z kart historii – Kazimierz Dolny i jego dzieje

Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że człowiek na terenie dzisiejszego Kazimiera Dolnego pojawiał się już 30 tysięcy lat temu. W początkach XI stulecia istniała tu już słowiańska osada, którą Bolesław Chrobry ofiarował w 1007 roku benedyktynom z Łysej Góry. W 1173 roku Kazimierz Sprawiedliwy przekazał ją Norbertankom ze Zwierzyńca, które już parę lat później rozpoczęły budowę swego klasztoru. Ważnym okresem w dziejach miasta były lata panowania Kazimierza Wielkiego, dzięki któremu miejscowość ta wzbogaciła się m. in. o zamek, spichlerze oraz port rzeczny. W tym czasie miasto nad Wisłą było już znanym ośrodkiem handlowym, a przez jego teren prowadziły szlaki handlowe łączące Ruś i Litwę z Pomorzem oraz Śląskiem. W czasach Władysława Jagiełły, Kazimierz Dolny zyskał wiele nowych przywilejów, co znacznie przyspieszyło jego rozwój. Targi, jarmarki, dochody czerpane z portu na Wiśle i spławu takich towarów, jak zboże czy sól – wszystko to sprawiało, że Kazimierz Dolny stawał się miastem coraz bogatszym i piękniejszym. Doskonałe warunki sprawiały, że w mieście tym chętnie pojawiali się kupcy z zagranicy, przy czym wielu z nich wiązało się z tym miastem na dłużej. Niestety, dobrą passę miasta przerwał potop szwedzki. Ratunkiem dla podupadającego miasta miało stać się sprowadzenie do miasta Ormian oraz Żydów, których zachęciła do tego polityka Jana III Sobieskiego. Pod koniec XIX wieku zaczął się tu powoli rozwijać przemysł, a wśród pierwszych zakładów znalazły się takie przedsiębiorstwa, jak browar, fabryka gwoździ oraz przetwórnia owoców. W okresie międzywojennym zaczęła się tu z kolei rozwijać turystyka, a wśród gości zaglądających do Kazimierza ważne miejsce zajęli malarze. Do dziś miasto to jest chętnie wybierane na organizację plenerów, jest też jedną z najlepszych propozycji dla tych, którzy chcą spędzić wspaniały weekend w wyjątkowym otoczeniu. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

Szukam noclegu w Kazimierzu Dolnym – https://nocleg24h.pl/p-lubelskie/kazimierz-dolny – zapraszamy na stronę.

 

Kazimierz Dolny i jego atrakcje

Ciekawych zabytków oraz malowniczych zakątków, których w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć, jest wiele. Spacery po Starym Mieście to szansa na nacieszenie się widokiem takich zabytków, jak Dom Wermanów czy kamienica Przybyłów. Zachwyca też kamienica Gdańska oraz Stara Apteka – dom, w którym na przełomie XIX i XX wieku mieszkał chasydzki cadyk Rebe Motele Twerski. Górujący nad rynkiem kościół parafialny z kaplicą grobową Górskich, ruiny zamku oraz piękne spichlerze nad Wisłą – oto kolejne atrakcje, dzięki którym Kazimierz Dolny jest tak niezwykłym miastem. Kto chce spojrzeć na miasto i dolinę Wisły z wyjątkowej perspektywy, ten powinien wejść na Górę Trzech Krzyży, będącą jednym z najwspanialszych punktów widokowych nad Wisłą. W czasie pobytu w Kazimierzu Dolnym warto też wybrać się na spacer po lessowych wąwozach, w gronie których największą popularnością ciszy się Wąwóz Korzeniowy.

Czytaj również – Krakowskie atrakcje: na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym mieście?

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?

Wspaniałe atrakcje czekają też w rejonie Kazimierza Dolnego. Kto znajdzie tanie noclegi w tej okolicy, ten będzie mógł urządzić ciekawą wycieczkę po sąsiadujących z Kazimierzem Dolnych miejscowościach. Miłośnikom pieszych i rowerowych wycieczek niezapomnianych wrażeń dostarczą wyprawy po Kazimierskim Parku Krajobrazowym, z kolei miłośników historii i sztuki może zachwycić zespół parkowo-pałacowy w Puławach. Zamek w Bochotnicy, określany często mianem zamku Esterki, zamek w Janowcu oraz grodzisko w Chodliku to kolejne atrakcje, które warto uwzględnić w programie swej wycieczki. W rejonie Kazimierza Dolnego czeka też wyjątkowa ciekawostka, czyli jedyna na Lubelszczyźnie kolejka wąskotorowa, która wciąż służy pasażerom. To Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa, która łączy Karczmiska z Opolem Lubelskim. Dodatkową atrakcją jest tu stacja w Karczmiskach, przemieniona w Muzeum Kolejnictwa.

Wycieczki po Kazimierzu Dolnym oraz jego najbliższej okolicy mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. W tej części kraju nie można narzekać na nudę, a wspaniałe zabytki i piękna sceneria sprawiają, że wspomnienia z takiej wyprawy na długo pozostaną w naszej pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *