Krakowskie atrakcje: na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym mieście?

Gród Kraka ma się czym pochwalić, a czekające tu zabytki mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Oto miejsca, którym w czasie wycieczki po Krakowie z pewnością warto poświęcić więcej uwagi.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek, stojący dumnie na wapiennym Wzgórzu Wawelskim, to najbardziej znany i najchętniej odwiedzany przez turystów zabytek Krakowa. Swój piękny wygląd zawdzięcza on przede wszystkim fascynacji Zygmunta III Starego i Zygmunta Augusta sztuką renesansu. Nad pracami, które miały wawelski zamek przemienić w okazałą rezydencję, pracowali znany artyści dobry renesansu: Franciszek zwany Florentczykiem i Bartłomiej Berrecci. To dzięki nim gotyckie zamczysko przemieniło się w piękną budowlę, mogącą się pochwalić obszernym dziedzińcem oraz arkadowymi krużgankami. O tym, jak cennym zabytkiem jest zamek w Krakowie, najlepiej może świadczyć fakt, iż w 1978 roku obiekt ten został wpisany na listę UNESCO.

 

Katedra na Wawelu

Piękne kaplice, cenne dzieła sztuki oraz wieża z dzwonem „Zygmunt” – te atrakcje sprawiają, że turystów zainteresowanych zwiedzeniem katedry na Wawelu nie brakuje. Jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w kraju może się też pochwalić ciekawymi kryptami. Groby władców polskich oraz tak znanych postaci, jak Władysław Sikorski czy Józef Piłsudski, przyciągają uwagę wszystkich krajoznawców zainteresowanych polską historią. A co z miłośnikami sztuki? Dla nich nie lada gratką jest słynna kaplica Zygmuntowska – jedno z najwspanialszych dzieł architektury renesansowej w Polsce.

Poznaj miejsca na noclegi w Krakowie.

 

Sukiennice

Wzniesione w XVI wieku Sukiennice są uznawane za najciekawszy przykład renesansowej architektury na terenie Krakowa. Piękne attyki stanowią ich największą ozdobę, choć i nieco młodsze maszkarony skutecznie przyciągają uwagę turystów. Dzięki przebudowie, którą przeprowadzono w latach 70-tych XX wieku, obiekt ten wzbogacił się o nowe pomieszczenia. W jednym z nich ma obecnie swą siedzibę Galeria Malarstwa Polskiego, w której można podziwiać najciekawsze i najważniejsze dzieła polskiej sztuki z XIX stulecia.

 

Czytaj – Sposoby na wybranie noclegu na wyjazd

 

Miejskie fortyfikacje

Dawny Kraków mógł się pochwalić wspaniałymi fortyfikacjami. Miasto to otoczone było potężnymi murami miejskimi, w skład których wchodziły liczne baszty, bramy miejskie oraz inne umocnienia. Zmiany zachodzące w XIX wieku sprawiły jednak, że obecnie w Krakowie możemy obserwować tylko dość skromne pamiątki z czasów średniowiecza. Zachwycają fragmenty murów miejskich oraz Brama Floriańska, przez którą tak wielu turystów wchodzi dziś na teren Starego Miasta. Najcenniejszą pamiątką po krakowskich fortyfikacjach pozostaje jednak Barbakan, nazywany popularnie Rondlem. Jest to jedna z ciekawszych budowli obronnych, z jakimi możemy się spotkać w trakcie podróży po Europie.

Czytaj również – Kazimierz Dolny: niezwykłe miasto i jego skarby

Spacerkiem po Kazimierzu

W czasie wizyty w Krakowie koniecznie trzeba zajrzeć na teren dzielnicy, którą do chwili wybuchu II wojny światowej zamieszkiwali i chrześcijanie, i Żydzi. Kazimierz, pełen zabytkowych bożnic i uroczych kamienic, do dziś jest dzielnicą o wyjątkowym, wielokulturowym charakterze. Stara Synagoga, cmentarz na ulicy Miodowej oraz ulica Szeroka, pełniąca rolę rynku na terenie dzielnicy żydowskiej – oto atrakcje, które miłośnicy judaiców odwiedzają bardzo chętnie. A co z pamiątkami po ludności chrześcijańskiej? W tym gronie wyróżnia się kościół Bożego Ciała oraz słynne sanktuarium na Skałce, znane jako miejsce męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława.

 

Kraków to wspaniałe miasto, a jednocześnie – najważniejszy ośrodek turystyczny w Polsce. Wspaniałe zabytki, wyjątkowy klimat oraz piękna okolica są bez wątpienia wielkimi walorami tego miasta. Doskonałe zagospodarowanie, zróżnicowana baza noclegowa – oto czynniki, które dodatkowo zachęcają turystów z całego świata do odwiedzenia małopolskiej stolicy. Hostele i domy wycieczkowe dla tych, którzy preferują tanie noclegi, eleganckie hotele dla wymagających – taką ofertą Kraków może podbić serca wszystkich miłośników podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *