Fakty i mity na temat grypy

Grypa to choroba wysoko zakaźna, którą wywołują wirusy. Najczęściej występuje ona w okresie jesiennym oraz zimowym. Może dotknąć każdego, choć na rynku dostępne są szczepionki przeciwko grypie, które minimalizują ryzyko zachorowania. Poznaj fakty oraz mity dotyczące choroby, jaką jest grypa.

Fakt – grypy nie leczymy antybiotykami

Grypa wywoływana jest przez wirusy, które są odporne na działanie antybiotyków. Dlatego też branie ich w przypadku grypy nie spowoduje, że poczujemy się lepiej. Warto więc wiedzieć, jakie objawy daje grypa, aby wdrożyć odpowiednie jej leczenie. Charakterystyczne jej symptomy to wysoka gorączka, ogólne osłabienie, ból mięśni. Towarzyszy im najczęściej również ból gardła. W przypadku, kiedy rozpoznamy u siebie grypę, powinniśmy pozostać w łóżku przez następne parę dni i zastosować leki. Możemy użyć tych, które są dostępne w aptekach bez recepty, jak na przykład Gripex Max, Febrisan czy Fervex. Jeśli jednak objawy są szczególnie nasilone, a co gorsza utrzymują się przez dłuższy czas, powinniśmy udać się do lekarza. Specjalista zbada dokładnie nasz stan zdrowia i oceni, jakie leczenie należy wdrożyć w naszym przypadku.

 

Fakt – grypa może spowodować bardzo groźne powikłania

Grypa, która nie jest odpowiednio leczona często skutkuje niebezpiecznymi dla naszego zdrowia konsekwencjami. Może się ona rozwinąć w zapalenie płuc czy oskrzeli. Wywołać może też problemy z zatokami, a także infekcje uszu. Niedoleczona grypa niekiedy skutkuje zapaleniem mięśnia sercowego. Jest to najpoważniejsze powikłanie, które może być groźne nawet dla naszego życia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie. Nie warto ryzykować – pozostańmy więc kilka dni w łóżku i przyjmujmy leki. Z domu wyjdźmy dopiero wtedy, gdy poczujemy się znacznie lepiej.

 

Mit – przez przyjęcie szczepionki możemy zachorować

Jest to obawa, która powstrzymuje niektóre osoby przed zaszczepieniem się na grypę. Uważają oni, że skoro w szczepionce podaje się pacjentowi wirusy grypy, to może to doprowadzić do zachorowania. Jest to jednak mit – szczepionka dostarcza naszemu organizmowi wirusów, ale martwych. Nie wywołają one więc grypy, a więc nie należy się tego obawiać.

 

Mit – na grypę wystarczy zaszczepić się tylko raz

Na grypę powinniśmy szczepić się co roku. Wirusy wywołujące grypę mają bowiem zdolność do ewoluowania. To, że zaszczepimy się raz, nie daje nam gwarancji, że nie zachorujemy w przyszłości. Sama szczepionka wykonywana regularnie poza tym nie daje stuprocentowej pewności, że grypa nas nie dotknie. Nawet jeśli jednak zachorujemy, to najprawdopodobniej objawy grypy będą dużo łagodniejsze, niż gdybyśmy zrezygnowali ze szczepienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *