Grypa, przeziębienie czy osłabienie? Popularne schorzenia

Zarówno grypa, zwykłe przeziębienie czy nawet osłabienie organizmu, związane są z występowaniem wielu podobnych objawów. Różnice polegają głównie na czasie ich trwania, stopniu nasilenia, choć nie tylko. Ich rozpoznanie pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie.

Ból gardła i jego rodzaje

Ból gardła jest dość powszechny, a jego przyczynami mogą być infekcje wirusowe, bakteryjne, ale i wymienia się szereg innych schorzeń. Im dłużej trwa taki stan, im bardziej nasilają się objawy i/lub dołączają nowe, tym szybciej należy podjąć interwencję lekarską.

Podczas rozwijającej się infekcji, poza bólem gardła pojawia się podwyższona temperatura ciała, kaszel i katar, ponadto bóle mięśni oraz ogólne osłabienie. 90% przypadków to ból gardła spowodowany infekcjami wirusowymi – grypą, paragrypą czy adenowirusami. Znacznie rzadziej do zapalenia gardła dochodzi w wyniku namnażania się bakterii. Pośród przyczyn wymienia się jednak również schorzenia, takie jak mononukleoza zakaźna, angina, ospa wietrzna, szkarlatyna. Podłożem dolegliwości odczuwanych po stronie gardła mogą być: zanieczyszczone powietrze, palenie papierosów, próchnica i zapalenie dziąseł.

Ból gardła dzieli się główne na suchy i mokry. W suchym kaszlu nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny, co jest z kolei charakterystyczne dla kaszlu mokrego. Poza tym słyszalne jest poszczekiwanie, a w gardle odczuwa się drapanie i łaskotanie. W kaszlu mokrym zaś, dochodzi do odkrztuszania wydzieliny, a wydawany dźwięk przypomina bulgotanie i daje wrażenie, jakby pochodził z głębi gardła. Z kaszlem można się uporać stosując powszechnie dostępne środki apteczne, jak na przykład Orofar.

 

Uciążliwe przeziębienie i osłabienie organizmu

Z przeziębieniem i osłabieniem organizmu zmagamy się głównie w okresie jesienno-zimowym. Mimo mniejszej częstotliwości zachorowań w innych porach roku, gwałtowne zmiany temperatury, spadek odporności, a nawet długotrwały stres, mogą skutkować przeziębieniem, a także ogólnym osłabieniem. W trakcie ich trwania odczuwane jest pogarszające się samopoczucie fizyczne, może pojawiać się również kaszel, katar i bóle mięśni oraz stawów, a także gorączka.

Najważniejsze działania pozwalające uporać się z takimi stanami, to odpoczynek, unikanie aktywności fizycznej, eliminowanie w miarę możliwości sytuacji stresujących i wzmacnianie organizmu. Warto korzystać również ze sprawdzonych, domowych sposobów, na przykład inhalacji, i w razie konieczności wspomóc się środkami aptecznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *