Parafina – jej rodzaje i zastosowanie

Właściwości lecznicze parafiny są znane od wieków i nieustannie wykorzystywane. Można ją spotkać w trzech postaciach, dzięki czemu wykorzystywana jest nie tylko w zabiegach kosmetycznych, ale i wspomagająco w problemach z układem pokarmowym.

Czym jest parafina?

Parafina to pochodna ropy naftowej, które jest nierozpuszczalna w wodzie. Posiada zdolność do magazynowania dużych ilości ciepła i ich powolnego oddawania. Ze względu na tę właściwość jest chętnie wykorzystywana w rozmaitych zabiegach kosmetycznych, choć nie tylko, pośród gabinetów kosmetycznych, sanatoriów i ośrodków SPA. W terapii uzdrowiskowej znalazła swoje zastosowanie głównie w ciepłolecznictwie.

Parafina sprawdza się do wspomagania gojenia ran, niwelowania napięcia mięśni i zapobiegania ich przykurczom, a także przykurczom stawów po przebytych urazach. W fizykoterapii znajduje swoje zastosowanie w problemach z przeciążonymi stawami bądź uszkodzonymi w wyniku występujących schorzeń reumatycznych. Może być pomocna w uszkodzeniach powierzchniowych nerwów oraz w odmładzaniu skóry.

 

Rodzaje parafiny

Ciekła parafina jest bezbarwna i bezwonna. Wykazuje właściwości przeczyszczające i wpływa na zmiękczenie mas kałowych, dlatego może być stosowana jako doustny środek łagodzący dolegliwości występujące po stronie układu pokarmowego. Może być ponadto wykorzystywana w przypadku zaparć.

Parafina stała znajduje swoje zastosowanie głównie w lecznictwie. Wymieszana z olejem parafinowym po ostygnięciu staje się elastyczna i nie dochodzi do jej pękania. Rozgrzana przed zabiegiem, następnie nałożona na skórę, po pewnym czasie stygnie, co powoduje uciskanie narządu, na który została nałożona. Dzięki temu zwiększa się skuteczność jej działania.

Kosmetyczna parafina nigdy nie jest stosowana samodzielnie w trakcie zabiegów, lecz jako substancja wspomagająca ich wykonywanie. Jej właściwość w postaci magazynowania i oddawania ciepła sprawdza się podczas rozmaitych zabiegów, w tym pielęgnacyjnych, ponieważ dzięki rozgrzaniu skóry lepiej wchłaniają się substancje odżywcze, lecznicze i wygładzające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *