Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

A więc wreszcie po roku nieprzerwanej pracy spakowałeś plecak i odliczasz czas do odlotu? A może udało Ci się zebrać rodzinę i ruszacie do Chorwacji lub doglądasz, czy dobrze przymocowałeś do bagażnika rower przed wypadem w Alpy? Niby wszystko gotowe, wszystko spakowane, ale coś nie daje Ci spokoju. Znasz to uczucie? Nagle doznajesz olśnienia: nie masz polisy turystycznej!

Niby można jechać bez ubezpieczenia, ale zgodnie z prawami Murphy’ego jest duże ryzyko, że akurat wtedy kiedy nie będzie jej miał, coś się stanie. Przypominają Ci się ostatnie wakacje w Grecji, podczas których wszyscy zachorowaliście na anginę. Pamiętasz, że na Tajlandii idąc przez dżunglę skręciłeś nogę… Lepiej nie ryzykować.

Co teraz? Musisz kupić polisę! Na szukanie agenta ubezpieczeniowego nie ma czasu. Pozostaje ubezpieczenie podróży przez internet. Myślisz – to nawet lepiej, bo łatwiej i szybciej, a poza tym można zapłacić kartą. Tylko jest tyle tych ofert, a ty kompletnie nie wiesz co wybrać i czym one się od siebie różnią. Wchodzisz na stronę internetową pierwszej lepszej firmy, a tu jakiś kalkulator, suwaczek, opcje do wyboru, zakresy, rodzaje. Jak w tym się odnaleźć?

Masz szczęście – z pomocą przychodzi nasz poradnik, w którym w kilku punktach wyjaśniamy, co jest najważniejsze w polisie turystycznej i na co zwrócić uwagę kupując takie ubezpieczenie.

Zakres ubezpieczenia

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy kupowane przez Ciebie ubezpieczenie turystyczne zawiera NNW i KLZ. To kluczowe elementy każdej polisy podróżnej. KLZ to nic innego jak ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, a NNW to oczywiście ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Ale to nie wszystko. Ważnym elementem ubezpieczenia turystycznego jest też ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej. Natomiast by mieć już zupełny spokój na urlopie najlepiej zaopatrzyć się jeszcze w OC, ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży oraz assistance. Nie bez znaczenia jest też ubezpieczenie bagażu. Z tak szeroką ochroną na pewno nie będziesz musiał się o nic martwić!

Suma ubezpieczenia

Kolejny ważny punkt to suma ubezpieczenia. Co to jest? To kwota, do wysokości której ubezpieczyciel będzie odpowiadał za zaistniałą szkodę. Kwotę tę można określić samodzielnie na etapie zakupu polisy. Z reguły można wybrać między opcją mini, midi i maksi. Oczywiście najlepsza jest opcja maksi. Przykładowo Grupa Europa oferuje polisę turystyczną ITravel, w ramach której można wybrać sumę ubezpieczenia w wysokości 700 tys. zł w przypadku kosztów leczenia, ratownictwa i transportu. Z kolei w przypadku OC suma ta wynosi maksymalnie 400 tys. zł. Suma ubezpieczenia wpływa na wysokość składki. Im wyższa suma tym wyższy jest koszt polisy. Nie są to jednak wielkie różnice w cenie. Różnicę możemy poczuć natomiast jeżeli dojdzie do wypadku i przyjdzie nam zapłacić nawet za część kosztów leczenia z własnej kieszeni. Są rzeczy, na których nie warto oszczędzać i bez wątpienia ubezpieczenie należy do jednej z nich..

Jeśli na coś chorujesz

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że polisy podróżne mogą nie obejmować leczenia związanego z chorobą przewlekłą. Chodzi tu przykładowo o popularne w Polsce nadciśnienie. Według ekspertów choruje na nie nawet 15 mln Polaków. Nie trudno zatem znaleźć się w tej grupie. Oczywiście nadciśnienie to nie jedna choroba przewlekła – równie dobrze możemy chorować na cukrzycę, choroby serca czy astmę. Dlatego wybierając ubezpieczenie turystyczne europejskie, czy na cały świat należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy w przypadku nasilenia się objawów naszej choroby podczas wyjazdu za granicę – będziemy mogli sfinansować z polisy nasze leczenie. Jeżeli tak, to świetnie.

Kiedy uprawiasz sport

Uprawianie sportów to kolejny ważny punkt przy wyborze ubezpieczenia turystycznego. Nie zawsze polisy turystyczne obejmują bowiem wypadki i problemy zdrowotne związane naszą aktywnością sportową. Warto w tym miejscu rozróżnić amatorskie, profesjonalne i zawodowe uprawianie sportów. W zależności od tego, czy planujemy po prostu przejażdżkę na miejskim rowerze, czy udział w zawodach kolarskich – będziemy potrzebować innego typu polisy. Firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie polisy przeznaczone dla osób, które chcą dla relaksu popływać na desce windsurfingowej lub wyjść rano pobiegać wokół ośrodka wypoczynkowego, ewentualnie zgrać z kolegami w paintball (co ciekawe paintball w rozumieniu zakładów ubezpieczeń jest również dyscypliną sportową). Innego typu ochronę powinni jednak wykupić wszyscy, którzy planują wziąć udział w zorganizowanych treningach czy zawodach – niezależnie od dyscypliny. Co ciekawe, niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują również ochroną rezygnację z uczestnictwa w imprezach sportowych. To opcja, która zapewnia zwrot kosztów poniesionych na udziału w zawodach sportowych.

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich informacji na temat ubezpieczeń turystycznych. Jednak pamiętając o kilku powyższych zasadach – zyskamy pewność, że dobrze wybraliśmy polisę i nie damy się zaskoczyć przez żadną chorobę czy wypadek.

Jeden komentarz do “Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

  • Dokonując zakupu ubezpieczenia przede wszystkim kieruję się zakresem ochrony no i ceną. Teraz ogarnąłem bardzo fajną porównywarkę, KioskPolis. Aktualnie z kodem PLICE jest zniżka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *