Zdalna integracja znakiem XXI wieku

Zintegrowany zespół to klucz do sukcesu w każdej branży i przedsiębiorstwie. Dlatego tak ważne jest by dbać o prawidłowy rozwój zdolności interpersonalny swoich pracowników. Przekłada się to na kształtowanie właściwych relacji w zespole, które procentują przy wspólnym wykonywaniu nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Nic tak dobrze nie rozwija tych relacji jak dzielenie się wysiłkiem, współzawodnictwo i wzajemna pomoc w atrakcyjnych i ciekawych warunkach. Wszystko to zapewniają gry integracyjne online.

Integracja zespołu online – skuteczne narzędzie w dziedzinie szkoleń

W dzisiejszych czasach, w których aby utrzymać się „nad kreską” trzeba ciągle realizować swoje zobowiązania (dodatkowo nie zapominając o nieprzerwanym samorozwoju) ciężko znaleźć czas na oderwanie się od obowiązków. Jest to szczególnie widoczne w sektorze biznesowym i handlowym, gdzie nawet najmniejszy przestój ma wymiar pieniężny i może przyczynić się do tego, że pozostanie się w tyle za konkurencją. Z tego względu nie wszyscy przedsiębiorcy mogą pozwolić sobie by dla celów szkoleniowych zredukować na okres choćby kilku dni część załogi. W tym miejscu pojawia się dla nich niezastąpiona opcja, jaką jest zdalna integracja. Umożliwia ona udział pracowników w szkoleniu interpersonalnym, bez konieczności kilkudniowej absencji w firmie. Dodatkowo pracodawca nie musi ponosić kosztów związanych z podróżą służbowa pracownika, ani jego zakwaterowaniem. W sytuacji wystąpienia nagłej potrzeby po stronie zakładu pracy, pracownik taki może w ciągu dosłownie jednej chwili powrócić na swoje stanowisko służbowe, by dalej realizować niezbędne czynności wynikłe z zaistniałej, trudnej sytuacji.

Team building online oferowany jest przeważnie w postaci:

  • gier kryminalnych – polegających na wspólnym rozwiązywaniu zagadki kryminalnej
  • gier miejskich z rysem historycznym o zacięciu przygodowym
  • gier rozgrywających się w świecie ogarniętym apokalipsą – gdzie uczestnicy muszą walczyć o przetrwanie całej ludzkości
  • gier o charakterze thrilleru – gdzie spójne i prawidłowe decyzje całego zespołu mogą wpływać na losy innego człowieka

Korzyści płynące z tej formy integracji pracowników

Integracja zespołu zdalnego jest niezwykle skutecznym sposobem budowania zespołu pracowniczego. Pojawiająca się w czasie udziału w grach rywalizacja, poczucie wspólnej sprawy i świadomość potencjału drzemiącego w działaniu grupowym przekłada się na realne wzmocnienie więzi między ludźmi w zakładzie pracy. Integracja online jest też stosunkowo krótka w porównaniu do klasycznych spotkań o charakterze budującym zespół.  Dzięki temu cały proces wpływania na uczestników zawiera się w jednostce czasu, która wykazuje najbardziej efektywny i skuteczny wpływ na ich zdolności poznawcze. Eliminuje się tu element znużenia długotrwałym, kilkudniowym szkoleniem, gdzie sfera poznawcza odcina się na skuteczne przyjmowanie nowych dawek wiedzy. Forma zabawy także oddziałuje na ludzi biorących udział w grze odciążająco i zachęcająco.

Podsumowując stwierdzić należy, że sposób ten świetnie sprawdzi się jako zamiennik tradycyjnych wyjazdów integracyjnych czy szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *