Czytanie wpływa na dłuższe życie

Dobre wieści dla moli książkowych: według przeprowadzonych badań ci, którzy czytają co najmniej 30 minut dziennie mają duże szanse cieszyć się dłuższym życiem.

Po przebadaniu 3, 635 osób w wieku powyżej 50 lat, stwierdzono, że ci którzy spędzali czas pogrążeni w lekturze przeżywali przeciętnie prawie dwa lata więcej niż inni. Wyniki badań, opracowane przez zespół z Yale University’s School of Public Health, pokazują, że wystarczy zaledwie 3, 5 godzinna lektura w tygodniu by uzyskać ten efekt.

Badanie pokazuje jedynie, że istnieje jedynie pewne powiązanie między czytaniem a długością życia, nie pozwala stwierdzić, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy, zatem samo czytanie nie przyczyni się do tego, że będziemy żyć dłużej. Wyniki są jednak zgodne z obecną opinią naukowców, że czytanie pozwala utrzymać dłużej nasz umysł w dobrej kondycji.

Naukowcy z Harvard University sugerują, że proces zagłębiania się w lekturze powoduje efekt „poznawczego zaangażowania” – coś, co potwierdza wcześniejsze badania z Emory University w Atlancie, według których czytanie powieści pobudza i wzmacnia rejony mózgu odpowiedzialne za zdolności językowe.

Innymi słowy, jest możliwe, że czytanie ćwiczy mózg w ten sam sposób jak sesja gimnastyczna ćwiczy sprawność fizyczną organizmu.

Naukowcy sugerują również, że czytanie beletrystyki może zwiększać uczucie empatii, umacniając nasze relacje z ludźmi, przyczyniając się w ten sposób do szczęśliwszego, i dlatego dłuższego, życia.

Co ciekawie według wyników badań czytanie książek miało większy wpływ na długość życia, niż czytanie gazet lub czasopism.

„Ten skutek jest prawdopodobny, ponieważ książki bardziej angażują umysł człowieka – przynoszą większą korzyść dla procesów poznawczych, i przez to zwiększają długość życia,” powiedział w wywiadzie dla The Guardian Avni Bavishi, jeden z naukowców pracujących nad badaniem.

Ludzie biorący udział w badaniu zostali podzieleni na trzy grupy: ci, którzy nie czytali wcale, ci którzy czytali do 3, 5 godzin tygodniowo oraz ci którzy czytali więcej niż 3, 5 godzin tygodniowo.

 

Książki, które warto przeczytać – http://www.psychoskok.pl/ksiazki/ – poznaj je.

 

Uwzględniając czynniki takie jak płeć, kolor skóry, dochód, i wykształcenie, po 12 latach stwierdzono, że grupa '3, 5 godzin plus’ miała 23 procent mniej szansy by umrzeć w tym okresie. Grupa 'do 3, 5 godzin’ miała 17 procent mniej szansy by umrzeć niż ci, którzy nie czytali wcale.

 

Poznaj książki – http://autorzy365.pl/ksiazki – czytaj je.

 

Badania stanowią kolejny dowód, że czytanie może być dla nas korzystne. W 2003 stwierdzono, że regularne czytanie pozwala utrzymać aktywność mózgu i może powstrzymać rozwój demencji, zaś badania z 2009 roku pokazały, że czytanie redukuje poziom stresu.

Zatem – zachęcamy do lektury!

2 komentarze do “Czytanie wpływa na dłuższe życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *