Przepis na sernik który zawsze się udaje

Wszyscy uwielbiają serniki, ale mało kto potrafi je prawidłowo upiec. Sernik jest ciastem łatwym, lecz wymagającym i należy stosować się kilku istotnych zasad, dlatego poniżej spisane zostały najważniejsze rady, których stosowanie daje gwarancję na udany serowy wypiek.

 

Przepis na sernik który zawsze się udaje – skorzystaj z podanych porad, a Twoje wypieki będą udane.

 

 • Gwarancją pysznego sernika są dobrej jakości produkty, takie jak jajka i jego bazowy składnik – twaróg.
 • Do pieczenia sernika zazwyczaj używamy twarogu półtłustego, który mielmy dwukrotnie. Jeżeli chcemy uzyskać efekt sernika bardzo kremowego, mieszamy twaróg półtłusty z tłustym (50/50).
 • Sernik nabierze lekkości, jeśli do tradycyjnego twarogu dodamy kilka łyżek serka mascarpone lub ricotty. Jeżeli zdecydujemy się na użycie ricotty, należy pamiętać, że masa będzie wtedy rzadsza, więc w finale należy ją zagęścić łyżką, np. budyniu lub kaszy manny.
 • Efekt puszystego i kremowego, lekko mazistego sernika uzyskamy, dodając do masy twaróg tłusty i śmietankę kremową 30% lub 36%.
 • Do serników na zimno stosujemy twaróg z wiaderka.
 • Środek sernika nie opadnie i nie pęknie po upieczeniu, jeśli upieczemy go w kąpieli wodnej i w niższej temperaturze z dłuższym czasem pieczenia. Jeżeli nie dysponujemy piekarnikiem parowym, kąpiel wodną można wykonać w następujący sposób: dolną, najgłębszą szufladę piekarnika napełniamy wodą, tortownicę szczelnie owijamy od spodu folią aluminiową razem z bokami, odkrywając jedynie wierzch. Tortownicę z ciastem serowym umieszczamy na kratce piekarnikowej na środkowym lub przedostatnim stopniu piekarnika. W kąpieli wodnej sernik pieczemy w 150°C nieco dłużej niż przy pieczeniu w wyższej temperaturze.
 • Sernik nie opadnie także, jeśli w trakcie miksowania twarogu dodamy jajka w całości, bez podziału na żółtka i pianę z białek.
 • Masa będzie zwarta i gładka, jeżeli wszystkie składniki, które dodamy do sernika, będą w temperaturze pokojowej.
 • Do zagęszczania masy serowej możemy z powodzeniem użyć budyniu w proszku lub kaszy manny.
 • Serniki pieczemy w systemie grzania góra dół, bez użycia termoobiegu.
 • Upieczony sernik należy studzić w uchylonym piekarniku. Nie należy nigdy wyciągać sernika z pieca zaraz po upieczeniu. Ciasto powinno „odpocząć” w ciepłym, stopniowo chłodzącym się piekarniku. Gwałtowna zaś zmiana temperatury sprawi, że sernik szybko opadnie.
 • Po wystudzeniu należy delikatnie zdjąć rant tortownicy. Jeśli sernik w trakcie pieczenia przywarł do boków, trzeba obkroić go bardzo cienkim i długim nożem, a dopiero potem zdjąć rant. Zazwyczaj jednak sernik kurczy się w trakcie pieczenia i nie ma problemu z jego wyjęciem.
 • Upieczony na ciepło sernik po całkowitym przestudzeniu należy przetrzymywać w lodówce. To gwarantuje mu dłuższą świeżość.
 • Okrągły sernik pięknie prezentuje się na paterze lub większym deserowym talerzu. Ciasto serwowane gościom będzie miało wtedy kształt trójkątnych kawałków, co wygląda bardzo estetycznie. Jeżeli zaś chcemy uzyskać kwadratowe, mniejsze porcje sernika, ciasto należy piec w prostokątnej formie. Sernik będzie wtedy jednak niższy.

Czytaj – czym są porady?

Ciekawe porady, wskazówki na udany sernik – polecamy.

Podane porady pochodzą z książki „Serniki słodkie i wytrawne” autorstwa Renaty Czelny-Kawa.

Książka „Serniki słodkie i wytrawne” to „słodka” propozycja dla wszystkich, którzy cenią smak sernika. Autorka, Renata Czelny-Kawa zawarła w pozycji sprawdzone przepisy na to pyszne ciasto w wielu wariantach.

Każdy z nas ma swoje ulubione ciasto. Dla autorki niniejszej książki jest to znany nam wszystkim sernik. Smak ciasta, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie świąt i rodzinnych uroczystości zafascynował autorkę w dzieciństwie.

Książka do kupienia na stronie – http://tylkorelaks.pl/643-serniki-slodkie-i-wytrawne-9788379007172.html

 

 

Jeden komentarz do “Przepis na sernik który zawsze się udaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *