Odzież dla zmarłego – porady, jak wybrać ubranie do pochówku

Jakiego koloru powinna być odzież do pochówku? Czy potrzebne jest jakieś specjalne ubranie, czy można wybrać coś z szafy osoby zmarłej? Rodzina, która właśnie straciła ukochaną osobę, musi podjąć wiele ważnych decyzji, ale i tych pozornie mniej istotnych. Jedna z nich dotyczy wyboru odzieży do pochówku.

Czym powinno się charakteryzować ubranie dla osoby zmarłej? Sprawdź poniższe porady i ułatw sobie odpowiedni wybór.

Elegancka i stonowana

Przede wszystkim odzież do pochówku powinna być elegancka i stonowana. Nie ma znaczenia, czy chowamy osobę płci męskiej czy żeńskiej, młodszą czy starszą, za życia praktykującą czy też nie. Choć okazja nie jest przyjemna, a wręcz traumatyczna dla najbliższych, to jednak mamy do czynienia z okolicznościami, które wymagają zastosowania eleganckiej odzieży. Jeśli w szafie najbliższej zmarłej osoby nic takiego się nie znalazło, warto postawić na profesjonalną pomoc oferowaną przez wybrany dom pogrzebowy. Taką przykładową propozycję można znaleźć na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/.

Skoro w grę wchodzi odzież elegancka, dla pań wybierajmy garsonki lub połączenie spódnicy i bluzki. Dla panów sprawdzi się klasyczny garnitur.

Kolory odzieży do pochówku

W Polsce dla żałoby charakterystyczny jest kolor czarny. Ubranie do trumny nie musi być jednak czarne. Można wybierać wśród granatów, szarości, a nawet beży. W przypadku najmłodszych zazwyczaj wybiera się ubranie w kolorze białym, co oznacza czystość i niewinność.

Warto wziąć pod uwagę, jakie ubranie zmarły nosił za życia. Może to być wskazówka odnośnie do konkretnych elementów garderoby, ale i krojów, wzorów i wspomnianych kolorów. Poza tym nierzadko zdarza się, że jeszcze za życia dana osoba informuje o tym, w czym chciałaby być pochowana. Uwzględnienie takiego życzenia jest wyrazem szacunku w stosunku do zmarłej osoby.

Dopasowanie ubioru z pomocą profesjonalistów

Po śmierci zmienia się ciało człowieka. Jest to spowodowane nie tylko zmianami pośmiertnymi czy wiekiem zmarłej osoby, ale i sposobem, w jaki ona odeszła. Wypadek bądź poważne choroby mogą znacząco naznaczać ciało i je zmieniać. Poza tym pojawiają się blizny, ślady po szwach, zasinienia, zaczerwienienia i wiele innych wyraźnych oznak. To zaś oznacza, że wybrana z szafy zmarłego odzież może być zbyt duża lub zbyt mała, poza tym może nie zakrywać śladów, których raczej rodzina nie chce oglądać.

W takim przypadku również warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. W wybranych domach pogrzebowych można liczyć na kompleksowe usługi, w tym dobór odzieży do pochówku. Dla najbliższych to możliwość skupienia się na rzeczach, których nikt inny za nich nie może załatwić. Ułatwienie, na które warto się zdecydować.

Po śmierci bliskiej osoby rodzinę czeka bardzo trudny czas. Proste decyzje potrafią przytłoczyć, dlatego kwestię wyboru odzieży można powierzyć specjalistom. Oni nie tylko dopasują ją do ciała zmarłego, ale i sprawią, że zmarły zostanie zapamiętany niemalże tak, jak za życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *