Czym jest USG? Badania w Proctomed

Badanie USG, czyli badanie ultrasonograficzne zaliczane jest do najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. USG umożliwia diagnostykę obrazową, dzięki której wykryte mogą zostać nawet niewielkie zmiany, które pojawiły się na narządach wewnętrznych. Co warto wiedzieć na temat takiego badania i kiedy warto je wykonać? Zachęcamy do lektury naszego artykułu!

Badanie USG

USG przeprowadza się w celu wykrycia patologicznych zmian narządów wewnętrznych, takie badanie przeprowadzane jest również u kobiet w ciąży i dostarcza informacji na temat rozwoju płodu. Badanie ultrasonograficzne można wykonać w wielu klinikach, my jednak skupimy się na poradni Proctomed w Lubinie. W poradni Proctomed pacjenci mogą wykonać zarówno USG brzucha, jak również USG serca czy USG tarczycy.

USG brzucha

USG brzucha umożliwia wykrycie różnego typu zmian, które pojawiły się w jamie brzusznej. Dzięki USG specjalista może ocenić stan narządów takich jak:

  • wątroba
  • trzustka
  • śledziona
  • pęcherz moczowy
  • nerki
  • jajniki i macica oraz prostata.

Ponadto, USG jamy brzusznej pozwala na kontrolę węzłów chłonnych, moczowodów, aorty oraz żyły głównej.

Jak wygląda badanie USG jamy brzusznej?

Takie badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, w niektórych przypadkach lekarz może zalecić dietę. Podczas badania pacjent leży na plecach i ułożonymi wzdłuż boków rękoma. Następnie lekarz smaruje brzuch pacjenta żelem i przykłada do niego głowicę urządzenia. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

W przypadku jakichkolwiek dolegliwości warto skonsultować się ze specjalistami. Wskazaniami do USG brzucha mogą być: utrata wagi, bóle brzucha, wymioty, trudności w oddawaniu moczu oraz stolca, biegunka. USG w Lubinie, w poradni Proctomed, dostarczy Wam wielu informacji na temat zdrowia.

USG serca

USG serca, inaczej echo serca to nieinwazyjne badanie, które dostarcza między innymi informacji, dotyczących:

  • budowy i pracy zastawek serca
  • pracy naczyń krwionośnych
  • pracy komór serca
  • objętości przedsionków i komór

Powyższe informacje pozwalają ocenić strukturę serca oraz naczyń krwionośnych, wykryć wszelkie nieprawidłowości i zdiagnozować wady serca. Dzięki USG serca specjalista może zdiagnozować nowotwór, przebyte zawały, skrzepliny i inne problemy oraz rozpocząć odpowiednie leczenie.

Do takiego badania nie trzeba w szczególny sposób przygotowywać się, USG serca można wykonywać kilkukrotnie, nawet w niewielkich odstępach czasu.

USG tarczycy

W Proctomed w Lubinie pacjenci mogą również wykonać USG tarczycy. Jest to bezpiecznie, bezbolesne badanie, które umożliwia wykrycie zmian, które pojawiły się na tarczycy, między innymi różnego typu guzków. USG tarczycy dostarcza również informacji na temat wielkości i położenia omawianego gruczołu.

Pacjent podczas badania znajduje się w pozycji leżącej, lekarz nakłada na szyję specjalny żel, a następnie przykłada do szyi urządzenie. Badanie trwa kilka minut.

USG w Lublinie można wykonać bez najmniejszych problemów. Warto więc, w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów skorzystać z takiego rozwiązania i sprawdzić czy z naszych zdrowiem wszystko jest w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *