Co to jest niewydolność serca?

Termin „niewydolność serca” sprawia, że ​​brzmi to tak, jakby serce już nie działało i nic nie można zrobić. W rzeczywistości niewydolność serca oznacza, że ​​serce nie pompuje tak dobrze, jak powinno. „Zastoinowa niewydolność serca” jest rodzajem niewydolności serca wymagającym szybkiej pomocy lekarskiej, chociaż czasami te dwa terminy są używane zamiennie.

Twoje ciało zależy od działania pompującego serca, aby dostarczyć krew bogatą w tlen i składniki odżywcze do komórek organizmu. Kiedy komórki są prawidłowo odżywione, ciało może normalnie funkcjonować. W przypadku niewydolności serca osłabione serce nie jest w stanie dostarczyć komórkom wystarczającej ilości krwi. Powoduje to zmęczenie i duszność, a niektórzy mają kaszel. Codzienne czynności, takie jak chodzenie, wchodzenie po schodach czy przenoszenie artykułów spożywczych, mogą być bardzo trudne.

 

Niewydolność serca jest terminem używanym do opisania serca, które nie nadąża za obciążeniem pracą. Ciało może nie mieć tlenu, którego potrzebuje.

 

Niewydolność serca jest poważnym stanem i zwykle nie ma na to super lekarstwa. Ale wiele osób z niewydolnością serca prowadzi pełne, przyjemne życie, gdy choroba jest leczona lekami na serce i zdrowymi zmianami stylu życia. Pomocne jest również wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy rozumieją twój stan.

 

Poradnie, kliniki kardiologiczne – http://www.ekliniki.pl/centra-gabinety/typ_kardiologia – poznaj gdzie leczyć problemy z sercem.

Jak działa normalne serce

Normalne zdrowe serce to mocna, muskularna pompa trochę większa niż pięść. Pompuje krew w sposób ciągły przez układ krwionośny.

Serce ma cztery komory, dwie po prawej i dwie po lewej:

  • Dwie górne komory zwane przedsionkami (jedna nazywa się atrium – prawy przedsionek serca )
  • Dwie niższe komory zwane komorami

Prawy przedsionek pobiera krew zubożoną w tlen od reszty ciała i wysyła ją z powrotem do płuc przez prawą komorę, gdzie krew zostaje dotleniona.

Bogata w tlen krew przemieszcza się z płuc do lewego przedsionka, a następnie do lewej komory, która pompuje ją do reszty ciała.

Serce pompuje krew do płuc i do wszystkich tkanek ciała poprzez sekwencję wysoce zorganizowanych skurczów czterech komór. Aby serce działało prawidłowo, cztery komory muszą bić w zorganizowany sposób.

 

Co to jest niewydolność serca?

Niewydolność serca jest przewlekłym, postępującym stanem, w którym mięsień sercowy nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na krew i tlen. Zasadniczo serce nie nadąża za obciążeniem pracą.

 

Na początku serce stara się nadrobić to poprzez:

  • Powiększanie. Serce rozciąga się, by kurczyć się mocniej i nadążać za zapotrzebowaniem na pompowanie większej ilości krwi. Z czasem powoduje powiększenie serca.
  • Rozwijanie zwiększenie mięśnia sercowego . Przerost serca wywołany jest przeciążeniem przez podwyższony opór, który serce musi przemóc. To pozwala silniej pompować sercu, przynajmniej początkowo.
  • Pompowanie szybciej. Pomaga to zwiększyć wydajność serca.

 

Organ stara się również rekompensować w inny sposób:

  • Naczynia krwionośne zwężają się, aby utrzymać ciśnienie krwi, próbując nadrobić utratę mocy serca.
  • Ciało odwraca krew od mniej ważnych tkanek i narządów (takich jak nerki), serca i mózgu.

 

Te tymczasowe środki maskują problem niewydolności serca, ale nie rozwiązują go. Niewydolność serca trwa i pogarsza się, dopóki te procesy kompensacyjne przestają działać.

W końcu serce i ciało po prostu nie mogą nadążyć, a dana osoba doświadcza zmęczenia, problemów z oddychaniem lub innych objawów, które zwykle skłaniają do wizyty u lekarza.

Mechanizmy kompensacyjne organizmu pomagają wyjaśnić, dlaczego niektóre osoby mogą nie zdawać sobie sprawy z ich stanu przez lata, zanim ich wydajność serca zacznie spadać. (Jest to również dobry powód, aby regularnie kontrolować swój stan zdrowia u lekarza).

Niewydolność serca może obejmować lewą stronę serca, prawą stronę lub obie strony. Jednak zwykle dotyczy to najpierw lewej strony.

Poznaj porady medyczne – http://www.ekliniki.pl/artykuly/kategoria_artykuly-poradnikowe

Rodzaje niewydolności serca

Lewostronna niewydolność serca

Działanie pompujące serca przenosi krew bogatą w tlen, gdy przemieszcza się z płuc do lewego przedsionka, a następnie do lewej komory, która pompuje ją do reszty ciała. Lewa komora zasila większość mocy pompowania serca, więc jest większa niż pozostałe komory i jest niezbędna do normalnego funkcjonowania. W przypadku niewydolności serca lewej lub lewej komory, lewa strona serca musi pracować ciężej, aby pompować taką samą ilość krwi.

Istnieją dwa typy lewostronnej niewydolności serca. Leczenie farmakologiczne jest różne dla obu typów.

  • Niewydolność serca ze zmniejszoną frakcją wyrzutową (HFrEF), zwaną również niewydolnością skurczową: Lewa komora traci zdolność do normalnego kurczenia się. Serce nie może pompować z wystarczającą siłą, aby wprowadzić do obiegu wystarczającą ilość krwi.
  • Niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF), zwaną również niewydolnością rozkurczową (lub dysfunkcją rozkurczową) : lewa komora traci zdolność normalnego odprężenia (ponieważ mięsień stał się sztywny). Serce nie może prawidłowo wypełnić krwią podczas okresu odpoczynku między każdym uderzeniem.

 

 

 

 

 

A. Prawostronna niewydolność serca
(Back-upy w obszarze, który zbiera „zużytą” krew)

B. Lewostronna niewydolność serca
(Nieprawidłowe wypompowanie krwi do organizmu)

C. Zastoinowa niewydolność serca
(Płyn cofa się do płuc i tkanek)

 

 

Prawostronna niewydolność serca

Działanie pompujące serca przenosi „zużytą” krew, która powraca do serca przez żyły przez prawe przedsionek do prawej komory. Prawica komory następnie pompuje krew z powrotem do serca do płuc, aby uzupełnić ją tlenem.

Niewydolność serca w prawej lub prawej komorze (RV) zwykle występuje w wyniku niewydolności lewej strony. Kiedy zawodzi lewa komora, zwiększone ciśnienie płynu jest w rzeczywistości przekazywane z powrotem do płuc, ostatecznie uszkadzając prawą stronę serca. Kiedy prawa strona traci moc pompowania, krew cofa się w żyłach organizmu. Zwykle powoduje obrzęk lub przekrwienie nóg, kostek i obrzęków w obrębie jamy brzusznej, takich jak przewód pokarmowy i wątroba (powodując wodobrzusze).

Kliniki, gabinety i poradnie medyczne w Warszawie – http://www.ekliniki.pl/centra-gabinety/miasto_Warszawa

Zastoinowa niewydolność serca

Zastoinowa niewydolność serca (CHF) to rodzaj niewydolności serca, który wymaga szybkiej pomocy lekarskiej, chociaż czasami te dwa terminy są używane zamiennie.

Gdy krew wypływa z serca, krew powracająca do serca przez żyły cofa się, powodując zatory w tkankach organizmu. Często pojawiają się obrzęki (obrzęki). Najczęściej występuje obrzęk w nogach i kostkach, ale może się również zdarzyć w innych częściach ciała.

Czasami płyn gromadzi się w płucach i przeszkadza w oddychaniu, powodując duszność, szczególnie gdy osoba leży. Nazywa się to obrzękiem płuc, a jeśli nie jest leczone, może powodować trudności oddechowe.

Niewydolność serca wpływa również na zdolność nerek do usuwania sodu i wody. Ta zatrzymana woda zwiększa również obrzęk tkanek ciała (obrzęk).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *