Książki, dzięki którym pokochasz czytanie

„Postanów sobie czytać codziennie, choćby przez kwadrans, po roku odczujesz skutki…” – zaproponował kiedyś Henryk Mann. Zapewne wiele osób zaufało jego słowom i przyjęło wyzwanie. W końcu książki to niezwykłe przedmioty przenoszące nas w odległe miejsca i czasy. Jednak w natłoku codziennych obowiązków zapominamy, jaką radość może wnieść do naszego życia dobra lektura. Nie czekaj i sięgnij po tą magiczną czynność już teraz. 

Od czego zacząć?

W dzisiejszych czasach rynek książkowy wypełniony jest ogromem różnych tytułów. Kiedy ostatnią książką, jaką przeczytaliśmy, była ciężka lektura szkolna, trudno będzie znaleźć ten właściwy tytuł, dopasowany pod nasze upodobania. Jest jednak kilka sposobów, na odszukanie swojego gustu.

Sprawdź popularnego autora

Bardzo dobrą zasadą, która pomoże nam się wdrążyć w czytanie, jest zaufanie głosowi ludu. Jeśli jakiś autor ma szerokie grono odbiorców, to jest szansa, że my też w tym gronie znajdziemy dla siebie miejsce. Jednym z najpopularniejszych polskich powieściopisarzy jest Remigiusz Mróz. Jego zajmujące thrillery pochłonęły serca wielu czytelników. Nowy egzemplarz jego autorstwa pt. Wybaczam ci to ożywiona historia opowiadająca o miłości i tajemnic, problemach w związku i samotności. Wartka akcja porwie każdego i zadowoli nawet wymagającego czytelnika.

Zaufaj tytułowi

Tytuł czasem może zdradzić wszystko. Jeśli znamy mniej więcej swój gust, możemy pokierować się intuicją i wybrać coś, co wyda nam się ciekawe. Warto dodatkowo przeczytać streszczenie znajdujące się na tyłach książki. Jeśli ta krótka notka nas przekonuje, to już nic nie stoi na przeszkodzie. Przyjrzyjmy się zatem powieści Ostatni dom na zapomnianej ulicy autorstwa Catriony Ward. Brzmi zagadkowo. A co kryje opis? Ostatni wers brzmi tak: „Myślicie, że znacie już tę historię. I tu się mylicie„. Już po takim wstępie można dostać gęsiej skórki.

Oceń…po okładce

Mówi się, że ocenianie książek po okładce to niezbyt dobry pomysł. Nie każdy jednak by się pod tym podpisał, zwłaszcza ci, którzy niezwykle cenią sobie wyjątkowo zachowaną estetykę na półkach i regałach. Elif Shafak napisała Czterdzieści zasad miłości, która przykuwa uwagę zarówno tytułem, jak i właśnie bajeczną okładką. Bordowe barwy od razu przyciągają oko i zachęcają do zagłębienia się w czeluść drukowanych stron.

Dlaczego warto?

Wszyscy przekonują Cię do rozpoczęcia wspaniałej przygody z książkami, ale wciąż masz wątpliwości? Nie musisz się spieszyć. Wybierz odpowiednią książkę i daj sobie czas. Dla lepszych efektów można wyznaczyć konkretną godzinę i ilość poświęcanego czasu. W końcu gra jest warta świeczki. Czytanie bywa odprężające, znacznie redukuje stres, spowalnia bicie serca i uspokaja. Naukowcy szczególnie polecają czytanie książek przed snem. Inną zaletą jest także poprawa procesów pamięciowych i koncentracji. Oddawanie się lekturze to codzienna dawka ćwiczeń intelektualnych, zwiększających pracę naszego mózgu, co zapobiega m.in. demencji i chorobie Alzheimera.

Dodatkowo czytanie niezwykle inspiruje i poprawia wyobraźnie. Czym byłoby nasze życie bez niej? Urozmaicenie szarej codzienności we wciągające historie, miłosne wątki i wartką akcję pozwala doznać czegoś niesamowitego, bez konieczności wychodzenia z domu. Daj się wciągnąć w magię czytania i rozpocznij swoją przygodę już dziś.

 

Zapraszamy na stronę – https://wydajenamsie.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *