Stomatolog Gliwice a pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy powinni udać się ze swoim dzieckiem na pierwszą wizytę do gabinetu stomatologicznego. Wbrew pozorom zaleca się zrobić to stosunkowo szybko, gdyż już między 18. a 24. miesiącem życia maluszka. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zawczasu wszelkich nieprawidłowości i skorygowanie ich. Już na podstawie położenia pierwszych mlecznych zębów możliwe jest wykrycie ewentualnej wady zgryzu. Ponadto zaleca się odwiedzać dentystę regularnie, dwa razy w roku w celach profilaktycznych.

Stomatolog Gliwice a pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Jako, że nawet dorośli często boją się wizyty w gabinecie stomatologicznym, należy mieć na uwadze to, że pierwsze spotkanie dziecka z dentystą również będzie dla niego nie lada wyzwaniem. Nie musi jednak być to coś bardzo stresującego czy wręcz koszmarnego. Bardzo ważne jest jednak to, aby rodzic odpowiednio przygotował dziecko do wizyty u dentysty i udał się do gabinetu, jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek problemy z uzębieniem. Pierwsza wizyta jest niezwykle istotna, gdyż będzie ona miała bezpośredni wpływ na to, czy w przyszłości także wystąpi strach przed stomatologiem. Pociecha powinna oswoić się z lekarzem i zapoznać się ze sprzętem w jego gabinecie.

W przeciwnym razie wizyta u stomatologa może skończyć się niepotrzebną histerią i płaczem. Dziecka nie wolno straszyć ani też mówić mu o swoich negatywnych odczuciach. Warto jeszcze w domu opowiedzieć maluchowi, jak będzie wyglądała taka wizyta w gabinecie stomatologicznym. Do dentysty zaleca się pójść, gdyż pojawią się pierwsze siekacze. Wówczas będzie mógł on ocenić, czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo i uchronić zęby przed próchnicą.

Tak naprawdę to zaleca się chodzić na kontrolne wizyty co trzy miesiące, aby na bieżąco kontrolować stan uzębienia. Niezwykle ważne jest także odwiedzenie dentysty, gdy wyrżną się wszystkie mleczne zęby, aby ocenić prawidłowość zgryzu i sprawdzić, czy nie rozwinęła się próchnica. Gabinet stomatolodzy należy również odwiedzić za każdym razem, kiedy na zębach pojawią się jakiekolwiek zmiany. Próchnica rozwija się bardzo szybko i przenosi się na inne zęby, a nieleczona możne przyczynić się nawet do konieczności usunięcia zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *