Dlaczego małżonkowie nie podejmują decyzji o rozwodzie, pomimo że nie układa im się w związku?

Istnieje wiele powodów, z powodu których małżonkowie nie podejmują decyzji o rozwodzie, mimo że nie układa im się w związku. Nie chodzi tu oczywiście o pojedyncze sytuacje, bo każdy związek ma swoje wzloty i upadki, lepsze i gorsze okresy, lecz o sytuację, gdy relacja zaczyna być toksyczna i nie ma szansy na jej poprawę.

Oto niektóre z najczęstszych powodów, dlaczego małżonkowie nie podejmują decyzji o rozwodzie.

Strach przed nieznanym

Strach przed nieznanym to jedna z głównych przyczyn, dla której małżonkowie nie podejmują decyzji o rozwodzie, nawet jeśli ich związek nie jest udany. Ludzie często boją się zmiany i niepewności, które mogą wyniknąć z zakończenia związku. Mogą obawiać się, że nie będą w stanie poradzić sobie z samotnością, finansami, opieką nad dziećmi, czy rozpoczęciem nowego życia. Wiele osób odczuwa również presję społeczną i kulturową, która nakłada na nas oczekiwania dotyczące trwałości związku i stawia rozwód w negatywnym świetle. Dlatego małżonkowie mogą być skłonni do tolerowania trudnej sytuacji w związku, zamiast ryzykować zmianę, która może być trudna i niepewna.

Zobowiązania i odpowiedzialność

Poczucie obowiązku i chęć bycia odpowiedzialnym, to kolejna ważna przyczyna, dla której małżonkowie nie podejmują decyzji o rozwodzie, pomimo że ich związek nie jest udany. Małżeństwo często wiąże się z wieloma zobowiązaniami, takimi jak finanse, opieka nad dziećmi i codzienne obowiązki. Wiele osób odczuwa również moralną i społeczną odpowiedzialność za utrzymanie związku i uniknięcie jego rozpadu. Ponadto, decyzja o rozwodzie może być trudna, ponieważ może wpłynąć na życie nie tylko małżonków, ale również dzieci, rodziny i przyjaciół. Dlatego małżonkowie mogą być skłonni do tolerowania trudnej sytuacji w związku, zamiast ryzykować utratę stabilności.

Dzieci

Dzieci są często głównym powodem, dla którego ludzie nie podejmują decyzji o rozwodzie. Boją się, że rozwód zrujnuje życie ich dzieci i że nie będą w stanie zapewnić im stabilności i bezpieczeństwa. Małżonkowie mogą obawiać się, że rozwód wpłynie negatywnie na zdrowie psychiczne i emocjonalne oraz na przyszłe relacje dzieci. Co więcej, decyzja o rozwodzie może wiązać się z kosztami finansowymi i logistycznymi, takimi jak utrzymanie dwóch domów, czy opłacanie alimentów. Małżonkowie często starają się utrzymać związek dla dobra swoich dzieci, mimo że ich własne potrzeby i pragnienia nie są spełnione.

Brak gotowości na zmiany

Niektórzy ludzie obawiają się zmian i nie są gotowi na zmianę swojego stylu życia, a w konsekwencji odkładają decyzję o rozwodzie „na później”, pomimo że w związku nie układa się. Mogą czuć się przytłoczeni myślą o tym, jakie zmiany będą musieli wprowadzić w swoim życiu po rozwodzie, jak poradzą sobie finansowo, czy jak będą się czuli sami. Czasami  trudno jest zaakceptować, że związek się zakończył. Dlatego też małżonkowie często trzymają się swojego obecnego stanu, zamiast ryzykować utratę stabilności i pojawienie się niepewności związanej z nową sytuacją. Brak gotowości na zmiany może być powodem, dla którego małżonkowie nie podejmują decyzji o rozwodzie, nawet jeśli ich związku nie da się już naprawić.

Wartości kulturowe i religijne

Wartości kulturowe i religijne to kolejna z przyczyn, z powodu której małżonkowie często nie podejmują decyzji o rozwodzie. W niektórych społecznościach, szczególnie tych o tradycyjnych wartościach, rozwód jest postrzegany jako naruszenie wartości kulturowych lub religijnych. Małżonkowie mogą ulegać presji otoczenia i rodziny i pozostawać w nieszczęśliwym związku, ponieważ rozwód może być uważany za hańbę i wiązać się z wykluczeniem z danej grupy społecznej. Dodatkowo, wiele religii uznaje małżeństwo jako święty sakrament, co może wpłynąć na decyzję małżonków o kontynuowaniu pożycia, nawet jeśli związek jest toksyczny lub „martwy”. Wartości kulturowe i religijne mogą być silnym czynnikiem dla małżonków, co utrudnia podjęcie decyzji o rozwodzie i może prowadzić do dalszych trudności w związku.

Kwestie ekonomiczne

Rozwód może być kosztowny, a wiele osób obawia się, że nie będą w stanie utrzymać się finansowo po rozstaniu. Często ludzie wolą pozostać w toksycznej relacji, niż ryzykować utratę stabilności finansowej. Małżonkowie, którzy uzależnili się finansowo od swojego partnera lub którzy nie mają wystarczającej stabilności finansowej, mogą czuć się zmuszeni do pozostania w nieszczęśliwym związku, aby uniknąć ryzyka utraty dochodu lub innych źródeł wsparcia. Dodatkowo, rozwód może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia zmian w stylu życia i podejmowania nowych decyzji finansowych, co może być trudne dla niektórych osób. Obawa o kwestie ekonomiczne może wpływać na niepodejmowanie decyzji o rozwodzie i utrudniać małżonkom poradzenie sobie z trudnościami w związku.

Źródło zdjęcia: Adwokat Kraków https://kancelariawojczuk.pl/

Podsumowując, wskazać należy, że małżonkowie nie podejmuje decyzji o rozwodzie, pomimo że nie układa im się w związku, z wielu powodów, w tym strachu przed nieznanym, poczucia obowiązku i odpowiedzialności, obawy o dzieci, braku gotowości na zmiany, wartości kulturowych i religijnych oraz kwestii ekonomicznych. Warto natomiast odpowiedzieć sobie samemu na pytanie, czy warto pozostawać w toksycznej relacji. Rozwód może przynieść wiele pozytywnych zmian i pozwolić na odnalezienie szczęścia i wolności w życiu.

Jeżeli jednak zastanawiasz się nad rozwodem, ale obawiasz się jego konsekwencji prawnych, skonsultuj swoją sytuację z adwokatem w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Nawet jeżeli nie mieszkasz w dużym mieście, jak np. Kraków, Warszawa, to wielu adwokatów oferuje możliwość odbycia konsultacji online lub telefonicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *