Jak zarządzać czasem w pracy?

Nie ma wątpliwości, że czas to kluczowy element, który należy brać pod uwagę podczas organizacji najbardziej efektywnej pracy.

To przecież czynnik, od jakiego jesteśmy najbardziej uzależnieni, nie ma możliwości jego zmiany albo dostosowania do własnych wymagań i możliwości. Liczy się więc właściwe planowanie, by wszelkie obowiązki zawodowe mogły być wykonywane zgodnie z przyjętym harmonogramem. Podstawą jest porządek w zarządzaniu zadaniami, bo to chaos wpływa najbardziej niekorzystnie.

Jak gospodarować czasem?

Okazuje się, że sprawne gospodarowanie czasem to umiejętność, którą musi posiadać każdy z nas i to bez względu na zajmowane stanowisko pracy. Nie można stwierdzić, że zarządzający działem musi takową wykazywać, a już pracownik szeregowy nie. Każdy z nas ma wytyczone obowiązki, które należy optymalnie realizować nie tylko w danym czasie, ale też bez jego zbędnych strat.

Zapewne niejednokrotnie zdarzało ci się narzekać i mówić: „ach, gdyby tylko dobra trwała 48 godzin”. Niestety, czasu nie można ani cofnąć, ani zatrzymać, chociaż dla niektórych byłoby to najlepsze rozwiązanie. Nie ma takiej opcji, więc musimy radzić sobie z organizacją zadań w efektywny dla nas sposób.

Osoby, które nie potrafią sprawnie zarządzać czasem, powinny być kierowane na odpowiednie szkolenie. Organizacja pracy czy organizacja czasu to tematyka dzisiaj niezwykle powszechna i szereg szkoleń otwartych właśnie takową podejmuje. To na nich można dowiedzieć się, jak optymalnie planować 8 godzin, które każdego dnia spędzamy w biurze. Co więcej, przyjęte taktyki niejednokrotnie przydają się także w życiu codziennym, poza pracą.

Dobry plan to priorytet

Idealny plan organizacji pracy, a więc i czasu, w jakim będziemy wykonywać poszczególne etapy, pomoże wykonywać zadania sprawnie, beż zbędnych powikłań. Każdy projekt można podzielić na 5 podstawowych etapów:

 1. Określenie celu
 2. Planowanie
 3. Podejmowanie decyzji
 4. Realizacja
 5. Kontrola

Co ciekawe, w każdym planie powinniśmy założyć mniej więcej 20% czasu na wypadki niespodziewane, które mogą zabrać nam sporo cennego przecież czasu.

Jak wygrać z czasem?

Przyjmijmy, że czas w warunkach zawodowych to nasz wróg, a my niestety musimy stoczyć z nim walkę. Ta zostanie rozegrana na naszą korzyść, ale jedynie wtedy, gdy będziemy stosować się do konkretnych reguł:

 • – nie daj się rozproszyć,
 • – bądź konsekwentny,
 • – bądź asertywny również w kwestii odmawiania,
 • – rozwijaj się każdego dnia, usprawniaj swoje umiejętności i wiedzę, dzięki czemu realizacja zawodowych obowiązków będzie przebiegać szybciej i sprawniej,
 • – bądź świadomy swoich działań i każde z nich dokładnie przemyśl,
 • – kontroluj postępy prac i nie pozwól sobie na żadne ustępstwa,
 • – nie bój się prosić o pomoc,
 • – odpoczywaj, bo relaks w ciągu każdego dnia pracy również jest potrzebny. Rób przynajmniej 5 minutowe przerwy podczas każdej godziny wykonywania zawodowych obowiązków.

Jeśli tylko w ten profesjonalny sposób podejdziesz do swoich zawodowych działań, jesteśmy pewni, że szybko odniesiesz sukces i będziesz piąć się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *