Znieczulenie w stomatologii – Wady i Zalety

Stosowanie znieczulenia w stomatologii od zawsze miało swoich zwolenników i przeciwników. Mimo tego, że tradycyjne znieczulenia o silnym działaniu mogą skutkować niepożądanymi efektami ubocznymi, nowoczesna stomatologia proponuje o wiele mniej inwazyjne rozwiązania.

Znieczulenie, które podawane jest w sposób tradycyjny przez strzykawkę, jest uznawane przez wielu Pacjentów za bolesne i niekomfortowe. Nie chodzi tu tylko o nieprzyjemne uczucie ukłucia. Substancja znieczulająca podawana w ten sposób, nie jest dozowana z należytą kontrolą lekarza. W związku z tym, tkanki, które wykorzystują naturalny opór są rozpierane, a zdrętwienie twarzy towarzyszy Pacjentowi jeszcze przez kilka godzin po zabiegu.

Dla każdego, kto obawia się nieprzyjemnego uczucia związanego ze stosowaniem znieczulenia w zastrzyku, istnieją nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na bezbolesne i bezstresowe leczenie. Wiele klinik dentystycznych oferuje obecnie znieczulenie komputerowe, które działa dzięki użyciu specjalnego mikroprocesora. Siła podawania środka znieczulającego jest ściśle kontrolowana elektronicznie przez wewnętrzny system, przez co zniwelowany jest zupełnie bolesny efekt rozpierania tkanek. Aby zredukować całkiem nieprzyjemne uczucie podawania środka, na początku dziąsło smarowane jest specjalnym żelem. Znieczulenie komputerowe to nowy, komfortowy wymiar znieczulania miejscowego. Wykorzystywany w zabiegach typu usuwanie zębów.

Jeśli zabiegowi stomatologicznemu ma zostać poddane dziecko, idealnym rozwiązaniem będzie użycie gazu rozweselającego (podtlenek azotu). Dzięki temu, każdy zabieg będzie bezbolesny, a pacjentowi towarzyszyć będzie uczucie rozluźnienia i uspokojenia. Gaz podawany jest przez specjalną maseczkę, a wydalany jest z organizmu w ciągu kilku minut po zabiegu. Z tego rodzaju znieczulenia mogą skorzystać oczywiście także osoby dorosłe, zwłaszcza cierpiące na dentofobię. Każdy, kto odczuwa bardzo silny stres związany z wizytą w gabinecie stomatologicznym i obawia się każdego zabiegu, uzna znieczulenie podtlenkiem azotu jako przyjemny sposób na uniknięcie bólu.

W wyjątkowo bolesnych przypadkach lub u bardzo wrażliwych Pacjentów, w niektórych gabinetach stomatologicznych możliwe jest wykonywanie zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Nie każda klinika jednak może zaproponować to rozwiązanie, gdyż przy podawaniu znieczulenia konieczna jest obecność anestezjologa. Lekarz musi zapoznać się ze stanem zdrowia Pacjenta i po analizie jego konkretnego przypadku, podejmuje decyzję o możliwości zastosowania tego znieczulenia. Obecnie istnieje również możliwość niepełnej narkozy podczas zabiegu z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego. Kontakt z Pacjentem jest możliwy, jednak nie pamięta on przebiegu operacji.

To także dzięki nowoczesnemu sprzętowi, który pozwala na skuteczne i bezbolesne zabiegi, leczenie stomatologiczne nabrało obecnie zupełnie nowego wymiaru. Precyzja działania łączy się obecnie z nieinwazyjnością i komfortem dla każdego Pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *