Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry u dzieci to choroba spotykana najczęściej u niemowląt, jej początki można zauważyć około 1-2 miesiąca życia. Dolegliwość ta może dokuczać dzieciom do trzeciego nawet do piątego roku życia, ale zdarza się również, że występuje u dorosłych. Choroba polega na przewlekłych stanach zapalnych skóry w różnych częściach ciała. Jakie są jej dokładnie objawy i jak walczyć ze schorzeniem?

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) można zdiagnozować między innymi po zmianach skórnych, które pojawiają się na twarzy, karku, szyi oraz dłoniach maluchów. Spotykane są także zmiany na nadgarstkach, łokciach i kolanach. Skóra dziecka może się łuszczyć i swędzieć. W efekcie niemowlę drapie się, co doprowadza do powstania tak zwanych przeczosów, czyli twardych blizn. Chorujące na AZS dziecko może być bardziej niż zwykle niecierpliwe i rozdrażnione. Dolegliwość powoduje problemy ze snem i częstszy płacz.

Objawy AZS mogą nasilić się na przykład po zmianie proszku do prania, zastosowaniu nowych środków higienicznych czy użyciu nowego rodzaju tekstyliów. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze suchość i zaczerwienienie skóry oznacza AZS. Mogą one wiązać się na przykład z nieodpowiednią pielęgnacją pociechy. Wysypka na twarzy z kolei może okazać się niegroźną potówką.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Podstawą kuracji AZS są kosmetyki, które łagodzą dolegliwości. Leczą istniejące stany zapalne i zapobiegają powstawaniu nowych. Pomocne okażą się więc balsamy do skóry atopowej, natłuszczające ją i nawilżające. Warto sięgnąć również po łagodzące preparaty w formie spray’u, które natychmiastowo ukoją swędzącą skórę. Spray, dzięki swojej formie, nie wymaga dotykania skóry, wićc jest higieniczny i pozwala łatwą aplikację w każdym miejscy i czasie zależnie od potrzeb.

W atopowym zapaleniu skóry u dzieci pomocne okażą się też specjalne szampony i płyny do kąpieli. Łagodzą one świąd i niwelują suchość skóry. Trzeba przy tym pamiętać, że kąpiele malucha chorującego na AZS powinny być krótkie, a woda niezbyt gorąca, gdyż woda działa wysuszająco.

Alternatywne sposoby leczenia AZS

Atopowe zapalenie skóry u dzieci może wymagać leczenia farmakologicznego lub zastosowania specjalnej diety. W tym pierwszym przypadku lekarz może przepisać małemu pacjentowi maść z glikokortykosteroidami, leki przeciwhistaminowe lub niesteroidowe środki przeciwzapalne. W drugim przypadku należy zadbać o to, by niemowlę unikało produktów drażniących i zawierających potencjalne alergeny. Wyklucza się zatem mleko krowie oraz jego przetwory, a także niektóre owoce.

Jeden komentarz do “Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy i leczenie

  • Zgadzam się, że odpowiednie kosmetyki bardzo pomagają w radzeniu sobie z azs. Chodzi nie tylko o odpowiednie nawilżenie skóry ale przede wszystkim o ukojenie świądu. Bardzo polecam exomegę, która od razu po posmarowaniu przynosi ulgę i skóra przestaje swędzieć. Jest też żel do mycia z tej serii. Używanie odpowiednich kosmetykow przeznaczonych do pielęgnacji skróry z azs może znaczaco wydłużyć czas remisji choroby.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *