Tomografia stożkowa (CBCT): wszystko, co warto wiedzieć

Tomografia stożkowa (znany również jako 3d tomograf). Tomograf ten, w odróżnieniu od klasycznej tomografii komputerowej, jest szybszym i bardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Stosuje się ten rodzaj tomografii głównie w stomatologii, ponieważ umożliwia on obrazowanie twarzoczaszki w trakcie tylko jednego obrotu źródła promieniowania. Oznacza to, że pacjent jest narażony na mniejszą dawkę promieniowania w porównaniu z tomografią spiralną oraz znacznym skróceniem czasu badania.

Tomografia stożkowa (CBCT) jest bardziej efektywną metodą prześwietlenia, ponieważ dane uzyskane w trakcie jednego obrotu lampy w mniej niż minutę pozwalają uzyskać obrazy, które wymagałby wykonania wielu zdjęć rtg zębów. Jedno takie badanie może zastąpić całą serię badań: m.in. zdjęcia zębowe, panoramiczne zdjęcie, cefalometryczne, zgryzowe oraz zdjęcie stawu skroniowo-żuchwowego. Co więcej, niektórzy specjaliści twierdzą, że zdjęcie zębów 3d zrobione za pomocą tomografa stożkowego może dostarczyć więcej informacji niż te wszystkie zdjęcia razem. Obraz otrzymany po badaniu może być przetwarzany na nieskończoną ilość sposobów, dając bardzo dużo możliwości diagnostycznych.

 

Jak wygląda badanie tomografem stożkowym?

Urządzenie rejestrujące obraca się wokół Twojej głowy o 360 stopni, wykonując zdjęcia. Specjalne kamery wyposażone w czujniki rejestrują obraz z różnych stron, co w rezultacie daje trójwymiarowy obraz. Każde badanie TK jest szybkie i bezbolesne. Dane uzyskane za pomocą badania tomografia komputerowa CBCT pozwalają:

Uzyskać najbardziej dokładny obraz, z dokładnością niemożliwą do uzyskania w innych badaniach radiologicznych

Precyzyjnie planować zabiegi i leczenie

Dokładnie ocenić potencjalne ryzyko

Precyzyjnie przeanalizować przebieg ważnych struktur takich jak nerwy, naczynia krwionośne, korzenia zębów, położenie zatok obocznych nosa i in., których umiejscowienie jest inne u każdego pacjenta.

 

W jakich dziedzinach tomografia komputerowa stożkowa zębów CBCT znajduje zastosowanie?

Tomografia wiązki stożkowej CBCT jest przydatna we wszystkich dziedzinach stomatologii i nie tylko. Przede wszystkim jest to metoda umożliwiająca dokładne diagnozowanie, co przekłada się na skuteczność wybranej formy leczenia. Tomografia ztożkowa CBCT okazuje się niezbędna między innymi w :

chirurgii stomatologicznej

ortodoncji

endodoncji

periodontologii

implantologii

diagnozowaniu stawu skroniowo-żuchwowego

laryngologii

 

Zalety CBCT

Dawka promieniowania jest prawie 10 razy mniejsza, porównując do konwencjonalnej TK;

Krótszy czas badania. Skan CBCT trwa od 10 do 40 sekund, a TK – kilka minut;

Znacznie tańsza metoda diagnostyki;

1 badanie ukazuje zarówno tkanki miękkie, jak i kostne;

Badanie jest nieinwazyjne, może zastąpić diagnostyczne operacje zwiadowcze;

Dokładne obrazowanie sąsiednich struktur umożliwia wykrywanie zaawansowanych procesów patologicznych (m.in. nowotworów, rozrostów nienowotworowych, procesów zapalnych i td;

Pozwala zdiagnozować choroby niewykrywalne w innych badaniach obrazowych jeszcze na wczesnym stadium.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *