Integracja online, jako nowe rozwiązanie na wzmacnianie i budowanie relacji na home office

Nie od dzisiaj wiadomo, że integracja w miejscu pracy jest niezwykle kluczowym elementem życia w każdej firmie. Od maleńkich sklepów, po duże korporacje pracownicy chętnie korzystają ze wspólnych wyjazdów, wychodzą na wspólne drinki czy organizują wyjścia. Niestety w obecnych czasach wszystkie wspólne wyjścia są bardzo utrudnione, a często nawet nie ma możliwości żeby po prostu wyjść do pracy. Jak w takim wypadku  integrować zespół? Czy jest to w ogóle możliwe i czy jest to nadal istotne?

 

Zdalna integracja pracowników.

W związku z faktem, że życie w ostatnich miesiącach przeniosło się do sieci, a ludzie spędzają mnóstwo czasu przed ekranami komputerów wydaje się być logiczne, że pojawia się hasło integracja online. Pracownik wirtualnie pracuje, robi zakupy, wirtualnie się uczy, więc dlaczego miałby nie cieszyć się towarzystwem kolegów z pracy także za pomocą komputera. Oczywiście nie jest to takie proste i wymaga na pewno nieco innego nastawienia i lekkich modyfikacji względem tego, jak wcześniej odbywały się takie imprezy. Wirtualny team building może przynieść mnóstwo korzyści i być całkiem ciekawą alternatywą dla zmęczonych siedzeniem w domu pracowników. Jakie to korzyści?

*Pracownik nie musi zastanawiać się jak zorganizować opiekę dla dzieci, podczas gdy on wychodzi na imprezę. Jest przecież wciąż w domu, więc może po prostu położyć dzieci spać.

*Pracownik nie potrzebuje organizować sobie transportu na imprezę, nie musi więc ponosić dodatkowych kosztów.

*Gry zespołowe przez internet często są lekkie i przyjemne, nie wymagają sprawności fizycznej, ani siłowego zaangażowania.

*Integracja na odległość będzie wymagała aby każdy mógł zabrać głos i się wypowiedzieć, co często nie udaje się w tłumie, zwłaszcza tym mniej przebojowym pracownikom.

 

Jak może wyglądać taka integracja na odległość?

Czy eventy online mogą być ciekawe? Jak w ogóle miałoby to wyglądać i jak to zorganizować? W obecnych czasach dostępne są różne platformy stworzone do tego celu. Ale nie tylko. Jak można się integrować zdalnie?

*Spotkania przy kawie/herbacie. Bardzo często po godzinach pracy można było zrelaksować się w kafejce lub restauracji? Nic prostszego! Kawa w domowym zaciszu przed ekranem komputera połączona z rozmową między pracownikami jest jak najbardziej możliwa. Można porozmawiać bez ograniczeń czasowych, nawet gotując w tym czasie obiad albo zerkając na bawiące się obok dzieci.

*Sportowa rywalizacja. Jak najbardziej możliwa jest i taka forma na zabawy integrujące online. Co więcej takie wyzwanie może być rozłożone w czasie, a każdy z pracowników może po prostu codziennie wykonywać jakieś proste zadanie,by później wrzucać je np. na firmową grupę gdzie prowadzi się konwersację.

*Kalambury. Przed kamerką są jak najbardziej możliwe i w żadnym wypadku nie wypadają gorzej, od tych kiedy bawi się w grupie.

*Korzystanie ze specjalnych platform. Integracja zespołu przez internet może się także odbywać przy pomocy specjalnych platform stworzonych w tym celu. Na pewno będzie to ciekawa forma rozrywki, jest to przecież coś całkowicie nowego i może być ciekawą alternatywą. Warto więc spróbować i przekonać się co takiego oferują nowe technologie. Towarzyszą nam w końcu codziennie i można im zaufać.

Czytaj również – Pomysły na integracje online dla firm

Zabawy, gry intintegracyjne, warsztaty online  są czymś nowym, ale możliwe, że zostaną już na zawsze. Wszelkie formy rozrywki, które pozwalają w dzisiejszym świecie pozwalają zachować bezpieczeństwo i zdrowie są przecież na wagę złota. Trzeba się nauczyć z nich korzystać i docenić to, że można czerpać korzyści z internetu. Integracja zawsze była i jest ważna, szczególnie kiedy tyle ludzi ma poczucie osamotnienia i zamknięcia w domu. Nie należy bać się nowych rzeczy, a wręcz przeciwnie, warto je docenić. W domowym zaciszu można dzisiaj nie tylko pracować, ale także zawierać znajomości i poznawać współpracowników. A być może nawet, kiedy wirtualny team building nie będzie już koniecznością stanie się po prostu zwyczajnie wyborem  i to z niego częściej będą korzystać pracodawcy i pracownicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *