Jaka spawarka do prac wymagających dużej precyzji?

Doświadczeni spawacze pracują z narzędziami o nowoczesnej konstrukcji, umożliwiającymi tworzenie nie tylko spójnych i jakościowych, ale i możliwie niewidocznych spawów, które nie wymagają niezwykle pracochłonnej obróbki. Do realizacji prac spawalniczych wymagających dużej precyzji wykorzystuje się przede wszystkim popularne migomaty oraz spawarki TIG. Pierwsze z nich wykorzystują elektrody topliwe. Drugie bazują na zastosowaniu elektrod nietopliwych, wolframowych.

Spawanie metodą MIG i MAG

W typowych pracach spawalniczych korzysta się głównie z prostych w obsłudze półautomatów, czyli migomatów. To spawarki przeznaczone do spawania metodą MIG i MAG, wyposażone w podajnik drutu, współpracujące z różnymi rodzajami elektrod topliwych. W przypadku spawania metodą MIG i MAG łuk elektryczny jarzy się pomiędzy drutem (elektrodą) i spawanym materiałem tworząc płynne jeziorko metalu chronione przez strumień gazu aktywnego lub obojętnego. W metodzie MIG stosuje się osłonowe gazy obojętne, takie jak hel lub argon, natomiast w metodzie MAG używa się gazów aktywnych, na przykład dwutlenku węgla. Rodzaj zastosowanego gazu i użytej elektrody zależy od tego, jaki metal jest spawany. Co ważne, w migomatach drut podawany jest automatycznie, co ułatwia pracę i sprawia, że tego typu urządzenia cieszą się dużą popularnością również wśród amatorów.

Spawanie metodą TIG

W odróżnieniu od migomatów spawarki TIG są pozbawione podajnika drutu, co wynika z innej technologii spawania. W technice TIG zamiast elektrod topliwych do pracy używa się nietopliwych elektrod wolframowych. Łuk elektryczny jarzy się pomiędzy elektrodą i spawanym materiałem, a drut będący częścią spoiny podawany jest ręcznie. Pod adresem https://www.weldcut.pl/pol_m_Urzadzenia-spawalnicze_Spawarki-TIG-202.html znajdują się różnorodne spawarki TIG, w tym urządzenia o uproszczonej konstrukcji oraz narzędzia charakteryzujące się wysoką wydajnością działania, dedykowane zastosowaniom w pełni profesjonalnym. Stosowanie spawarek TIG zapewnia możliwość tworzenia spawów lepszej jakości, jednolitych i estetycznych. Metody TIG można używać do spawania wszystkich rodzajów stali oraz metali nieżelaznych. Zwykle tę metodę wybiera się do pracy ze stalą wysokostopową, z aluminium i jego stopami.

W pracach wymagających uzyskania spoin dobrej jakości najczęściej wykorzystywane są profesjonalne spawarki TIG. Gdy ważniejsza od wyglądu łączenia spawanego jest jakość spoiny, można posiłkować się tradycyjnym migomatem. W przypadku prac amatorskich najczęściej stosuje się spawarki inwertorowe przystosowane do spawania metodą MMA, przy pomocy elektrod topliwych z otuliną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *