Porada i opinia prawna – kiedy warto się zdecydować?

Porada i opinia prawna są jednymi z najpowszechniejszych usług oferowanych przez kancelarie adwokackie. Mogą być udzielane zarówno w sprawach prywatnych, jak i biznesowych. Kto i kiedy może z nich skorzystać? Przeczytaj, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na poradę prawną!

Porada i opinia prawna – różnice

Prawo ma wiele dziedzin. Reguluje każdy aspekt życia, począwszy od spraw rodzinnych, przez zawodowe i cywilne, po biznesowe. W każdej sytuacji, w której podstawowa znajomość prawa nie wystarcza, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Porada i opinia prawna są usługami jednorazowymi. Nie są to jednak tożsame pojęcia.

Opinia prawna dotyczy zwykle konkretnego problemu – interpretacji przepisu, umowy dokumentu lub sytuacji prawnej. Jest sporządzana w formie pisemnej. Zawiera opis problemu, podstawę prawną, interpretację oraz rekomendowane rozwiązania.

Porada prawna jest obszerniejsza. Udziela się jej w formie konsultacji z adwokatem lub radcą prawnym. Podczas rozmowy prawnik wyjaśnia przepisy, odpowiada na pytania klienta, udziela porad i przedstawia możliwe rozwiązania danej sprawy. Może także sporządzić potrzebny dokument. 

Opinia prawna – kiedy warto się na nią zdecydować?

Ze względu na formę opinii prawnej, z tej usługi korzystają głównie przedsiębiorcy, którzy  myślą o założeniu, przekształceniu lub zamknięciu firmy. Dzięki niej mogą także przeanalizować umowy, uchwały czy regulaminy pod kątem zgodności z przepisami i uzupełnić ewentualne luki. 

Po opinię prawną zgłaszają się również pracownicy, którzy mają wątpliwości dotyczące zapisów w umowach, chcą odzyskać niewypłacone wynagrodzenia lub podejrzewają, że zostali bezprawnie zwolnieni. Opinię prawną można uzyskać także w każdej innej prywatnej sprawie. Jest wiele dziedzin, w których potrzebne jest doradztwo prawne Poznań

Porada prawna – w jakich sytuacjach warto?

Po poradę do prawnika może udać się każdy, kto chce omówić jakiś problem od strony prawnej i podjąć decyzję, jak dalej postępować. Szczególnie warto się na nią zdecydować przed wzięciem udziału w procesie – zarówno w charakterze oskarżonego, pozwanego, jak i powoda. W sytuacji, kiedy masz wiele pytań do prawnika, jest to dużo korzystniejsza forma pomocy prawnej niż opinia. W trakcie rozmowy adwokat przedstawia przepisy prawa tak, by były zrozumiałe dla osoby niewykształconej w tym kierunku. 

Z porady prawnej można skorzystać w wielu sytuacjach, m.in. będąc oskarżonym w sprawie karnej, planując rozwód, ubiegając się o alimenty, odszkodowanie czy podejmując decyzję w sprawie przyjęcia lub odrzucenia spadku. Z porady prawnej warto również skorzystać planując otworzenie firmy.

Opinia i porada prawna – korzyści

Profesjonalne doradztwo prawne Poznań jest niezastąpione w wielu sytuacjach. Doświadczony prawnik udziela porad opierając się nie tylko na znajomości przepisów prawnych, ale również na podstawie swojego doświadczenia w podobnych sprawach. Dzięki profesjonalnej poradzie lub opinii masz większą szansę:

  • właściwie zrozumieć przepisy prawne, 
  • podjąć właściwą decyzję w swojej sprawie, 
  • lepiej przygotować się do procesu, 
  • uniknąć błędów podczas składania pozwów, wniosków, 
  • zaoszczędzić czas, pieniądze i energię. 

Kancelaria adwokacka Stypuła to zespół doświadczonych prawników specjalizujących się w różnych dziedzinach prawa. Wejdź na https://adwokat-stypula.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *