Jesienne bóle stawów – jak sobie z nimi radzić?

Szacuje się, że nawet 50% osób mieszkających w Polsce cierpi z powodu chorób i dolegliwości, które nasilają się przy zmianach pogody. Przykładem takich chorób mogą być migreny, infekcje wirusowe, objawy astmy oraz bóle stawowe. Przyczyn bólu stawów jest wiele, najczęściej bezpośrednim powodem jesiennych dolegliwości ze strony układu ruchu jest choroba przewlekła, postępujące z wiekiem zmiany osteoporotyczne lub zziębnięcie i infekcja.

Przyczyny jesiennego bólu stawów

Jesienny ból stawów najczęściej jest wywołany objawami lub zaostrzeniem objawów choroby reumatoidalnej stawów lub reumatoidalnym zapaleniem stawów. Obie te choroby są przewlekłe. Nie da się ich całkowicie wyleczyć, jednak z powodzeniem można łagodzić ich objawy podnosząc jakość życia pacjenta, nawet doprowadzając do stanu aktywności sprzed rozpoznania choroby. U osób u których nie postawiono żadnego z powyższych rozpoznań również można obserwować ból stawów nasilający się w czasie zimnych, deszczowych miesięcy. Powodem może być przemarznięcie, wysoka wilgotność powietrza lub objawy infekcji wirusowych oraz grypy.

Łagodzenie objawów bólu stawów

Ból okolicy stawowej można z powodzeniem łagodzić domowymi sposobami. Łagodne bóle można leczyć lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Jeśli porada farmaceuty jest niewystarczająca zaleca się konsultację z lekarzem, w takich przypadkach możliwe, że przyczyna bólu jest inna i w trosce o dobro pacjenta należy ją jak najszybciej ustalić.

Ulgę w bólu przynosi:

• stosowanie ciepłych, ale nie gorących okładów na bolesną okolicę. Możesz wykorzystać rozgrzewające pakiety dostępne w aptekach lub w bolące miejsce przyłożyć ciepły ręcznik. Nasącz go gorącą wodą lub przeprasuj żelazkiem.
• ruch, który może być lekiem. Spokojne spacery, delikatne rozciąganie i ćwiczenia zlecone przez fizjoterapeutę z pewnością przyniosą ulgę.
• leki – w leczeniu jesiennego bólu stawów sprawdzą się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W aptekach dostępne są preparaty stosowane doustnie: Metafen, Reumelox, Ibupar, Nalgesin czy Apap.
• maści, żele – które stosowane miejscowo są świetnym wsparciem terapii doustnej, zwykle oparte są na diklofenaku lub wyciągach ziołowych.

Bez względu na to, który lek wybierzesz pamiętaj by nie przekraczać dawki zalecanej przez producenta na opakowaniu. Nie modyfikuj również samowolnie schematu przyjmowania tabletek. Jeśli objawy bólu nie ustępują pomimo stosowania leków skonsultuj się z lekarzem. Być może potrzebujesz fizjoterapii, terapii manualnej lub konieczne jest włączenie specjalistycznej diagnostyki i odnalezienie przyczyny utrzymującego się bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *