Jak pozbyć się suchego kaszlu domowymi sposobami?

Suchy kaszel potrafi dać się we znaki zarówno dzieciom jak i dorosłym. Pojawia się najczęściej w okresie jesienno – zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia. Jeśli staje się zbyt uporczywy, warto wypróbować domowe sposoby, które pozwolą go zniwelować albo chociaż delikatnie złagodzić.

Naturalne produkty z domowej spiżarni

Wiele ziół i preparatów, które posiadamy w swoim domowym zbiorze, pomoże rozpocząć walkę z suchym kaszlem. Tymianek zdecydowanie ułatwia odkrztuszanie oraz wzmaga wydzielanie śluzu, który odpowiednio rozrzedzi wydzielinę kaszlową. Porost islandzki działa łagodząco na stany zapalne dróg oddechowych. Ponieważ suchy kaszel podrażnia błonę śluzową, warto zastosować dziewannę, która działa na błonę śluzową osłaniająco.

Idąc śladami naszych babć, z pewnością nie zaszkodzi przed snem wypić herbatę z łyżką miodu, najlepiej gryczanego, który wykazuje właściwości bakteriobójcze. Napar z siemienia lnianego pozwoli zniwelować odruch bezwarunkowego kaszlu, a wywar z imbiru z dodatkiem soku malinowego odpowiednio nawilży śluzówkę.

Inhalacje

Na suchy kaszel pomoże również, systematyczne wdychanie pary wodnej, szczególnie jeśli dodamy do niej olejki, działające antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Do gorącej wody należy dodać więc kilkanaście kropel olejku eterycznego, na przykład eukaliptusowego, sandałowego, lawendowego czy rozmarynowego. Łagodząco przy objawach kaszlu, działają również napary z ziół leczniczych, takich jak szałwia czy rumianek. Można ponadto zastosować herbatkę z czystka.

Odpowiednie nawilżanie powietrza

Bezwarunkowe odruchy kaszlowe nasilają się szczególnie w pomieszczeniach zbyt suchych i ciepłych, dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w miejscach, w którym przebywamy najwięcej. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych urządzeń nawilżających, jednak można spróbować zadbać o właściwe powietrze domowymi sposobami. Dobrym rozwiązaniem jest więc, rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferze lub wykonanie własnoręcznego akwarium wodnego, z którego będzie uchodzić idealna, nawilżająca para.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *