Wapń – czy wiesz, jak ważny jest dla zdrowia człowieka?

Praktycznie każdy wie, że wapń jest niezbędny po to, aby mieć mocne kości. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że ten pierwiastek jest konieczny nie tylko dla zachowania zdrowego układu kostnego. Dlaczego wapń jest tak istotny dla zdrowia?

Wapń i jego rola

Wapń znany jest przede wszystkim jako budulcowy składnik kości. Rzeczywiście brak tego pierwiastka w okresie, gdy kości dopiero się budują zazwyczaj wpływa niekorzystnie. Dotyczy to nie tylko skrzywień, ale także ich odporności, dlatego też zęby dzieci z niedoborem wapnia często są słabsze i bardziej podatne na próchnicę. Jednak o prawidłowy poziom wapnia w organizmie należy dbać całe życie. Dlaczego?

Wapń pełni nie tylko rolę budulcową. Jego niedobór odbija się na wszystkich narządach, ponieważ jego jony regulują takie działania jak skurcze serca czy jelit. W początkowych stanach obniżonego poziomu wapnia organizm pobiera ten składnik z kości. Dlatego szybko występującym objawem są bóle, zwłaszcza kręgosłupa i stawów. Objawem niskiego poziomu tego pierwiastka mogą być także problemy z krzepliwością krwi, a nawet osłabienie pamięci i koncentracji. Ten ostatni symptom wynika z faktu, iż jony wapnia są niezbędne dla regulacji przesyłania impulsów nerwowych.

Jakie są mniej znane objawy niedoboru wapnia?

Stały niedobór wapnia we krwi powoduje nie tylko problemy z łamliwością kości. Warto uświadomić sobie fakt, że ten pierwiastek wpływa na prawie wszystkie procesy w organizmie. Nietypowe skurcze mięśni mogą być objawem nie tylko niedoboru magnezu, jak sugeruje obecnie wielu ludzi, ale także wapnia. Warto pamiętać, że wapń i magnez to często współpracujące ze sobą pierwiastki. Niedobór magnezu może przyczynić się do osłabienia kości, ponieważ to między innymi magnez sprawia, że wapń prawidłowo się w nich wiąże. Mniej znanym objawem niedoboru wapnia jest także pogorszenie się stanu włosów i paznokci. To właśnie ten pierwiastek jest jednym z ich składników budulcowych i jego brak sprawia, że stają się one kruche i łamliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *