Kiedy trzeba usunąć ósemki? Próchnica i względy ortodontyczne

Ósemki są trzecimi zębami trzonowymi i zaczynają się pojawiać, kiedy mamy od 16 do 25 lat. Chirurgiczne usuwanie ósemek to nic nadzwyczajnego, gdyż nie są one człowiekowi do niczego potrzebne. Jednak wbrew powszechnej opinii, nie zawsze musimy je usuwać. Jeśli są zdrowe i w pełni poprawnie funkcjonują, to nie należy tego robić. Są jednak sytuacje, w których nie obejdzie się bez interwencji. Obecnie znalezienie dobrego chirurga stomatologa w miastach jak Wrocław, Warszawa czy Kraków nie jest niczym trudnym.

W jakim momencie usunąć ósemki?

Zdecydowanie się na chirurgiczny zabieg to trudna sprawa, zatem jaki moment jest najlepszy? Podstawowym powodem przemawiającym za ekstrakcją jest niepoprawny wzrost. Ósemki zaczynają wyrastać jako ostatnie, w związku z tym istnieje ryzyko nieprawidłowego wzrostu w sytuacjach, gdy oddziałują na inne zęby bądź występuje problem z przedostaniem się przez dziąsło. Taka sytuacja powoduje ból i inne problemy. Nieprawidłowo rozwijające się ósemki mogą także spowodować niepoprawny zgryz, co w przyszłości zmusi nas do leczenia ortodontycznego.

Higiena jamy ustnej

W większości sytuacji zęby mądrości rosną poprawnie i nie musimy się nimi przejmować. Należy jednak szczególnie zadbać o czyszczenie. Trzecie trzonowce występują dość daleko, przez co trudno do nich dotrzeć. Nie możemy o nich zapominać, gdyż takie działanie prowadzi do powstawania próchnicy. Dlatego zawsze należy pamiętać o myciu ostatnich zębów i dokładnym szczotkowaniu. Jeśli nie będziemy tego robić, możemy doprowadzić do wspomnianej próchnicy, która niezwykle szybko się rozprzestrzenia.

Co po zabiegu?

Po usunięciu ósemek należy odpowiednio zadbać o higienę. Sporo osób odczuwa ból, u niektórych pojawia się także opuchlizna. W celu jej zniwelowania możemy stosować zimne okłady, a gdy ból jest nie do zniesienia – zażyć środki przeciwbólowe.

Musimy jednak pamiętać, że w ciągu 24 godzin od wykonania ekstrakcji nie możemy myć zębów wokół usuniętej ósemki. Przez kilka dni nie należy także jeść kwaśnych, twardych i gorących dań. Powinniśmy żywić się miękkim jedzeniem w temperaturze pokojowej. Kiedy mimo stosowania się do powyższych zaleceń wystąpią problemy, należy zwrócić się do specjalisty, najlepiej tego z dziedziny chirurgicznego usuwania zęba.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *