Pierwsza wizyta u urologa? Sprawdź, jak się przygotować i na co zwrócić uwagę

Problemy urologiczne są uznawane często za wstydliwe i dlatego nawet przy silnych dolegliwościach, takich jak nietrzymanie moczu czy bóle pęcherza, pacjenci niechętnie udają się do lekarza tej specjalności. Taka wizyta jednak nie musi być nieprzyjemna. Nie ma się też czego wstydzić. Warto natomiast się do niej przygotować tak, by urolog mógł udzielić skutecznej pomocy.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Niestety kolejki do takiego dostępnego za darmo są bardzo długie, zaś pewne dolegliwości, na przykład związane z drogami moczowymi, jak krwiomocz, wymagają szybkiej interwencji. Z tego względu warto wybrać się na wizytę prywatnie. W mieście takim jak Kraków jest wielu specjalistów, którzy mogą przyjąć pacjenta praktycznie od ręki. A jak sprawdzić, czy lekarz do którego chcemy się udać to dobry urolog? Na przykład czytając opinie innych pacjentów na stronie czy też portalach z referencjami. Można także spróbować zasięgnąć rekomendacji u znajomych, którzy już korzystali z pomocy lekarza tej specjalizacji. Ważne, by był doświadczony, kompetentny oraz nie bagatelizował objawów.

Jak się przygotować do wizyty?

Urolog prywatny będzie miał sporo czasu dla pacjenta, jednakże nawet w czasie dłuższej wizyty można sobie nie przypomnieć wszystkich męczących objawów. Najlepiej więc spisać je sobie na kartce w kolejności od tych, które odczuwa się najintensywniej do tych najmniej dolegliwych. Dodatkowo należy zanotować od jakiego czasu się z nimi zmagamy. Dzięki temu wizyta przebiegnie znacznie sprawniej i będziemy z niej zadowoleni. Lekarz również będzie mógł skuteczniej pomóc, jeżeli pacjent o niczym nie zapomni. Warto przypomnieć sobie także o przebytych wcześniej chorobach, które mogłyby wpłynąć na zdrowie układu moczowego.

Na wizytę koniecznie należy zabrać ze sobą wszystkie wykonane wcześniej badania, takie jak mocz czy USG. Dzięki temu lekarz będzie mógł nam pomóc szybciej. Jeżeli nikt nie zlecił wcześniej żadnych badań, będzie je trzeba wykonać po wizycie u specjalisty z dziedziny takiej jak urologia.

Czy badanie jest bolesne?

W wielu wypadkach wystarczy jedynie wywiad dotyczący objawów oraz przegląd dostępnych wyników badań. Do urologa warto udać się w pierwszej kolejności także jeżeli problem ma jedynie naturę estetyczną. Wtedy lekarz obejrzy zewnętrzne narządy płciowe i pokieruje dalszymi krokami, na przykład zaleci wizytę z dziedziny medycyny estetycznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *