Klasyczne zegarki, czyli jak zatrzymać czas

Tradycję szanujemy za to, że zawsze pozostaje w cenie. Reprezentuje sprawdzone wartości, uniwersalne i przydatne mimo upływu lat. Czy o czymś podobnym możemy mówić w przypadku stylu? Oczywiście. Klasyczna elegancja nigdy nie wychodzi z…mody, zawsze pasuje do sytuacji. Pozwala czuć się pewnie – nigdy overdressed i w żadnym wypadku underdressed. Jest po prostu w sam raz. Nie będziemy dziś pisać o tym, jak skompletować całą garderobę w tym duchu. Skupimy się zaledwie na klasycznych zegarkach. Jakie są ich wyznaczniki? Kto słynie z projektowania takich czasomierzy? Gdzie je kupić? I jakie modele polecamy? O tym przeczytasz dalej.

Cechy klasycznych zegarków

Chcielibyśmy powiedzieć, że zegarki klasyczne będą wyróżniały się pewnymi cechami, jednak prawda jest taka, że właśnie dzięki tym cechom będą… niewyróżniające się. Bo to podstawowy wyznacznik tego, czy czasomierz można uznać za utrzymany w klasycznym stylu, czy nie – nie zwraca uwagi krzykliwymi detalami, pozostaje w cieniu osoby, która go nosi.

Pasek czy bransoleta? Klasyczny zegarek może bazować na jednym lub drugim. Jeśli pasek, to skórzany – czarny, w odcieniach brązu, beżu. Gładki albo z fakturą skóry jakiegoś zwierzęcia. Jeżeli na bransolecie – to złotej lub srebrnej, gąsienicowej lub przypominającej siateczkę. Co z tarczą takiego zegarka? Tu już jest większa dowolność: będzie okrągła albo kwadratowa, bywa że owalna, albo w postaci prostokąta ze ściętymi rogami. Także cyferblat będzie przesądzał o tym, czy zegarek jest klasyczny, czy nie. Powinny pojawić się na nim wszystkie oznaczenia godzin – za pomocą cyfr arabskich albo rzymskich. Tarcza bez żadnych ozdobników – jednokolorowa, gładka, najlepiej jasna.

A mechanizm kwarcowego zegarka? Kwarcowy, półautomatyczny albo automatyczny. Bywa, że znajdziemy zegarki solarne o klasycznym dizajnie – i w takie warto inwestować.

Projektanci zegarków klasycznych

Klasyczne zegarki, zarówno damskie, jak i męskie, są sztandarowymi produktami taki marek zegarmistrzowskich jak Zeppelin, Citizen, Timex, Lorus, Guess czy Seiko. Wiele z tych modeli (a także setki innych) można kupić stacjonarnie albo w internetowych sklepach zegarmistrzowskich takich jak Luxtime.

Klasyczne zegarki – nasze propozycje

Wpis o zegarkach danego typu nie obejdzie się bez ich przykładów. W końcu o wiele łatwiej wyobrazić sobie, o czym mowa, mając przed oczami kilka typów. Własnie dlatego przedstawiamy 2 nasze propozycje eleganckich zegarków.

Zegarek Męski Seiko Classic SGEH78P1 to materialny przykład wyliczonych przez nasz wcześniej cech klasycznych zegarków. Ma białą tarczę z kursywnymi cyframi arabskimi w roli oznaczeń godzin, jasnozłotą ramę koperty oraz gruby brązowy pasek z krokodylej skóry.

Z kolei zegarek Damski Timex Weekender TW2R28800 to jasnobeżowa tarcza z jednoelementowymi cyframi arabskimi i gładki skórzany pasek w kolorze wielbłądziej wełny. Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *