Automatyka do bram – rodzaje napędów

Napędy do bram decydują nie tylko o wygodzie, ale i również o bezpieczeństwie, zatem nic dziwnego, że automatyka do bram cieszy się ogromną popularnością. Jaki napęd wybrać do bramy skrzydłowej, a jaki do bramy przesuwnej?

Automatyka do bram skrzydłowych

Automatyka do bram to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na otwieranie i zamykanie drzwi bez potrzeby wysiadania z samochodu lub wychodzenia z domu. Napędy do bram skrzydłowych dzieli się na mechaniczne i elektrohydrauliczne. Najczęściej wybierane ze względu na cenę i wytrzymałość na warunki pogodowe są napędy śrubowe, z łamanym ramieniem i podziemne. O niezawodnej pracy, bramy automatycznej w dużej mierze decyduje długość i ciężar skrzydła, odległość osi zamontowanych zawiasów od krawędzi słupka oraz ilość miejsca potrzebnego do zamocowania siłownika. Skrzydła o całkowitym wypełnieniu podczas uderzeń silnych podmuchów wiatrów, stawiają większy opór niż te o konstrukcji przewiewnej, co z kolei ma wpływ na dobór odpowiedniej automatyki do bram. Warszawski rynek oferuje duży wybór siłowników do bram, wśród których występują modele bazujące na konstrukcji śrubowej. Charakteryzują się trwałością i ekonomicznością. Siłowniki śrubowe wybiera się do bram, których skrzydła sięgają do 7 metrów długości i ważą do 600 kg. Natomiast w bramach użytkowanych z dużą częstotliwością sprawdzą się napędy elektrohydrauliczne, w których zamiast śruby zastosowano siłowniki hydrauliczne, odznaczające się dużą wytrzymałością. Napędy elektrohydrauliczne są droższe i wymagają zamontowania zestawu grzałek, które mają na celu utrzymanie odpowiedniej temperatury cieczy roboczej, podczas mrozów.

Jakie rodzaje śrub i nakrętek możemy wyróżnić?

Kolejnym typem automatyki do bram są siłowniki do bram z ramieniem łamanym. Stosuje się je w bramach osadzonych na słupkach o dużej szerokości. Głębokość odsadzenia zawiasów od krawędzi słupa może wynosić aż 45 cm. Zastosowanie tego typu automatyki do bram pozwala na prosty montaż. Napędy z ramieniem łamanym uruchamiają skrzydło o długości 3,5 m przy masie do 330 kg. Ostatnią grupą, są napędy podziemne, które przeznaczone są tylko do bram dwuskrzydłowych. Siłowniki umieszcza się w tak zwanych skrzynkach fundamentowych pod bramą. Rodzaj ten, działa najszybciej i jest praktycznie niewidoczny. Zapewnia płynną i bezawaryjną pracę bramy automatycznej przez długie lata, niestety jest również bardzo kosztowny. Napęd podziemny pozwala uzyskać pełne otwarcie skrzydła – aż do 180° , a standardowy jedynie do 90° .

Automatyka do bram przesuwnych

Przy wyborze automatyki do bramy przesuwnej należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Decydującym czynnikiem jest ciężar, jaki napędy do bram przesuwnych są w stanie wytrzymać. Na tej podstawie dobiera się automat do posiadanego systemu. Dodatkowo warto zachować zapas mocy wynoszący ok 20-30%, aby w przypadku zmiennych warunków atmosferycznych, napęd funkcjonował sprawnie. Firmy w Warszawie oferują napędy do bram przesuwnych do 200 kg, 1000kg, 1500kg i wiele innych. Siłownik dla bramy przesuwnej to prosty konstrukcyjnie motoreduktor (czyli silnik elektryczny z jednostopniową przekładnią ślimakową) i elektroniczny moduł sterujący, czyli centralka. Koło zębate osadzone na obracającym się wale wyjściowym siłownika, zazębiając się z listwą zębatą poprowadzoną wzdłuż dolnej krawędzi bramy, przesuwa ją. Napęd dobiera się również do rodzaju materiału, z jakiego została wykonana brama. Posiadająca drewniane elementy ma skłonność do zmiany swojego ciężaru pod wpływem wilgoci, natomiast brama stalowa jest bardzo ciężka. Należy również pamiętać o konstrukcji bramy. Jest samonośna czy szynowa? Ważne jest, aby o tym pamiętać, ponieważ bramy samonośne mają mniejsze opory, natomiast dla bram szynowych należy przyjąć większy zapas mocy – minimum 50%. Decydując się na automatykę do bram przesuwnych o łącznej wadze do 1000 kg, musimy się przygotować na wydatek około 1000 złotych, choć wiele zależy od tego, czy wybrany przez nas producent dołączył akcesoria w postaci fotokomórek, pilota itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *