Jakie rodzaje śrub i nakrętek możemy wyróżnić?

Każdego dnia korzystamy zarówno ze śrubek, nakrętek, jak i wkrętów. W praktyce jednak nie do końca zdajemy sobie sprawy z tego, jakie ich rodzaje możemy wyróżnić. Wbrew pozorom ich rozróżnianie może okazać się kluczowe podczas codziennych prac wykonywanych w domu. Jak prezentuje się podział śrub ze względu na kształt łbów? Jakie rodzaje nakrętek możemy wyróżnić? Jakie rodzaje wkrętów występują? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jak prezentuje się podział śrub ze względu na kształt łbów?

Najczęściej śruby dzieli się ze względu na ich kształt. Na tej podstawie możliwe jest wyróżnienie nawet kilkunastu rodzajów. Największą popularnością cieszy się śruba z sześciokątną końcówką. Charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością, w konsekwencji bardzo często stosowana jest przy łączeniach, które narażone są na duże obciążenia. Istnieją także śruby skrzydełkowe, zwane również motylkowymi. Te natomiast montowane są w przypadku elementów, które wymagają regulacji. Powszechne są śruby z uchem- służą do tego, aby holować pojazdy i przenosić przedmioty, których waga nie jest wysoka. Kolejnym rodzajem są śruby ze stożkowym łbem- często wykorzystywane są w branży meblarskiej. Poza wcześniej wymienionymi, nie w sposób nie wspomnieć o innych śrubach, takich jak chociażby kulistych, walcowych, młoteczkowych, czworokątnych, trójkątnych, stożkowych.

Jakie rodzaje nakrętek możemy wyróżnić?

Nakrętki to gwarancja stabilnego połączenia elementów. Należy je dobrać w zależności od tego, jaki rodzaj śruby wybierzemy, a także z jaką jej wytrzymałością mamy do czynienia. Najczęściej nakrętki dzieli się biorąc pod uwagę kształt. W konsekwencji największą popularnością cieszą się nakrętki sześciokątne (zwykłe, niskie, długie, wysokie, koronowe), czworokątne, okrągłe rowkowe, radełkowe, teowe, z wkrętem zabezpieczającym, okrągłe otworowe, skrzydełkowe, ślepe, wieńcowe trójkątne. Nakrętki odpowiadają za to, aby wzmocnić zespolenie dwóch elementów, dlatego też ich wybór jest tak istotny. Na czym polega jednak umocowanie nakrętki? Otóż nakręca się ją od wolnego końca, dzięki czemu konstrukcja jest stabilniejsza i bardziej wytrzymała.

Jakie rodzaje wkrętów występują?

Wkręty możemy podzielić ze względu na kształt łba i ze względu na przeznaczenie. W tym pierwszym przypadku warto wspomnieć o wkrętach walcowych płaskich, walcowych soczewkowych, stożkowych soczewkowych i tych kulistych. Nieco inaczej prezentuje się ten drugi podział. Jeśli weźmiemy pod uwagę klasyfikację, wówczas możemy wyróżnić trzy grupy wkrętów. Pierwsza z nich przeznaczona jest drewna, druga do metalu, natomiast trzecia do coraz popularniejszych płyt gipsowo-kartonowych. Wkręty do drewna umożliwiają skuteczne połączenie ze sobą elementów drewnianych i tych drewnopodobnych. Egzemplarze przeznaczone do metalu charakteryzują się walcowatym trzonem, stałą średnicą, a także ostro zakończoną końcówką. Ich gwint ma nieco mniejszą głębokość. Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych posiadają dość wyróżniający się kształt końcówki- jest to trąbkowy łeb. Dzięki temu mamy pewność, że element ten nie przebije płyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *