Nadwyżka gotówki? Sprawdź, jak rozmnożyć swoje oszczędności.

Posiadanie dodatkowej gotówki w portfelu to bardzo przyjemne uczucie. Jeśli jest to kilka złotych, można wrzucić je do świnki – skarbonki z przeznaczeniem na drobne przyjemności. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy nadwyżka finansowa to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Czasy trzymania oszczędności w skarpecie minęły, dlatego warto pomyśleć o bezpiecznym sposobie gromadzenia środków oraz – przy okazji – metodzie ich pomnażania.

Rachunek oszczędnościowy lub lokata

Najprostszym sposobem na uniknięcie trzymania gotówki w domu jest jej wpłata na osobiste konto bankowe. Ten rodzaj rachunku jest jednak bardzo nisko oprocentowany, dlatego warto pomyśleć o otworzeniu rachunku oszczędnościowego. Co miesiąc od wpłaconych na niego środków będą naliczone odsetki – zysk. Pieniądze z takiego konta można wypłacić w dowolnym momencie i nie spowoduje to utraty odsetek, a jedynie proporcjonalne zmniejszenie ich wysokości. Jeśli kilka złotych nadwyżki w miesiącu to za mało, można również założyć lokatę. Zysk będzie nieco większy niż w przypadku rachunku oszczędnościowego, ale wpłacone środki w wysokości nie mniejszej niż 1000 złotych muszą pozostać nienaruszone przez cały okres trwania lokaty (najczęściej przez 3, 6 lub 12 miesięcy). Najkorzystniejszą ofertę można znaleźć w Internecie, warto śledzić pozyczkowy-portal.pl.

 

Handel walutami

Coraz popularniejszą metodą na pomnażanie posiadanego kapitału jest handel walutami. Można to robić za pośrednictwem Internetu i bankowego konta walutowego. Inwestowanie w waluty wymaga znajomości mechanizmów rynkowych i śledzenia wartości kursów. Można wykonywać bezpieczne transakcje, które będą przynosić niewielki zysk lub podejmować ryzyko. Zawsze warto jednak zachować zdrowy rozsądek, a część posiadanych środków odłożyć na osobne konto.

 

Dalsze oszczędzanie

Równie istotne, jak pomnażanie posiadanych pieniędzy, jest regularne oszczędzanie. Szczególnie gdy środki mają być przeznaczone na konkretny cel. Warto je zacząć od zmniejszenia codziennych wydatków. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule „Czy kupować na promocjach – ważne decyzje zakupowe”.

 

Nadwyżkę gotówki warto inwestować, by regularnie zwiększać wysokość posiadanego kapitału. Dostępne są różne produkty bankowe oraz możliwości pomnażania środków. To, który z nich zostanie wybrany, powinno zależeć od osobistych skłonności do podejmowania ryzyka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *