Co to jest Tora? Kilka istotnych informacji

Chociaż wiarę podzielić możemy obecnie ze względu na wiele kategorii, niemal każda posiada jeden wspólny mianownik. Zbiór świętych ksiąg, które dokładnie opowiadają na temat dawnych wierzeń, są spisem zasad, odpowiadają na najczęściej zadawane pytania wiernych i przede wszystkim pokazują losy świętych, którzy stworzyli tę wiarę i kościół. Doskonałym tego przykładem jest Tora.

Tora jest to hebrajska nazwa Pięcioksiegu. Składa się z pięciu pierwszych ksiąg Starego Testamentu (Księga Rodzaju, Księga Wyjścia, Księga Kapłańska, Księga Liczb i Księga Powtórzonego Prawa). Zawierają one w swojej treści zarys dziejów ludzkości od powstania świata do śmierci Mojżesza. Znaleźć tam można również przepisy prawa religijnego i społecznego starożytnych Izraelitów oraz przepisy dotyczące kultu. Tora to święta księga wyznawców judaizmu. Regulujące zasady ich życia religijnego i społecznego.

Co zawiera Tora?

Jakie elementy można znaleźć w Torze? Wiele osób, które interesują się religioznawstwem, błędnie interpretuje zapisy lub robi to na swój indywidualny sposób. Nie chcemy nikomu z góry narzucać słów, które się tam znajdują i wiedzy, jaką mogą one przekazać, więc skupimy się jedynie na suchych faktach. Zachęcamy mimo wszystko, by każdy samodzielnie zapoznał się z treścią i dopiero na tej podstawie wystawiał prywatną opinię lub ocenę.

Znajdziesz tam między innymi:

  • Zobrazowanie więzi i relacji między Bogiem i człowiekiem od stworzenia do śmierci Mojżesza (Rodzaju 1:27, 28; Powtórzonego Prawa 34:5).
  • Prawo Mojżeszowe (Wyjścia 24:3) składające się z ponad 600 przepisów. Do jednych z najpopularniejszych należy Szema – żydowskie wyznanie wiary.
  • Powtarzające się ok. 1800 razy imię Boga — Jehowa. Tora nie zabrania używania imienia Bożego, wręcz przeciwnie, oczekuje, by ludzie w pewnych sytuacjach go używali (Liczb 6:22-27; Powtórzonego Prawa 6:13; 10:8; 21:5).

Tora dostępna w sklepach

Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie znajdź sklepy w Twojej okolicy, które będą w stanie zaoferować Ci Torę. Oczywiście dostępna jest ona w różnych wariantach, jak każda święta księga – niezależnie od wyznawanej religii. Jeśli dopiero chcesz zapoznać się z historią i wierzeniami Judaizmu, nie ma sensu inwestować w bogato zdobione egzemplarze, które będą prezentować się w sposób reprezentatywny na półkach biblioteczki. Warto sięgnąć nawet po wydanie kieszonkowe, które spokojnie będziesz studiować we wszystkich wolnych chwilach – nawet w podróży. Nie ważna jest forma i wygląd to sama treść. Pamiętaj o tym za każdym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *