Pierwsze oznaki choroby Alzheimera – co powinno nas zaalarmować?

Choroba Alzheimera przez długi czas może nie dawać wyraźnych i jednoznacznych oznak. Część z nich natomiast bywa bagatelizowana i tłumaczona sędziwym wiekiem osoby, u której takie symptomy się pojawiły. I choć schorzenie to jest nieuleczalne, a walka z nim polega jedynie na łagodzeniu objawów, to wczesne rozpoznanie i szybko rozpoczęta terapia mogą skutecznie wydłużyć wiek chorego i pozytywnie wpłynąć na komfort życia. Dlatego warto wiedzieć, jakie niecodzienne zachowania mogą świadczyć o pojawieniu się choroby Alzheimera.

 

Choroba Alzheimera, czyli choroba neurodegeneracyjna, to schorzenie, które prowadzi początkowo do częściowego, a następnie do całkowitego otępienia pacjenta ze względu na postępujące w mózgu, nieodwracalne zmiany. Te powodują, że u chory zaczyna zatracać umiejętność wykonywania poszczególnych czynności, jakie w przeszłości nie były dla niego żadnym problemem. Wraz z postępem choroby, pacjent przestaje być samodzielny, a ostatecznie choroba prowadzi do śmierci. Nie są znane metody leczenia, które mogłyby zahamować jej rozwój. Wczesne wykrycie pozwala jednak lepiej przygotować się do postępującego schorzenia i wpłynąć na to, by chory miał większy komfort życia. Choroba Alzheimera atakuje głównie osoby po 65. roku życia. Choć u każdego może dać inne objawy, to łatwo wskazać na zachowania, które powinny nas zaalarmować.

Czym objawia się choroba Alzheimera?

W początkowej fazie choroba Alzheimera daje objawy mylnie przypisywane do procesu starzenia się, stresu lub zwyczajnej nieuwagi w codziennym zachowaniu. Symptomy, które powinny dać nam do myślenia, że coś niedobrego dzieje się z nami lub z kimś bliskim to:

  • problemy z pamięcią (np. zapominanie dat lub imion osób bliskich),
  • brak orientacji czasowej i przestrzennej (zapominanie, jaki jest obecnie dzień, albo na jakiej ulicy znajduje się własny dom),
  • chowanie przedmiotów w różnych miejscach, w których dotąd nie zwykliśmy umieszczać podobnych rzeczy,
  • zmiany nastroju,
  • problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa w trakcie wypowiedzi.

Powyższe zachowania są klasycznym przykładem objawów wczesnej fazy choroby Alzheimera. Symptomy te nie wpływają w początkowym etapie mocno na jakość życia, ale z czasem staną się prawdopodobnie na tyle uciążliwe, że chory utraci samodzielność i będzie musiał na każdym kroku korzystać z pomocy osób trzecich.

Jak dalej objawia się choroba Alzheimera?

Postępująca choroba Alzheimera z czasem doprowadza do stanu, gdy pacjent ma coraz większe problemy z pamięcią i nie potrafi nawet odnaleźć się we własnym domu. Brak zrozumienia z otaczającym światem sprawia także, że osoby chore staję się czasem agresywne, a to potęguje ich izolację od społeczeństwa. Mogą również pojawić się urojenia, a także problemy z mową i poruszaniem się. W końcowym etapie chory często nie opuszcza już swojego łóżka.

Jak pomóc choremu na Alzheimera?

W zasadzie od samego zdiagnozowania choroby, należy zadbać o to, by chory znajdował się pod stałą opieką. Schorzenie rozwija się u każdego w różnym tempie. Może się okazać, że będzie ono postępować wolno, ale też problemy z pamięcią i kolejne objawy mogą pojawić się dosłownie w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy. Nie należy chorego pozostawić samego. Warto zadbać o jego opiekę, szczególnie, gdy choroba zaczyna postępować. Z czasem opieka nad chorym sprawia, że trzeba mieć nad nim pieczę nawet 24 godziny na dobę. Wówczas rozwiązaniem może być ośrodek dla chorych na Alzheimera. Placówki tego typu specjalizują się w opiece chorych na to schorzenie i oferują pomoc wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej. Warto zdecydować się na renomowane domy opieki, które gwarantują domową atmosferę i zapewniają różne formy terapii, mogące opóźnić rozwój choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *