Dlaczego warto jechać nad morze

Zdrowy wypoczynek z mnóstwem atrakcji? Postaw na Bałtyk.

Polacy dzielą się na tych, którzy Bałtyk kochają i spędzają nad nim każde wakacje i tych, którzy unikają go jak ognia. Od drugiej grupy najczęściej usłyszeć można, że nad polskim morzem jest nieciekawie, a aura nie sprzyja wypoczynkowi. Czy rzeczywiście tak jest, czy też może po raz kolejny sprawdzają się słowa poety: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”? Przedstawiamy powody, dla których warto dać Bałtykowi szansę i właśnie tam spędzić tegoroczny urlop, lub choćby któryś z długich weekendów. 

Zdrowy nadbałtycki klimat

Dlaczego warto jechać nad morze bałtyckie? Spacery po polskich plażach są szczególnie korzystne dla organizmu. Co prawda osławiony jod znaleźć można również nad innymi morzami, jednak to Bałtyk znajduje się w czołówce pod względem jego zawartości. Wdychając morski aerozol, czyli maleńkie kropelki wody unoszące się w powietrzu, można dostarczyć organizmowi duże ilości jodu – pierwiastka, bez którego niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jego niedobór objawia się przede wszystkim chronicznym zmęczeniem i przybieraniem na wadze, a u dzieci doprowadzić może nawet do zahamowania rozwoju. To właśnie dlatego lekarze często zalecają, by najmłodsi spędzali nad polskim morzem nawet 3 tygodnie w ciągu roku. Równie zdrowe okazać się mogą kąpiele w morskiej wodzie. Co prawda zazwyczaj jej temperatura nie jest szczególnie zachęcająca, ale w ciepłe dni warto przemóc się i wskoczyć do niej choć na chwilę. Zawarte w niej minerały wnikają głęboko w skórę, wpływając na jej zdrową kondycję oraz na funkcjonowanie całego organizmu.

Czytaj – Dlaczego warto jechać nad morze o każdej porze roku?

Bez paszportów, biletów lotniczych i bariery językowej

Zagraniczne morza, być może są cieplejsze od Bałtyku, jednak decydując się na wypoczynek poza Polską liczyć trzeba się z wieloma formalnościami. Do części krajów można dostać się jedynie z dowodem osobistym, ale wiele wspaniałych miejsc można odwiedzić tylko z paszportem, a czasem nawet i wizą. To oznacza wizyty w urzędach, długie czekanie i dodatkowe koszty wyjazdu. Ponadto problemem może być także podróż samolotem, której wiele osób bardzo się obawia. Ceny biletów lotniczych dla całej rodziny również mogą zwalić z nóg. Do tego dochodzą wszystkie problemy związane z odprawą, między innymi to, że wielu rzeczy nie wolno wnieść na pokład samolotu i że ilość bagażu musi być mocno ograniczona.

Wybierając się nad Bałtyk nie musimy martwić się o tego typu sprawy. Ponadto dużo łatwiej jest zorganizować samodzielnie noclegi nad morzem, zwiedzanie czy posiłki, ponieważ nie występuje problem bariery językowej. Wbrew pozorom dobra znajomość angielskiego często nie wystarcza za granicą. Warto pomyśleć również o dzieciach, dla których hotele nad morzem organizują często animacje. Jeśli nie będą one prowadzone po polsku, może okazać się, że udział w nich będzie znacznie utrudniony.

 

Plaża nad morzem
Plaża nad morzem

 

Ciekawe miejsca nad Polskim morzem 

Turyści często narzekają na nudę nad Bałtykiem. Zupełnie niesłusznie. Nad morzem jest wiele unikatowych na skalę Europy miejsc, które niestety wciąż są mało znane. Oto tylko kilka interesujących propozycji:

Wyspa Wolin

Wyspa Wolin to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc nad Morzem Bałtyckim. Jest tu tak wiele do zobaczenia, że bez obaw można zaplanować cały urlop na jej zwiedzanie i zarezerwować apartamenty nad morzem w jednej z tamtejszych miejscowości. Bez względu na zainteresowania, każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Wśród najważniejszych atrakcji warto wymienić:

  • Centrum Słowian i Wikingów – skansen, w którym można zobaczyć jak żyło się w tych stronach kilkanaście wieków temu, zakosztować ówczesnej kuchni oraz dotknąć i sprawdzić, jak działały średniowieczne narzędzia.
  • Jezioro Turkusowe – o niesamowitej barwie, będące zalanym wyrobiskiem kopalni kredy.
  • Wyrzutnie rakiet V3 w Zalesiu – ruiny po największych działach II wojny światowej, których długość sięgała 130 m.
  • Miasto Wolin – z przepiękną gotycką kolegiatą św. Mikołaja, XIX-wiecznym wiatrakiem holenderskim, neogotyckim ratuszem i charakterystycznym elewatorem zbożowym.
  • Międzyzdroje – a w nim Promenada Gwiazd, molo, Zagroda Pokazowa Żubrów i Muzeum Przyrodnicze.

 

Czytaj również –

 

Kościół w Trzęsaczu

W gminie Rewal, w niewielkiej miejscowości Trzęsacz znajduje się zabytek na skalę światową, o którym wie niewiele osób. Tamtejszy kościół, wybudowany na przełomie XIV i XV wieku, został prawie w całości zniszczony przez morze, mimo że pierwotnie znajdował się około 2 km od brzegu. Obecnie oglądać można jedynie jego południową ścianę, zawieszoną nad urwistym kilkunastometrowym klifem. Miejscowość słynie również ze wspaniałych warunków dla paralotniarzy.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy to miejsce, gdzie można poczuć się jak na mniejszej i przyjemniejszej wersji Sahary. Najbardziej charakterystycznym fragmentem parku są bowiem słynne ruchome wyspy. Po wdrapaniu się na najwyższą z nich – Łączkę podziwiać możemy iście pustynny krajobraz. Mimo to sporą część parku zajmują również jeziora. Oprócz tego warto odwiedzić również latarnię morską Czołpino i świętą górę Kaszubów – Rowokół.

Wybrzeże Morza Bałtyckiego to wiele niezwykłych miejsc, które zasługują na odkrycie i większą popularność wśród polskich turystów. Warto dać im szansę, również (a może szczególnie) poza sezonem, kiedy w powietrzu unosi się więcej jodu, plaże są ciche i puste, a na brzegu łatwiej znaleźć złoto północy, czyli bursztyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *