Buty robocze z metalowym noskiem – komfort i bezpieczeństwo

Wykonywanie niektórych prac związane jest z ryzykiem urazu stopy, przed takimi niebezpieczeństwami chronią buty robocze z metalowym noskiem. Sztywna i wytrzymała metalowa część na przodzie buta osłania stopę przed zmiażdżeniem. Pierwsze warianty takiego obuwia powstały na początku ubiegłego wieku, kiedy zaczęto zwracać uwagę na bezpieczeństwo pracowników.

Buty robocze z metalowym noskiem – ochrona stopy

Statystyki wskazują, że jednymi z najczęściej występujących niebezpieczeństw w czasie pracy są różne upadające elementy, co często może być przyczyną kontuzji kończyn dolnych. Twardy i sztywny czubek butów roboczych z metalowym noskiem jest realnym zabezpieczeniem dla stóp. W zależności od tego, z jakich materiałów wykonane są buty ochronne, można podzielić je na obuwie z noskiem kompozytowym albo stalowym. Powinny one także spełniać wymogi ogólnie stosowanych norm i przepisów BHP. Określają one, jaki ciężar powinny wytrzymać i zamortyzować buty robocze z metalowym noskiem.

Buty robocze z metalowym noskiem – na co zwrócić uwagę?

Buty robocze powinny być dobierane głównie ze względu na stanowisko i rodzaj wykonywanej pracy. Są również dostosowane do warunków atmosferycznych oraz typu obsługiwanych maszyn. Buty robocze z metalowym noskiem są wykorzystywane w celu ochrony palców i stóp, ale powinny także gwarantować komfortowe użytkowanie. Do ich obszycia nie potrzeba tak dużo materiału, jak w przypadku nosków kompozytowych, dzięki temu takie modele są węższe i wyglądają zgrabniej. Obuwie robocze nie może obcierać stopy, noga powinna być ułożona w nim swobodnie, ponieważ są zazwyczaj wykorzystywane przez 8 godzin dziennie, a nawet dłużej. Ważne jest również, aby było wykonane z surowców wysokiej jakości zapewniających skórze oddychanie. Materiały, z których wykonane są buty robocze, muszą być także odporne na działanie różnych substancji chemicznych i rozpuszczalników. Antypoślizgowa odpowiednio wyprofilowana podeszwa musi zapewniać odpowiednią przyczepność do podłoża i chronić w przypadku nadepnięcia na ostre przedmioty, np. gwoździe. Wierzch butów roboczych z metalowym noskiem może być wykonany z materiałów syntetycznych albo naturalnej skóry. Buty robocze wykonane ze skóry zapewniają najlepszy komfort w czasie pracy. Podczas dokonywania zamówienia należy odpowiednio zmierzyć stopę, ważna jest nie tylko jej długość, ale również szerokość. Do butów trzeba również dopasować odpowiednio wyprofilowane wkładki. Należy także zwrócić uwagę na wysokość cholewki, do pracy w branży budowlanej powinna być ona wyższa, aby osłaniać kostkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *