Jakie są kryteria diagnozowania reumatoidalnego zapalenia stawów? Co pacjenci powinni wiedzieć

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć RZS lub obawiasz się, że błędnie zdiagnozowano u Ciebie podobną chorobę, ta dawka cennych informacji może Ci pomóc.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła autoimmunologiczna choroba zapalna, która powoduje ból, obrzęk i sztywność stawów. Nieleczona może spowodować trwałe uszkodzenie stawów i może prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych w całym ciele. Diagnozowanie RZS nie zawsze jest jednak łatwe. Po pierwsze, nie ma jednego testu, który by to potwierdził, a jego wczesne objawy mogą przypominać objawy innych zaburzeń, takich jak toczeń czy łuszczycowe zapalenie stawów.

Szybka identyfikacja RZS — i postawienie właściwej diagnozy — ma kluczowe znaczenie.

„Szybkie rozpoznanie choroby jest bardzo ważne. Czas od wystąpienia objawów do rozpoczęcia leczenia w dużej mierze decyduje o całym dalszym życiu chorego. Najlepsze efekty osiągamy, gdy leczenie rozpoczynamy jak najszybciej.”, mówi dr Jarosław Niebrzydowski, doświadczony lekarz reumatolog specjalizujący się w chorobach układu kostno-stawowego z ponad trzydziestopięcioletnią praktyką w zawodzie. Przez ponad 6 lat pracował w szpitalach uniwersyteckich w Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się w leczeniu zapaleń stawów i osteoporozy.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów
Książka do kupienia na stronie –
http://tylkorelaks.pl/42-jak-leczyc-reumatoidalne-zapalenie-stawow-9788379002375.html
Jak leczyć osteoporozę. Poradnik dla chorych.
Książka do kupienia na stronie –
http://tylkorelaks.pl/588-jak-leczyc-osteoporoze-9788379006656.html
Koniec zapaleń stawów
Książka dostępna w sprzedaży –
https://tylkorelaks.pl/956-koniec-zapalen-stawow-9788395958908.html

Szybkie rozpoczęcie leczenia może spowolnić lub nawet zatrzymać postęp choroby zapobiegając poważnej niepełnosprawności i zachowując dobrą jakość życia.

Najczęstsze objawy:

 • Ból i obrzęk stawów
 • Tkliwość uciskowa stawów
 • Sztywność poranna stawów
 • Zazwyczaj w rozwiniętej chorobie stawy są zajęte symetryczne
 • Zmęczenie, depresja, drażliwość
 • Niedokrwistość
 • Objawy grypopodobne, jak ogólnie złe samopoczucie, uczucie gorąca, poty

Rzadsze objawy:

 • Utrata wagi ciała
 • Objawy oczne
 • Guzki reumatoidalne
 • Zapalenie w innych częściach ciała

Fakty dotyczące reumatoidalnego zapalenia stawów

Uważa się, że do 1,5 miliona Amerykanów cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów. W Polsce jest około 300 tys. osób. cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Jego konkretna przyczyna jest nieznana. Stan może wystąpić w każdym wieku, chociaż często występuje między 30 a 60 rokiem życia; ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Kobiety są znacznie bardziej podatne na zachorowanie na RZS niż mężczyźni. Większe szanse mają również palacze i osoby z rodzinną historią RZS.

Osoby z RZS zwykle odczuwają ból, obrzęk, sztywność i/lub tkliwość w wielu stawach – najczęściej na początku w nadgarstkach, dłoniach i stopach, chociaż inne stawy mogą być zaatakowane. Objawy są często symetryczne, co oznacza, że ​​występują w tym samym miejscu po obu stronach ciała. Wielu pacjentów odczuwa sztywność przez 30 minut lub dłużej po przebudzeniu się rano.

Oprócz zapalenia stawów osoby z RZS mogą odczuwać ogólne „choroby”, w tym niską gorączkę, zmęczenie i anemię lub niedobór czerwonych krwinek. W końcu u pacjentów mogą rozwinąć nadżerki stawów, guzków pod skórą, problemy z oczami i problemy z płucami – wśród innych powikłań – chociaż zwykle występują one, gdy RZS nie jest dobrze kontrolowany. Posiadanie RZS zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych i niektórych nowotworów, takich jak chłoniak.

Ponieważ RZS może być trudny do odróżnienia od chorób o podobnych objawach — zwłaszcza na wczesnym etapie — diagnozę najlepiej przeprowadza reumatolog, lekarz medycyny wewnętrznej, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego oraz ogólnoustrojowych stanów autoimmunologicznych. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ interwencja na czas może zapobiec występowaniu problemów zmieniających życie.

Kryteria diagnostyczne dla reumatoidalnego zapalenia stawów

Rozpoznania reumatoidalnego zapalenia stawów nie można ustalić za pomocą jednego testu. Zamiast tego reumatolodzy polegają na połączeniu twojej historii medycznej, badaniu fizykalnym, testach laboratoryjnych, a czasami badaniach obrazowych, aby zidentyfikować chorobę.

Próbują również wykluczyć możliwość wystąpienia innych stanów, które mogą przypominać RZS, takich jak toczeń, łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa lub choroba zwyrodnieniowa stawów. Nazywa się to diagnostyką różnicową.

Aby rozpocząć proces diagnostyczny, reumatolog przeprowadzi Twoją historię medyczną, która obejmuje zadawanie pytań dotyczących Twoich obecnych objawów – w szczególności bólu, obrzęku i sztywności – oraz ich lokalizacji, czasu trwania i nasilenia. (szukasz dobrego reumatologa? Odwiedź Pasmed – reumatolog Syców)

Twój reumatolog przeprowadzi również badanie fizykalne, sprawdzając każdy z twoich stawów pod kątem takich rzeczy, jak obrzęk, tkliwość i ograniczony zakres ruchu. Lokalizacja dotkniętych chorobą stawów jest ważna dla diagnozy.

Badania naukowe dowodzą, że im szybciej zaczniemy leczyć tę chorobę, tym lepsze osiągamy rezultaty. Ku mojemu zdziwieniu, wielu chorych, których zacząłem leczyć po powrocie do kraju uzyskało szybko remisję choroby, pomimo braku lub niedostatecznego leczenia przez kilka lat. Większość z nich nie przyjmowała odpowiedniej dawki leku leczącego lub nie mieli go wcale. Zamiast tego otrzymywali sterydy i leki przeciwbólowe oraz tzw. niesterydowe leki przeciwzapalne, które nie leczą zapalenia stawów.  – wyjaśnia dr Jarosław Niebrydowski.

Niezależnie od tego, czy podejrzewasz, że możesz mieć RZS, czy też obawiasz się, że błędnie zdiagnozowano u Ciebie podobny stan, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Mogą skierować cię do reumatologa, który może dotrzeć do sedna twoich objawów.

„Gdy znajdziemy lek, który zatrzyma rozwój choroby, a jednocześnie nie będzie zbyt mocno upośledzał pracy naszego układu odpornościowego, to możemy utrzymywać chorobę w remisji przez długi okres czasu.” – mówi dr Niebrzydowski. „Z roku na rok leczenie jest bardziej efektywne. W ostatnich latach metody i zasady leczenia zmieniły się radykalnie.”.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów
Książka do kupienia na stronie –
http://tylkorelaks.pl/42-jak-leczyc-reumatoidalne-zapalenie-stawow-9788379002375.html
Jak leczyć osteoporozę. Poradnik dla chorych.
Książka do kupienia na stronie –
http://tylkorelaks.pl/588-jak-leczyc-osteoporoze-9788379006656.html
Koniec zapaleń stawów
Książka dostępna w sprzedaży –
https://tylkorelaks.pl/956-koniec-zapalen-stawow-9788395958908.html

W ostatnich kilkunastu latach dokonał się ogromny postęp w reumatologii, a zwłaszcza w leczeniu zapaleń stawów. Nieustannie pojawiają się nowe leki i coraz lepsze metody leczenia.

Jeżeli masz reumatoidalne zapalenie stawów, to poradnik „Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów” oraz „Koniec zapaleń stawów” jest dla Ciebie.

Zasadniczo napisane zostały dla chorych, ale może także być użyteczny dla ich rodzin i opiekunów oraz wszystkich interesujących się tą chorobą. Ma pomóc w zrozumieniu choroby, sposobów i zasad leczenia RZS oraz możliwych opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *