Czy się różni psycholog od psychiatry? Zobacz różnice pomiędzy specjalistami i wybierz najlepiej dla siebie

Co czwarta osoba może wykazywać zaburzenia psychiczne. Zwłaszcza w Polsce, gdzie, jak dowodzą specjaliści, cierpimy na traumę związaną z okresem wojennym i stanem komuny. Tragiczne rozstania, bieda, cierpienie i ciągły lęk odbijają swoje piętno na pokoleniach.

Zobacz, co to są zaburzenia psychiczne, jak wygląda leczenie psychiatryczne i czy wszystkich zaburzeń psychicznych należy się obawiać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy nie warto unikać leczenia farmakologicznego, a przede wszystkim poznaj różnice pomiędzy lekarzem psychiatrą a psychologiem. Wybierz dla siebie najlepiej i ciesz się dobrym życiem.

Czym się różni psycholog od psychiatry? Czy psycholog i psychiatra to jest to samo?

W pierwszej kolejności należy rozróżnić obydwie profesje.

Psycholog online — pomoc emocjonalna

Psycholog (w tym psycholog online), to specjalista, który pomoże, jeśli cierpisz na zaburzenia psychiczne, czy zaburzenia osobowości. Psycholog online pomoże także rozwiązać kryzys, a przy pomocy testów psychologicznych pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie.

Psychiatra — leczenie zaburzeń psychicznych

Psychiatra to lekarz, który ukończył studia medyczne i specjalizuje się w leczeniu chorób psychicznych, a także wspiera pacjentów podczas leczenia psychiatrycznego. To psychiatra zajmuje się także leczeniem farmakologicznym.

Kim jest psycholog? Czy psycholog online, to jest to samo?

Skoro powiedzieliśmy sobie pokrótce, kim jest dany specjalista, to rozwińmy teraz konkretnie rodzaj każdej z tych specjalizacji.

Psycholog (w tym psycholog online), to absolwent studiów magisterskich, który ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku psychologii.

Jeśli jest w trakcie certyfikacji w zakresie psychoterapii lub ją ukończył, może zostać psychoterapeutą, który świadczy poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych z różnymi problemami natury emocjonalnej i psychicznej.

Jaka jest rola psychologa? Czy pomoże pozbyć się zaburzeń psychicznych?

W zawodzie psychologa ważna jest empatia, zasoby wiedzy dotyczące diagnostyki i analizy. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu psycholog online leczy różne zaburzenia psychiczne, w tym dzieci i młodzieży.

Szczególne istotna jest rola specjalisty, który jako psychoterapeuta dzieci i młodzieży pomaga rodzicom rozwiązać problemy wychowawcze.

Czy warto korzystać z pomocy psychologa?

Ze zdrowiem psychicznym nie ma żartów. Jeśli czujesz pogorszenie nastroju, źle sypiasz, doświadczasz długotrwałego stresu, to warto korzystać z pomocy psychologicznej.

Szczególnie wygodna forma takiej pomocy, to terapia online. Psycholog online połączy się z Tobą z dowolnego miejsca na świecie, dzięki czemu masz możliwość wybrać najlepszego w swoim fachu specjalistę.

Czy psycholog może być psychiatrą?

Psycholog może być psychiatrą i odwrotnie. Bycie lekarzem psychiatrii, nie wyklucza bycia psychologiem. Osoba taka ukończyła po prostu studia w zakresie jednego i drugiego kierunku.

Kto jest lepszy psycholog czy psychiatra?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pod względem wielu zaburzeń psychicznych, psycholog, na przykład terapeuta uzależnień, będzie lepszym specjalistą, niż psychiatra.

Natomiast lekarz psychiatrii będzie miał narzędzia, by leczyć skłonności samobójcze na przykład przy pomocy farmakologii.

Ile kosztuje wizyta u psychologa online?

Koszty wizyt uzależnione są od danego gabinetu. Nie ma jednego cennika, a rejon każdego kraju narzuca swój przedział cenowy.

Teoretycznie rzecz biorąc, koszt wizyty u psychologa online wynosić może od 90 do 200 złotych za jedną sesję terapeutyczną.

Ile trwa psychoterapia online?

Jedna sesja psychoterapii trwa od 50 do 90 minut. Wszystko zależy od rodzaju spotkania.

Jeśli mowa o całej terapii, to długość psychoterapii uzależniona jest od problemu, z jakim pacjent zgłasza się do specjalisty. Zdarza się, że na przykład Dorosłe Dzieci Alkoholików leczą się przez wiele lat, aby zmniejszyć objawy lękowe i utratę poczucia bezpieczeństwa.

Jakie specjalizacje ma psycholog — psychoterapeuta online?

Psychoterapeuta online pomaga podobnie, jak specjalista zajmujący się terapią stacjonarną. Szukając pomocy psychologicznej, natrafisz na psychoterapeutów o różne specjalizacji.

Psychoterapia dzieci i młodzieży

Kontaktując się z psychologiem, który zajmuje się leczeniem problemów dzieci i młodzieży dajesz sobie możliwość rozwiązania wiele problemów, które dotykają dzieciaki w dzisiejszych czasach.

Bez względu na to, czy chodzi o skok w rozwoju, czy problemy w nauce, psycholog online pomoże Wam, jako rodzicom uporać się problemami wychowawczymi dziecka. Jeszcze w trakcie wizyty omówicie istotne kwestie, a potem na pewno otrzymasz szereg wytycznych, które pomogą młodemu człowiekowi w jego problemach.

Sytuacje kryzysowe — szybka pomoc psychoterapeutów online

Rozwód, doświadczenie grabieży, napadu, gwałtu. Wszystko to są sytuacje bardzo kryzysowe, w których potrzebna jest pomoc psychologów.

Jeśli wpadłeś w czarne myśli, psycholog online zaoferuje dogodny termin na spotkanie o dobrej dla Ciebie porze. Będziesz mógł porozmawiać o nurtującym problemie, a w razie konieczności, specjalista psychoterapeuta zaproponuje konsultację z lekarzem, jakim jest psychiatra.

Psycholog online zajmuje się leczeniem zaburzeń odżywiania

Masz problemy z odchudzaniem? Zajadasz stres i nie możesz pozbyć się oponki na brzuchu? To są zaburzenia odżywiania, wiedziałeś?

Psychoterapeuta online specjalizujący się w tego typu problemach, pomoże Ci rozwiązać sytuacje konfliktowe, a także zrozumieć, czemu sięgasz po kolejny batonik w stresie.

Jak wygląda wizyta u takiego specjalisty? Psychoterapeuta online porozmawia z Tobą przez wideo rozmowę, podczas której określicie Twoje palące problemy. Pomoc psychologiczna online to jedna z najszybszych form pomocy psychologicznej, jaka dostępna jest obecnie na rynku.

Psychoterapeuta pomoże po stracie osoby bliskiej

Utrata bliskiej osoby to zawsze trauma. Jedni radzą sobie lepiej, inni zaś gorzej. Trudno jednoznacznie określić, jak funkcjonuje ludzka psychika danego człowieka, stan psychiczny zatem należy określać na bieżąco, patrząc na zachowanie osoby doświadczającej kryzysu.

Psychoterapeuta na podstawie wywiadu przeprowadzonego podczas spotkania, pomoże Ci określić poziom Twojego problemu oraz wskaże rozwiązania, jak sobie poradzić z trudnymi emocjami.

Do gabinetu psychoterapii online przychodzą osoby uzależnione

Terapeuta uzależnień pomaga stanąć na nogi, jeśli popadłeś w nałóg. Ścieżki specjalizacyjne w tym zakresie są różne, dlatego możesz zdecydować się na psychoterapię online indywidualną lub grupową.

Kto to jest psychiatra?

Psychiatra, to osoba zajmują się szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Specjalista posługujący się na konkretnym zestawem kryteriów diagnostycznych, którego kompetencje określa także międzynarodowa statystyczna klasyfikacja chorób.

Psychiatra leczy różne choroby psychiczne, a w niektórych przypadkach może także zaoferować konsultację neurologiczną.

Co się robi u psychiatry? Czy taka osoba leczy zaburzenia psychiczne?

Psychiatria dorosłych leczy nie tylko zaburzenia psychiczne, ale także może wypisać recepty, a także przepisać leki farmakologiczne i zdecydować o leczeniu zamkniętym w szpitalu psychiatrycznym.

Do lekarza psychiatry warto się udać, jeśli na przykład masz myśli samobójcze. Jak widzisz w odróżnieniu od psychologów, psychiatra ma szerszy zasięg kompetencji i możliwości leczenia.

Czy psychiatra to lekarz?

Tak, psychiatrzy są lekarzami. Ukończyli studia medyczne i mają taki tytuł zawodowy.

Co to jest leczenie farmakologiczne?

Leczenie farmakologiczne to inaczej terapia przy użyciu leków, które mają za zadanie poprawić stan psychiczny pacjenta, a także umożliwić mu w miarę normalne funkcjonowanie.

W czym pomaga leczenie farmakologiczne?

Leczenie farmakologiczne pomaga w depresji, a także przy zaburzeniach psychicznych. Kiedy cierpisz na bezsenność spowodowaną dużym stresem, a także na lęki wynikające z trudnej przeszłości.

Co to jest leczenie psychiatryczne?

Leczenie psychiatryczne to złożony proces, który opiera się z reguły na terapii farmakologicznej, a także pomocy terapeutycznej. Podczas leczenia pacjentom oferuje się różne formy pomocy, a psychiatra czuwa nad całym procesem i bezpieczeństwem pacjenta.

Kogo wybrać — psychiatrę, czy psychoterapeutę?

Fakty, czym różni się dany zawód, przedstawiliśmy powyżej. Jeśli szukasz pomocy psychologicznej online i nie wiesz, jakiego specjalistę wybrać, to warto kierować się zasadą: co czujesz.

W przypadku, kiedy potrzebujesz zwolnienia lekarskie, to i tak będziesz musiał skonsultować się z psychiatrą. Jeśli natomiast szukasz docelowej pomocy terapeutycznej, to psychoterapia online będzie idealnym rozwiązaniem.

Z naszej strony polecamy współpracę z obydwoma specjalistami, których wiedza i kompetencje wzajemnie się uzupełniają, tworząc kombo pomocy osobie w kryzysie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *