Jak leczyć suchy kaszel?

Suchy kaszel bywa jeszcze bardziej uciążliwy niż kaszel mokry, chociaż często bywa z nim mylony (zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z tzw. kaszlem niespecyficznym). Jakimi metodami najlepiej leczy suchy kaszel? Jakie mogą być jego przyczyny?

Przyczyny suchego kaszlu

Jedną z najczęstszych przyczyn suchego kaszlu jest nadwrażliwość oskrzeli po przebytym zakażeniu dróg oddechowych; bardzo często powstaje także na skutek przewlekłego zapalenia dróg oddechowych, także, jeśli to zapalenie ma podłoże alergiczne. Czasami jednak suchy kaszel jest związany z kompletnie innymi przyczynami. Suchy kaszel może być np. wynikiem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy ustawicznego wdychania dymu tytoniowego. W takich sytuacjach jednak suchy kaszel jest wynikiem długotrwałej ekspozycji na jakiś czynnik. Podobnie bywa np. z reakcją na sierść zwierzęcą u osób uczulonych.

Suchemu kaszlowi towarzyszy uczucie suchości w gardle. Sam kaszel nie wiąże się z produkcją wydzieliny. Odruch kasłania jest ciągły, a sam kaszel brzmi dość głucho i nasila się wieczorem i w nocy.

Leczenie suchego kaszlu. Domowe metody i leki bez recepty

Jeśli suchy kaszel nie ustępuje i jest dokuczliwy, należy udać się do lekarza w celu zrobienia badań. Przed wizytą u specjalisty można natomiast spróbować samodzielnie złagodzić kaszel (chyba, że jest on skutkiem POCHP itp.). Po pierwsze, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Suche powietrze prowokuje odruch kaszlu. Dobrym pomyłem jest także stosowanie rozgrzewających maści (przy infekcji) lub wykonywanie naturalnych inhalacji (chodzi o dodanie do gorącej wody np. olejku lawendowego czy eukaliptusowego, a następnie wdychanie pary). Jeśli to też nie pomaga, można sięgnąć po leki bez recepty, takie jak np. Supremin. Syrop Supremin jest zalecany właśnie w leczeniu suchego kaszlu. Należy pamiętać, że znacznie lepiej wybrać syrop, który jest zalecany przy leczeniu konkretnego typu kaszlu, niż syrop, który ma pomóc w każdym wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *